pondělí 18. prosince 2017 Miloslav

Basketbalistky Chorvatska vybojovaly na ME páté místo

Lodž (Polsko) – Chorvatské basketbalistky v duelu o páté místo na mistrovství Evropy porazily Černou Horu 73:59 a jako poslední celek z Evropy si vybojovaly účast v kvalifikaci na olympijské hry v Londýně. Do kvalifikace doprovodí semifinalisty Rusko, Turecko, Francii a Českou republiku. Chorvatky postoupily z osmifinále až zásluhou senzační výhry nad Španělskem. Pak sice ve čtvrtfinále prohrály s Českou republikou, ale své nečekaně úspěšné tažení turnajem korunovaly výhrou nad Lotyšskem a dnešním triumfem nad Černou Horou. Ta naopak vypila kalich hořkosti až do dna, když skupinou procházela bez porážky, ale ve vyřazovacích bojích selhala.

Česko - Chorvatsko

Dnešní zápas byl dlouho vyrovnaný. Rozhodující nápor Chorvatek přišel ve třetí čtvrtině, kdy paradoxně hrály bez své klíčové opory Mandirové, která měla problém s fauly. Mandirové zápas vůbec příliš nevyšel, zaznamenala jen pět bodů.

Skvěle ji ale zastoupily Ivežičová a Ciglarová, které táhly chorvatskou ofenzivu. Černohorky sice bojovaly a Dubljevičová s De Forgeovou dělaly, co mohly, ale snížit ztrátu se jim nedařilo. Týmem navíc otřáslo, když se sedm minut před koncem zranila nejlepší střelkyně turnaje Perovaničová a musela být přímo na hřišti ošetřována.

Chorvatky si už výhru pohlídaly a pátým místem zaznamenaly své historické maximum na mistrovství Evropy. Navíc se mohou pokusit poprvé kvalifikovat na olympijské hry.

Chorvatsko - Černá Hora 73:59

Nejvíce bodů: Ivežičová 21, Ciglarová 19, Čakičová 12 - De Forgeová 18, Dubljevičová 13. Rozhodčí: Kennerman (Tur.), Halliko (Est., Silva (Port.). Fauly: 23:15. Trestné hody: 15/10 - 20/13. Trojky: 7:2.