Serbusovi evropský rekord na medaili nestačil

Londýn - Český diskař František Serbus obsadil na paralympijských hrách v Londýně páté místo v kategorii F32/33/34. Sedmadvacetiletý atlet, jenž je postižený po dětské obrně, vylepšil výkonem 20,64 metru evropský rekord.

Finále v hodu diskem kategorie F32/33/34
zdroj: Getty Images

Serbus zaznamenal svůj nejdelší hod třetím pokusem a několik minut byl dokonce ve své třídě F32 světovým rekordmanem. O světové maximum sice v průběhu závodu přišel, nicméně kontinentální rekord mu zůstal.

Po přepočtu získal Serbus 999 bodů, k medaili mu chybělo 82 bodů. "Je trošku paradoxní, že Franta ve své třídě o půl metru zlepší svěťák a víc bodů dostane někdo, kdo je ve své kategorii daleko za světovým rekordem," uvedl Serbusův trenér Pavel Martínek. Narážel na čtvrtého Tunisana Mohameda Krída, jenž v třídě F34 hodil 41,79 metru a získal o pět bodů víc než český reprezentant.

Šesté místo obsadila v běhu na 100 metrů třídy T35 Anna Luxová, jež si vylepšila osobní rekord na 17,22 s, a plavei Arnošt Petráček na trati 50 metrů motýlek ve třídě S5.