středa 22. listopadu 2017 Cecílie

Bělorusky vyhrály i druhé utkání a jsou v osmifinále ME

Bydhošť - Běloruské basketbalistky zvítězily i ve svém druhém utkání na mistrovství Evropy, když ve skupině B porazily Izrael po drtivém závěru 68:41. Zajistily si tak účast v osmifinále a v pondělí si zahrají s Českem o nejlepší výchozí pozici do další fáze turnaje. Naopak Izraelky musejí vyhrát nad Velkou Británií, aby udržely naději na postup. Izraelky byly podobně jako v sobotním utkání s Českem favoritkám dlouho vyrovnaným soupeřem, doplácely však na nepřesnou střelbu. Její úspěšnost na konci zápasu měly jen 26 procent.

Radost běloruských basketbalistek

Bělorusky se nemohly dlouho prosadit přes obranu Izraelek a za první půli nastřílely jen 26 bodů. Ve druhé půli však Bělorusko hru zpřesnilo a postupně svůj náskok navyšovalo. Definitivně rozhodlo v poslední čtvrtině, kterou Izraelky nezvládly a prohrály ji 5:21. Nejlepší střelkyní Izraele byla rozehrávačka Cohenová s 12 body, všechny však dala v první půli. Za Bělorusko se nejčastěji prosazovaly Lichtarovičová se 13 body a Marčanková s 11 body.

Dnes se zrodila dvě překvapení na úkor hlavních favoritů turnaje. Obhájkyně titulu Francouzky nezvládly utkání s Lotyšskem, když neuhájily vedení a dovolily soupeřkám poslat zápas do prodloužení. V něm Lotyšsko zásluhou přesných trestných hodů vyhrálo 59:56. Hlavní zásluhu na tom měla především rozehrávačka Babkinová, která zaznamenala 26 bodů.

Velmi dobrý výkon předvedla i španělská rozehrávačka Torrensová, ale ani jejích 25 bodů neodvrátilo porážku 57:66 s Černou Horou. Za vítězky zářily především Perovaničová s 18 body, dosavadní rozehrávačka Brna Škerovičová s 13 body a 11 doskoky a také teprve sedmnáctiletá pivotka Turčinovičová, která zaznamenala 11 bodů.

"Výkon Černé Hory nás nepřekvapil. Věděli jsme, že mají zkušené a kvalitní hráčky. My ale nenastoupily k utkání s takovým nasazením, které bylo třeba k vítězství. Podle mě je možná dobře, že jsme prohrály, protože všichni mluví o tom, že tento tým musí získat medaili. Teď se zas vrátíme zpátky na zem," uvedla Anna Montaňanaová, která od nové sezony posílí pražské USK. Dnes zaznamenala 11 bodů a 5 doskoků.