pátek 26. května 2017 Filip

Basketbalistky USK Praha porazily v Evropské lize Valencii

Praha - Basketbalistky ZVVZ USK Praha v prvním domácím zápase Evropské ligy získaly cenné vítězství nad Valencií, kterou dnes na Folimance porazily 87:72. Vysokoškolačky rozhodly o nečekaně vysoké výhře nad jedním z favoritů soutěže hlavně díky výbornému výkonu po poločase.

Basketbalistky USK Praha a Valencie

Minulý týden v prvním kole Pražanky po nepovedeném výkony podlehly na palubovce francouzského Valenciennes, ale vítězství nad španělskými šampionkami jim zvedlo sebevědomí. Na straně poražených smutnily i české reprezentantky Jana Veselá, právě odchovankyně USK, a Ivana Večeřová. Ta kvůli problémům s kolenem do hry nezasáhla.

Pražanky sužoval nervózní začátek

Domácím hráčům trvalo více než poločas, než se rozjely ke skvělému výkonu. Na začátku je viditelně svazovala nervozita, navíc nelhaly zvěsti o výtečné obraně Valencie, která USK dlouho dělala velké problémy. Pražanky pod tlakem vysunutého bloku soupeře ztrácely mnoho míčů, ale díky kapitánce Ferančíkové a řecké střelkyni Maltsiové držely krok. V poločase ztrácely jen dva body.

Ještě pět minut po poločase zaplněnou Folimanku svíraly obavy o výsledek. USK přežil kritický okamžik na začátku třetí čtvrtiny, když prohrával 42:47 a navíc opora Maltsiová nasbírala už čtyři osobní chyby. Domácímu kouči Luboru Blažkovi však vyšel risk, nechal ji na palubovce a právě řecká hráčka se stala jednou z klíčových postav velkého obratu.

Obrana Valencie kupila chybu za chybou

Ten byl postaven hlavně na zlepšené obraně, vysokoškolačky si zjednaly pořádek pod vlastním košem, kde pivotka Kiretaová začala sbírat důležité doskoky. A na útočné polovině pak české vicemistryně rozehrály střelecký koncert. Díky dobrým kombinacím se dostávaly k jednoduchým střeleckým pokusům, neudržitelné Maltsiové sekundovala i Ferančíková. Ve vymezeném území přidaly důležité body Kiretaová s LeDréanovou, která se dlouho trápila, ale jakmile se tým rozjel, chytila se v útoku i ona.

Pro Valencii byl takový vývoj šokem, tým Ros Casares v kritickém úseku na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny přes pět minut nedokázal vstřelit koš a jeho pověstná obrana kupila chybu na chybu. Šestnáctibodová šňůra USK ze stavu 54:51 na 70:51 Valencii zlomila definitivně. Hlediště pak bouřilo nadšením, když Pavlíčková dalekonosným pokusem zvýšila poprvé v zápase na dvacetibodový rozdíl 71:51. Závěr už si Pražanky vychutnávaly. Hlediště aplaudovalo hlavně Maltsiové, která se na konci vyfaulovala, ale cestou na lavičku ji zahrnul velký potlesk.

Další utkání sehraje USK příští středu v chorvatském Šibeniku.

Výsledek - 2. kolo:

ZVVZ USK Praha - Ros Casares Valencia 87:72 (20:20, 36:38, 60:51)

Nejvíce bodů: Maltsiová 29, Ferančíková 22, Kiretaová 13 - Miltonová 18,
Valdemorová 17, Hedgesová 13. Rozhodčí: Kolar (Slovin.), Papp (Maď.),
Adamovič (Bosna). Trestné hody: 28/21 - 20/12. Fauly: 19:21. Trojky: 6:4. Diváci: 485.

Zdroj: ČT24, ČTK