Kooperativa NBL 2023/2024

Nymburk rozstřílel Aarhus a stanovil nový rekord Ligy mistrů

Nymburk - Nymburští basketbalisté zářili v Lize mistrů. Jejich vítězství nad Aarhusem (114:70) vytvořilo nový rekord v počtu nastřílených bodů v soutěži. Nymburk navíc jen o dva body zaostal za největší výhrou, kterou drží Tenerife nad Monakem (103:57). Český tým se dostal do prozatímního čela tabulky skupiny A.

Bryon Allen
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

Dánský celek začal třemi rychlými trojkami a vedením 15:8, ale Nymburk se brzy rozehrál a šňůrou 16:2 skóre otočil. Rozstříleli se zejména Bryon Allen a Vojtěch Hruban, který proměnil svých prvních deset střel a odehrál jeden z nejlepších zápasů kariéry. Lepší byl snad jen v roce 2012, kdy ještě za USK nastřílel v NBL 38 bodů. Tentokrát za 22 minut stihl osmdvacet bodů.

Jen do poločasu Hruban s Allenem dali dohromady 38 bodů a měli zásluhu na tom, že měl Nymburk náskok 23 bodů. Český mistr navíc 59 body do poločasu vytvořil další maximum soutěže. A to hrál už od 9. minuty bez své největší hvězdy Howarda Sant-Roose, který odstoupil s poraněným svalem.

I po změně stran pokračoval Nymburk v ofenzivním představení a hosté postupně zcela vypadli ze hry. Trenér Ronen Ginzburg tak mohl šetřit zahraniční posily a dát prostor čistě české sestavě. Vedle Hrubana se ve velmi dobrém světle představili Martin Peterka a Martin Kříž.

Hvězdou byl ale zejména Allen, který se zastavil na 35 bodech, což je třetí nejlepší individuální výkon soutěže a jen čtyři body za rekordem. "Splnili jsme domácí povinnost. Dnes nám utkání vyšlo, ale stále máme co zlepšovat a na čem pracovat," řekl Allen. "Hráli jsme velmi dobře, zejména v útoku. Dařila se nám střelba a udělali jsme si z toho snadné utkání. Jedinou kaňkou je zranění Sant-Roose, ale snad bude brzy zpět," uvedl trenér Ronen Ginzburg.

Basketbalová Liga mistrů - skupina A:

Nymburk - Aarhus 114:70 (28:19, 59:36, 87:53)

Nejvíce bodů: Allen 35, Hruban 28, Peterka 12, Kříž 10 - Akoon-Purcell 21, Kitsing 14. Fauly: 13:16. Trestné hody: 17/12 - 10/7. Trojky: 16:7. Doskoky: 55:24.