sobota 29. července 2017 Marta

Belgičané hráli suverénně a Čechy do finále Evropské ligy nepustili

aktualizováno 13. 7. 2013 19:17

Marmaris (Turecko) - Čeští volejbalisté neprošli přes Belgii do finále Evropské ligy a zároveň také přišli o šanci zahrát si kvalifikaci o účast ve Světové lize. Na turnaji Final Four v tureckém Marmarisu prohráli s Belgičany 0:3 po setech 17:21, 18:21 a 20:22. V neděli mohou získat bronzové medaile, pokud porazí výběr domácího Turecka. Belgičané se ve finále utkají s Chorvatskem.

Čeští volejbalisté

Belgičané vzbudili respekt suverénní jízdou základní skupinou, v níž vyhráli všech 12 zápasů a ztratili jen dva body po výsledcích 3:2. Češi se do Marmarisu kvalifikovali jakožto vítězové skupiny B a od začátku za belgickým týmem bodově zaostávali.

Jen ve třetím setu se oba týmy dlouho přetahovaly o vedení, při mečbolu ale Belgičané bodovali hned servisem. Podání bylo v zápase vůbec jejich silnou zbraní, na českou stranu dvorce poslali šestkrát eso.

Stewart BernardStewart Bernard, trenér českého týmu:
"Nehráli jsme dobře, vlastně jsme se vůbec nedostali do zápasu. Jen ve třetím setu jsme vedli, ale zlepšený výkon nám nevydržel až do konce."

"Pro nás je Final Four nová zkušenost, v celém utkání jsme byli pod velkým tlakem a nezahráli jsme dobře. Belgie je zvyklá vítězit, ale hlavní bylo právě to, že jsme se s jejím tlakem nedokázali vyrovnat," řekl kapitán týmu Ondřej Boula.

Belgický trenér Dominique Baeyens konstatoval, že vsadil na menší zkušenosti mladého českého mužstva. "Tušili jsme, že by mohli dělat chyby, ale ve třetím setu musím přiznat, že jsme vyhráli se štěstím," prohlásil.

V neděli budou hrát čeští reprezentanti o bronzové medaile proti poraženým z druhého semifinále mezi domácími Turky a Chorvaty. Evropská liga letos bude mít každopádně nové vítěze, kterých je zatím šest různých. Jako první letní soutěž vyhráli v roce 2004 doma v Opavě právě Češi.

Po Final Four čeká český tým příprava na vrchol sezony, zářijové mistrovství Evropy v Polsku.

Semifinále Evropské ligy volejbalistů v Marmarisu (Turecko):

ČR-Belgie 0:3 (-17, -18, -20)

Rozhodčí: Lazarevič (Srb.), Pobornikov (Bul.). Čas: 65 min. Sestava a body ČR: Široký 2, Finger 5, Bartoš 11, Holubec 5, Ticháček, Hýský 6, libero Kopáček 1 - Boula 2, Kriško 6, Mauler 2.