úterý 25. července 2017 Jakub

Házenkáři porazili v boji o ME olympijské vítěze z Francie

Brno - Čeští házenkáři porazili ve druhém zápase kvalifikace o postup na mistrovství Evropy olympijské vítěze z Francie 32:29. O nečekaném vítězství dnes v Brně rozhodli ve druhém poločase. Střelecky se nejvíce prosadili Jícha, Filip, Zdráhala a Horák.

Házená
Házená

Českému týmu se povedl v závěru prvního poločasu dvougólový trhák, který mužstvo nastartoval ke skvělému výkonu po změně stran. V posledních deseti minutách pak domácí hráči papírového favorita přehráli takticky, lepší obranou a přesnější koncovkou.

Francouzi i bez pěti hráčů základní sestavy přitom diktovali takřka v celém úvodním poločasu tempo, udržovali si malý náskok a potvrzovali roli favorita. Bojovně naladěný český tým hned v úvodu povolil soupeři tříbrankový náskok (1:4), nebezpečí trháku ale nepřipustil. Zlepšil hru v obraně a krok srovnal po rychlých protiútocích, které prokládal přesnými kombinačními akcemi.

Francouzi se jen těžko prosazovali proti zatažené obraně, za kterou exceloval brankář Štochl, jenž měl velký podíl na vyrovnaném průběhu zápasu. Čtyřikrát v průběhu poločasu český tým dotáhl náskok soupeře a vyrovnal skóre. Získat alespoň jednobrankový náskok se mu ale nedařilo. Největší příležitost k obratu měl Nocar, jehož sólový útok ale brankář Omeyer zastavil.

Zvrat se českému týmu podařil až těsně před přestávkou, kdy Jícha potrestal chyby soupeře v rozehrávce, dvěma góly otočil výsledek a dvoubrankový náskok před přestávkou zajistil Kubeš. Francouzi sice hned po přestávce vyrovnali, kombinačně rychle hrající český tým však dokázal držet krok a oba soupeři se střídali ve vedení.

Největším nebezpečím pro francouzskou obranu byli střelecky disponovaní Jícha a Filip, jenž se šikovně prosazovali při únicích z pravého křídla. S pohyblivostí českého týmu měli Francouzi problémy, chybovali v rozehrávce a nabízeli soupeři sólové úniky a šest minut před koncem vedl český tým 27:25. Zkušený soupeř se dopouštěl stále více chyb, které pohotově trestali Zdráhala, Filip, Jícha i Horák. Francouzi se prosazovali pouze po útocích středem hřiště, kde vynikal průbojný Sorhaindo. Ten ale sám na zvrat nestačil.

Zdroj: ČT24, ČTK