středa 29. března 2017 Taťána

Po debaklu s Izraelem čeká české basketbalisty baráž o udržení

Tel Aviv - Česká basketbalová reprezentace utrpěla v závěrečném utkání kvalifikace o mistrovství Evropy porážku 61:98 na palubovce Izraele. Ve skupině D tak Češi po dvou výhrách a čtyřech porážkách skončili na posledním místě a příští rok je čeká srpnový boj o udržení v elitní evropské skupině.

Jiří Welsch se prosazuje přes bránící Izraelce

Čeští reprezentanti mohli v případě výhry pomýšlet dokonce na postup na šampionát, avšak vysoký debakl překazil všechny naděje týmu trenéra Michala Ježdíka. Češi tedy nedostanou ani šanci bojovat o účast na ME v Polsku v příštím roce ani v dodatečné kvalifikaci, v níž bude soupeřit šest mužstev o poslední volné místo. Kolaps v Tel Avivu znamená, že se naplnil nejhorší možný scénář pro český basketbal.

Reprezentační výběr přitom zápas v Izraeli zahájil dobře, jenže nastavenou laťku udržel jen několik minut. Česká obrana začala pod tlakem chybovat, výborně hrající Izraelci rychle získali vedení a předvedli se v úplně jiném světle než v prvním vzájemném duelu v Pardubicích, kde podlehli o 21 bodů.

Izraelský celek se mohl spolehnout na své největší opory. Postupně se k velkým výkonům rozehráli Green, Halperin a Tapiro, domácí měli vysokou úspěšnost střelby, zatímco na druhé straně zůstávali až příliš osamocení tradiční tahouni Welsch s Bendou. Už v 16. minutě Izrael vedl 44:28, ale Češi jako by varování nebrali vážně. Druhý poločas dovršil jejich zmar. Izraelci vycítili šanci a trojkovou smrští svého soka dorazili úplně, zatímco český tým v útoku trápila velmi nízká produktivita. Sedm minut před koncem se rozdíl natáhl na 30 bodů a český výběr se na zvrat již nezmohl.