Nymburk znovu deklasoval USK, Ostrava vyrovnala sérii

Praha - Basketbalisty Nymburka dělí jedno vítězství od postupu do semifinále play-off české ligy. V druhém utkání čtvrtfinále totiž vyhráli na palubovce USK Praha znovu jednoznačně 108:47 a v sérii vedou již 2:0 na zápasy. Naopak série mezi Ostravou a Kolínem bude minimálně čtyřzápasová, neboť Slezané napravili úvodní domácí zaváhání a vyhráli v Kolíně jasně 84:52. V třetím z dnešních zápasů pak proti Děčínu uspěly Pardubice a rovněž vyrovnaly svou sérii.

Devítinásobní úřadující mistři z Nymburka o své výhře rozhodli už na rozmezí první a druhé čtvrtiny, kdy zaznamenali famózní šňůru 21:0. Trpělivě hledali volné pozice, naopak hráči USK se přes velmi dobrou obranu hostí těžko prosazovali a do střel se museli nutit. Už v prvním poločase tak Nymburk utekl na rozdíl 32 bodů a nic na tom nezměnila ani Votroubkova šťastná trojka z otočky s poločasovým klaksonem.

I ve druhé půli hosté náskok zvyšovali, zatímco USK nepomohl ani návrat Mena po zranění. Meno sice spolu se Šotnarem dělal obraně Nymburka největší problémy, ale favorit po výhře o takřka 50 bodů v úvodním duelu i dnes Pražany jednoznačně přehrál.

"Posledních šest sedm utkání hrajeme hodně dobře a dnes jsme to potvrdili. Soupeř v této sezoně překvapoval, ale v náš prospěch hovoří zkušenost a kvalita. USK má náš respekt, ale hodláme sérii ukončit co nejrychleji," řekl trenér Nymburka Ronen Ginzburg.

Třiadvacetiletý basketbalista Nymburka Vojtěch Hruban si po zápase cenil především toho, že se tým dostal do velmi dobré formy, která by ho měla dovést k desátému titulu v řadě. "Hraje se nám teď lehčeji. Po konci VTB ligy je pro nás liga hlavní soutěží, soustředíme se jen na ni. Dáváme do toho všechno, je tam víc soustředění, víc nás to baví a na hřišti je to vidět," míní český reprezentant.

Soustředění prý nepolevuje ani poté, co soupeři uteče jako dnes už v první půli na rozdíl 30 bodů. "V tu dobu je to o tom si hlavně dobře zahrát, vyzkoušet si, co potřebujeme. Ani nejde polevit a hrát na půl plynu. Na lavičce je totiž dalších sedm hráčů, kteří čekají, až něco zkazíme, aby nás mohli vystřídat. Trenér by nás na půl plynu hrát nenechal," dodal Hruban.

Naopak trenér USK Scalabroni neskrýval rozladění. "Byli jsme převálcováni. Jako kdyby nás porazilo auto. Bránili velmi agresivně a to nám zpomalovalo jak rychlý, tak pomalý útok. Naopak oni hráli rychle dopředu. Bylo to, jako když necháte ze svahu rozjet sněhovou kouli, která se nabaluje a nabaluje. Musíme zapomenout na dnešek a zkusit hrát vyrovnaněji. Dnes jsme prohráli příliš velkým rozdílem."

Třetí utkání, které už může rozhodnout o postupujícím, se hraje v pátek v Nymburku.

Čtvrtfinále play-off basketbalové ligy mužů - 2. zápasy:

Kolín - Ostrava 52:84 (21:18, 30:39, 41:61) Nejvíce bodů: Ubilla 12, Field 10 - Wilson 17, Ames 13, Gniadek a Dufault po 12, Stehlík 11, Číž 10. Rozhodčí: Lukeš, Hošek, Kapl. Fauly: 15:18. Trestné hody: 15/10 - 9/6. Trojky: 4:10. Stav série: 1:1.

USK Praha - Nymburk 47:108 (10:21, 24:53, 37:84) Nejvíce bodů: Šotnar 15, Slavík a Votroubek po 7 - Carter 17, Hruban 15, Palyza 14, Rančík a Efevberha po 13. Rozhodčí: Hruša, Macela, Baloun. Fauly: 19:17. Pět chyb: 33. Naymick, 38. Rančík (oba Nymburk). Trestné hody: 12/8 - 19/15. Trojky: 3:9. Stav série: 0:2.

Pardubice - Děčín 62:52 (21:15, 35:34, 46:46) Nejvíce bodů: Bohačík 15, Nelson 14, Žabas 11, Muirhead 10 - Houška 9, Soukup a Alič po 7. Rozhodčí: Vyklický, Vondráček, Kučera. Fauly: 20:26. Trestné hody: 35/26 - 14/7. Trojky: 2:5. Stav série: 1:1.