sobota 16. prosince 2017 Albína

Konec prokletí, Irové poprvé v historii porazili All Blacks

Chicago – Irští ragbisté čekali 111 let na první výhru nad Novým Zélandem. Generace za generací v zelených dresech se marně snažila porazit legendární All Blacks, vytoužené vítězství přišlo až tuto sobotu v Chicagu, kde Irové dokázali zvítězit 40:29.

Radost ragbistů Irska

Chicago tento týden píše jednu sportovní pohádku za druhou. Před pár dny ukončili baseballisté Chicaga Cubs více než stoleté čekaní na titul ve Světové sérii MLB, a všichni tak očekávali, zda budou místí obyvatelé svědky i další velké senzace. Irové v přátelském utkání vyzvali Novozélanďany, tedy jediný tým, který v historii nedokázali ani jednou porazit.

A atmosféra kouzelného Chicaga opravdu zapůsobila. Irové vyhráli první poločas poměrem 25:8 a kráčeli vstříc velkolepému vítězství. Když hned na začátku druhé půle položil pětku Simon Zebo, zdálo se, že je rozhodnuto. Vždyť stačilo přečkat pár minut, pak už by se náskok jen stěží dotahoval. Navíc irské hráče hnaly dopředu plné tribuny fanoušků v zeleném.

Ragbisté Irska porazili All Black po 111 letech čekání

Jenže Nový Zéland utkání nezabalil a čtrnácti body během šesti minut zápas ještě řádně zdramatizoval. Irský náskok dokázal snížit na rozdíl pouhých šesti bodů a zdálo se, že All Blacks přeci jen přidají devatenácté vítězství v řadě. Jenže Irové si svůj velký den vzít nenechali, historické vítězství v závěru potvrdil položením Henshaw a následnou brankou debutant Carbery.

"Pro každého Ira je to obrovský den," řekl irský hráč Rob Kearney, který se spolu s Robbiem Henshawem, Tadhgem Furlongem či Conorem Murrayem podílel na výhře. "Není to svátek jenom pro tento tým, ale pro všechny hráče, kteří reprezentovali před námi. Na vítězství nad All Blacks jsme čekali hodně dlouho, byl to hodně těžký úkol. Dnes jsme na hřišti nechali vše. Myslím, že si to zasloužíme. Po úspěchu Cubs viselo v Chicagu něco ve vzduchu," dodal Kearney.

Zdroj: ČT sport, Guardian