VK Lvi Praha - VK Trox Příbram

Turecko si udrželo stoprocentní bilanci, Srbsko odvrátilo vyřazení

Praha/Hradec Králové - Závěrečné zápasy ve skupinách určily postupující týmy do vyřazovací části mistrovství Evropy. Přímo do čtvrtfinále postoupily z prvních míst basketbalistky Španělska (skupina A), Turecka (B), Francie (C) a Belgie (D). O postup do něj budou v osmifinále bojovat týmy z druhých a třetích míst Ukrajina, Maďarsko, Itálie, Slovensko, Řecko, Srbsko, Rusko a Lotyšsko.

Utkání Turecko - Slovensko
zdroj: ČTK autor: Ivo Stejskal

Srbsko - Slovinsko 88:69

Úřadující mistryně Evropy byly po prohrách s Řeckem a Francií na pokraji vyřazení. Odvrátit ho mohly jen výhrou o minimálně šest bodů nad Slovinskem, ale nováček šampionátu pokračoval ve výborných výkonech a v první čtvrtině nastřílel 30 bodů.

Favorit začal ztrátu až devíti bodů rychle mazat, ve druhé čtvrtině se ujal vedení a v poslední čtvrtině soupeře deklasoval 26:11. Zajistil si postup a zároveň výhrou o 17 bodů výhodu v minitabulce i proti Řecku.

Záznam utkání Srbsko - Slovinsko

Lotyšsko - Belgie 58:62

Belgie ještě v úvodu čtvrté čtvrtiny prohrávala s Lotyšskem o devět bodů, závěrečná fáze hry však Belgičankám vyšla lépe. Postupně náskok soupeřek smazaly a v závěrečných dvou minutách dokázaly skóre otočit, ačkoliv během zápasu netrefily jedinou trojku.

Záznam utkání Lotyšsko - Belgie

Černá Hora - Rusko 54:78

Sborná se oklepala z porážky v prodloužení s Belgií a rozdílem třídy deklasovala Černou Horu. Je však třeba podotknout, že odpor soupeře zlomila až během závěrečné desetiminutovky. Do té doby se reprezentační výběry pravidelně střídaly ve vedení. Poslední čtvrtinu ovšem opanovalo Rusko poměrem 21:5.

Záznam utkání Černá Hora - Rusko

Francie – Řecko 70:63

Francouzky potvrdily formu a vyhrály i třetí zápas ve skupině (6 bodů). Jdou tak přímo do čtvrtfinále, zatímco řecké hráčky, které skončily v tabulce hned za nimi se čtyřmi body, budou hrát osmifinále stejně jako třetí Srbsko. Čtvrté zůstalo Slovinsko, jako nejhorší čtyřbodový celek.

Záznam utkání Francie - Řecko

Maďarsko - Ukrajina 72:84

Ukrajinky pokračují na šampionátu v sympatických výkonech, s Maďarskem si poradily snadno 84:72. Vedle autorky 17 bodů a největší hvězdy týmu Jagupové zazářila tentokrát pivotka Nymburku Taisia Udodenková, která Maďarkám nastřílela 22 bodů.

Ukrajinské basketbalistky na ME zvítězily nad Maďarskem

Slovensko – Itálie 61:68

Boj o druhé místo ve skupině patřil Italkám (5 bodů), které jdou do osmifinále stejně jako třetí Slovenky (4 body). Do čtvrtfinále postoupilo přímo první Turecko se šesti body. Poslední skončilo Bělorusko bez výhry.

Záznam utkání Slovensko - Itálie

Bělorusko - Turecko 74:88

Turecké basketbalistky potvrzovaly roli favorita od úvodních minut. První poločas vyhrály 47:37 a po návratu z kabin navíc slibný náskok ještě zvýšily. Před poslední čtvrtinou vedly o osmnáct bodů, a přestože byly Bělorusky v závěru lepší, zakončily své účinkování na turnaji jednoznačnou porážkou. Bilancí 15 bodů a 6 asistencí zazářila Cakirová.

Záznam utkání Bělorusko - Turecko

Skupina A (Hradec Králové):

Maďarsko - Ukrajina 72:84 (18:26, 30:47, 47:67) Nejvíce bodů: Zeleová 13, Fegyvernekyová, Vanderslootová a Hatarová po 10 - Udoděnková 22, Jagupovová a Malašenková po 17, Dorogobuzovová 12.

Česko - Španělsko 67:63 (17:17, 28:29, 45:44) Nejvíce bodů: Vaughnová 18, Kateřina Elhotová 17, Karolína Elhotová 10, Záplatová a Hanušová po 7 - Lyttleová 17, Torrensová 13, Nichollsová 10.

Konečné pořadí: 1. Španělsko 5, 2. Ukrajina 5, 3. Maďarsko 4, 4. Česko 4.

Skupina B (Hradec Králové):

Bělorusko - Turecko 74:88 (14:20, 37:47, 48:66) Nejvíce bodů: Bentleyová 15, Lichtarovičová 12, Snycinová a Ivaščanková po 9 - Cakirová 15, Bilgicová 12, Canitezová a Coraová po 10.

Slovensko - Itálie 61:68 (12:16, 30:33, 43:55) Nejvíce bodů: Bálintová 13, Vyňuchalová 11, Slámová 9 - Sottanaová a Zandalasiniová po 15, Dottová 11.

Konečné pořadí: 1. Turecko 6, 2. Itálie 5, 3. Slovensko 4, 4. Bělorusko 3.

Skupina C (Praha):

Srbsko - Slovinsko 88:69 (21:30, 44:41, 62:58) Nejvíce bodů: Petrovičová 23, Skoričová, Jovanovičová a Milovanovičová po 11 - Oblaková 22, Baričová 18, Erkičová 10.

Francie - Řecko 70:63 (14:19, 35:30, 49:52) Nejvíce bodů: Miyemová a Skrelaová po 12, Tchatchouangová a Ciaková po 11 - Maltsiová 25, Spanuová a Christinakiová po 10.

Konečné pořadí: 1. Francie 6, 2. Řecko 4, 3. Srbsko 4, 4. Slovinsko 4.

Skupina D (Praha):

Lotyšsko - Belgie 58:62 (10:16, 33:35, 51:44) Nejvíce bodů: Šteinbergová 14, Laksová 13, Basko-Melnbardeová a Babkinová po 10 - Wautersová 17, Meessemanová 16, Carpreauxová 11.

Černá Hora - Rusko 54:78 (18:21, 34:38, 49:57) Nejvíce bodů: Robinsonová 17, Perovanovičová 13, Škerovičová 10 - Princeová 13, Běljakovová a Maigaová po 11, Vieru 10.

Konečné pořadí: 1. Belgie 6, 2. Rusko 5, 3. Lotyšsko 4, 4. Černá Hora 3.