sobota 21. října 2017 Brigita
14. kolo NBL

Poslední Brno si vyšláplo na Opavu, vedoucí duo doma nezaváhalo

aktualizováno 5. 12. 2016 22:30

Praha – Čtrnáctibodové manko z první čtvrtiny smazali během duelu 14. kola nejvyšší soutěže basketbalisté Děčína. Na půdě o play-off bojujícího Jindřichova Hradce prohrávali po úvodní části 16:30, ale nepříznivý vývoj dokázali zvrátit. Činila se především posila z Prostějova Lukáš Palyza. Zvítězila i vedoucí dvojice Nymburk-Pardubice. Úřadující šampioni nedopustili překvapení proti USK, Východočeši zdolali Kolín. V pondělní dohrávce si poslední Brno poradilo s Opavou a zvítězilo 77:73.

Děčín se po katastrofální první čtvrtině postupně vracel zpět do utkání. V průběhu třetího hracího období převzal vedení a už před sebe soupeře nepustil. K výhře dokráčel především produktivní střelbou za tři body – excelovala především trojice Vyoral, Houska a reprezentant Palyza, který zaznamenal 18 bodů.

"Náš tým má jednu dobrou vlastnost, neskládá zbraně. Dokáže včas najít nějaký aspekt hry. Buď hráči z lavičky, nebo se změní něco na hřišti ve smyslu systému nebo změny obrany," konstatoval děčínský kouč Pavel Budínský. "Druhý poločas byl diametrálně odlišný. Nedovolili jsme domácím lehké koše a vyšponovali jsme obranu tam, kam jsme chtěli. Jakmile jsme se dostali přes soupeře, měli jsme zápas pod kontrolou," dodal.

Nymburk porazil USK Praha 83:67 a dál drží stoprocentní bilanci. Střeleckým lídrem obhájců titulu byl Bryon Allen s 21 body.

Druhé Pardubice v utkání s Kolínem sice dostaly první koš, ale záhy převzaly iniciativu, ještě v prvním poločase vedly o 20 bodů a nakonec zvítězily 87:71. Pět domácích hráčů dalo 13 a více bodů. Američané Joseph Wall a Lamb Autrey nastříleli po 17 bodech, první z nich přidal osm doskoků, druhý osm asistencí.

Poslední Brno zvítězilo nad Opavou

Ostrava zdolala Svitavy, vyhrála třetí zápas z posledních čtyř a na předposledním místě tabulky už je za svým soupeřem pouze kvůli horšímu skóre. Petr Bohačík trefil pět trojek a zlepšil si sezonní maximum na 25 bodů.

Po sérii čtyř porážek basketbalisté Brna vybojovali cenné vítězství nad Opavou. Slezané prohráli čtvrté z posledních pěti utkání a promarnili možnost jít v tabulce na čtvrté místo. Brno je po třetí výhře v sezoně nadále poslední.

Tým kouče Zorana Helbicha opět táhla nová posila Američan Kevin Ware, jenž se v minulém zápase s Děčínem uvedl 29 body. Proti Opavě dal 25 bodů, k nimž připojil pět doskoků a šest asistencí. "Je to hráč, který dokáže vzít odpovědnost na sebe ve chvílích, kdy se nedaří. Potřebuje ještě lépe zapadnout do týmové obrany. Zapracovává se výborně. Věřím, že s každým zápasem to bude lepší a lepší," řekl brněnský trenér Helbich České televizi.

Basketbalová Kooperativa liga mužů - 14. kolo:

Nymburk - USK Praha 83:67 (24:16, 43:31, 65:51) Nejvíce bodů: Allen 21, D. Simpson 19, Hruban 10 - Štěrba 14, J. Bohačík a Nadsen po 13, Michal Mareš 10.

Pardubice - Kolín 87:81 (25:15, 51:37, 66:52) Nejvíce bodů: Autrey a Wall po 17, Švrdlík 16, Škranc a Kohout po 13 - Skinner 19, Bakič 14, Kerr 10.

Ostrava - Svitavy 76:73 (17:16, 36:32, 53:54) Nejvíe bodů: P. Bohačík 25, S. Smith 15, Bratčenkov 14, Guercy 11 - Jelínek 20, Roseboro 17, Bannister 9.

Jindřichův Hradec - Děčín 74:83 (30:16, 48:41, 60:61) Nejvíce bodů: Canty 15, Šoula 14, Lipkins 13, Brooks 12, Zuzák 11 - Palyza 18, P. Houška 17, Vyoral 12, Krakovič 11.

Ústí nad Labem - Prostějov 75:73 (26:16, 37:38, 58:60) Nejvíce bodů: Abercrombie 17, Pecka 12, Thompson a Igrutinovič po 11 - Jacobs 17, Marko 14, Slezák 12, Souček 10.

Brno - Opava 77:73 (17:25, 40:40, 61:60) Nejvíce bodů: Ware 25, Křemen 9, Mikulič 8 - Šiřina 19, Gniadek 15, Dragoun 9.