čtvrtek 27. dubna 2017 Jaroslav

Čeští volejbalisté v kvalifikaci jasně porazili Rumunsko

aktualizováno 30. 5. 2008 20:08

Plzeň - Čeští volejbalisté vstoupili do odvetné části kvalifikace o postup na mistrovství Evropy hladkým vítězstvím nad Rumunskem. Na turnaji v Plzni dnes vyhráli 3:0 na sety a upevnili si druhou pozici v tabulce. V dalším zápase je čeká v sobotu Ukrajina.

Kvalifikační utkání na ME mezi Českem a Rumunskem

O osudu prvního setu rozhodlo výborné podání Marka Novotného, při jehož servisu se Češi dostali do vedení 11:5. Po několika českých chybách v útoku i obraně se sice Rumuni ve druhé polovině setu přiblížili až na rozdíl dvou bodů, ale dál je svěřenci Zdeňka Haníka nepustili. V koncovce proměnili druhý mečbol, když Jiří Novák vytloukl soupeřovy bloky.

Na smečaře mistrovského francouzského celku Paris Volley nahrávač Jaroslav Škach spoléhal i v úvodu druhého setu, kdy se Novák prakticky sám zasloužil o vedení 4:1. Rumuni sice na chvíli snížili na rozdíl jediného bodu, ale pak se druhá sada začala odvíjet podle obdobného scénáře jako ta první. Na servisu se prosazoval Michal Rak, s jehož výrazným přispěním se Češi dostali do vedení 12:6. Tentokrát se v dalším průběhu sady vyhnuli delší sérii zaváhání a sadu vyhráli bez problémů šestibodovým rozdílem.

Rovněž třetí set se zlomil při sérii jednoho z českých volejbalistů na podání, tentokrát za pomoci tří přímých bodů smečaře Nováka odskočili domácí na 14:8. Češi pod taktovkou nahrávače Škacha, který pestře kombinoval se všemi útočícími hráči, už nepřipustili žádné pochybnosti o výsledku a celkem za 72 minut dotáhli zápas do vítězného konce.

Domácí se dnes vyrovnali s velkým horkem v hale i povinností zvítězit. "Pod psychickým tlakem se nehraje dobře, ale zvládli to lépe než na Slovensku. Bylo to jednoznačnější," pochválil své svěřence v rozhovoru pro Českou televizi trenér Haník.

Z hlediska postupových šancí bylo důležité, že čeští volejbalisté vyhráli bez ztráty setu. Jejich slovenští rivalové, kteří jsou největšími soupeři Čechů v boji o přímý postup, totiž dnes rovněž hladce 3:0 porazili Ukrajinu.

Rumuni ještě v celé kvalifikaci nezískali ani set, takže se v jejich duelu se Slovenskem dá očekávat hladké vítězství českých rivalů. Novák si proto uvědomuje, že by Češi rovněž neměli zaváhat proti Ukrajině, i když proti týmu bude stát kvalitnější soupeř než ten dnešní. "Jsou na tom fyzicky líp, smečují z větší výšky a podání mají lepší. Ale jsou to mladí kluci, kteří pod tlakem mohou dělat chyby. Tam je potřebujeme dostat," porovnal kouč oba soupeře.

Haník upozornil, že vývoj skupiny se ještě může zamotat. "V současném tiebreakovém počítání může kdokoliv komukoliv vzít set nebo zápas. Pro favority je to těžší než dřív," poznamenal.

ČR - Rumunsko 3:0 (22, 19, 20)

Rozhodčí: Seifried (Slovin.), Stankov (Bulh.). Čas: 72 min.

Sestava ČR: Škach, Novák, Král, Konečný, M. Novotný, Rak, libero Kryštof - Kotrch, Hudeček, Baránek.

Druhý dnešní zápas: Slovensko - Ukrajina 3:0 (17, 22, 23)