pátek 22. září 2017 Darina

Ruští volejbalisté berou po fantastickém obratu zlato

aktualizováno 12. 8. 2012 16:55

Londýn – V olympijském finále volejbalového turnaje na sebe narazily dva aktuálně nejlepší týmy světa – Brazílie a Rusko. Na hřišti to však dlouho vypadalo na vše, jen ne na vyrovnaný souboj. Brazilci nad svým soupeřem dominovali ve všech herních činnostech. Skvěle servírovali, v poli předváděli úžasné zákroky a rychle kombinovali. Rusové nedokázali najít na hru soupeře protizbraň a stav utkání byl během chvíle 2:0 pro Brazilce. Jenže pak ruský trenér Alekno zariskoval, totálně protočil sestavu a obraz hry se rázem změnil. Rusové ovládli následující dvě sady a finále se z ničeho nic proměnilo v drama. V zkrácené hře pak už Rusové jednoznačně dominovali a z Londýna si po fantastickém obratu vezou zlato.

Ruská radost

Prvnímu setu jednoznačně dominovali Brazilci, jejichž hru brilantně dirigoval nahrávač Bruno Rezende. Ruské bloky nestíhaly vykrývat rychlé brazilské kombinace a míče stačily v lepším případě jen tečovat. Skóre na brazilské straně rychle narůstalo, hlavní zbraní hráčů ve žlutých dresech byla ale skvělá hra v poli. Rusové jen těžko skládali své smeče na zem a viditelně tahali za kratší konec.

Jihoameričané dostávali soupeře do úzkých především výborným a tvrdým servisem, z toho vyplývala nepříliš dobrá přihrávka Rusů a poměrně nízká úspěšnost v útoku. Brazilci navíc dokázali mnoho ruských smečí posbírat v poli. Poměrně snadno tak dokráčeli k vítězství 25:19 v prvním setu.

Brazilci pokračovali ve své jízdě

I v druhém setu Brazilci pokračovali v excelentní obraně, krom obětavých zákroků v poli brzdili Rusy i efektivními bloky. Východoevropanům se tragicky nedařila přihrávka a útočné kombinace skřípaly. A druhý set tak dlouho kopíroval vývoj první sady. Jenže pak jako by se Rusové začali herně zvedat a Brazilcům se přiblížili na rozdíl jediného bodu za stavu 16:15. Jihoameričané si ale vzali oddechový čas. Opět přitvrdili na podání, dvěma bloky si vypracovali náskok. Brazilské libero Sérgio Santos předváděl neuvěřitelné zákroky v poli a jeho spoluhráči posílali tvrdé smeče do rozhozené ruské obrany.

Zprvu to vypadalo, že radovat se budou Brazilci

Brazilci polití živou vodou v koncovce setu opět dominovali. Ruské bloky se nestíhaly stavět proti bleskurychlým brazilským kombinacím a Jihoameričané získali druhou sadu poměrem 25:20.

Risk, který se vyplatil

Jenže pak přišla rozhodující chvíle utkání. Rusové do třetího setu totálně přeskupili sestavu, trenér Alekno zariskoval a poslal na hřiště hned tři blokaře. Na rozehrávku postavil univerzála Maxima Michajlova a obraz hry se začal měnit. Na brazilskou stranu palubovky zatloukal jednu smeč za druhou 217 centimetrů vysoký - původně blokař, nově univerzál - Dmitrij Muserskij.

Brazilci jako by byli zaskočeni proměnou ruské hry. Zápas se vyrovnal a ani jeden z týmů si dlouho nedokázal vypracovat vetší náskok. Rusy bodově táhnul především nezastavitelný Muserskij, na druhou stranu je však brzdila špatná přihrávka a navíc často chybovali na podání.

Sada nakonec dospěla do dramatické koncovky. Kanárci už nehráli s takovou lehkostí jako v předešlých sadách. V napínavé koncovce prokázali pevnější nervy se strojovou přesností kombinující Evropané a díky Volkovově bloku sadu ovládli v poměru 29:27.

Brazilský útlum, ruská radost

Brazilský trenér zareagoval, od začátku čtvrté sady na lavičku posadil Danteho, kterého na palubovce nahradil kapitán Giba. Brazilská lehkost z prvních dvou setů však byla ta tam. Kombinace vázly a ruské bloky najednou stály daleko častěji připraveny na svém místě. Zvedla se i úspěšnost ruských útoků, na čemž měly zásluhu především Muserskiho smrtící smeče.

Hra byla sice opticky vyrovnaná, ale Rusové přeci jen dokázali svým soupeřům postupně odskočit až na rozdíl sedmi bodů. Brazilští trenéři se snažili oživit sestavu střídáními, na hřišti se však čím dál tím víc trápili. V závěru přišlo z brazilské strany zlepšení. Rusové začali nepochopitelně chybovat, ve čtvrté sadě ale nakonec přeci jen zvítězili 25:22 a olympijské finále tak znovu po šestnácti letech musel rozhodovat pátý set.

Zatímco Rusové do tie-breaku nechtěli nic měnit, Brazilci se vrátili k původní základní sestavě. Evropané si od samého úvodu udržovali drobný náskok, který postupně narůstal. Jihoameričané byli viditelně v útlumu, zejména v útoku se jim tragicky nedařilo. Rusové se naopak zlepšili na příjmu a velmi dobře si přihrávali. Muserskij byl v útoku nadále neomylný, kraloval nad sítí a právě on byl hlavním vůdcem ruského týmu v závěru utkání.

Rusové dokázali takřka nemožné. Otočili zdánlivě ztracené utkání, ve kterém se jim dlouho nedařilo. V rozhodujícím zkráceném setu už jednoznačně dominovali, zvítězili 15:9 a po dvaatřiceti letech jsou opět olympijskými vítězi ve volejbale.

Rusko - Brazílie 3:2 (-19, -20, 27, 22, 9)
Rozhodčí: Hobor (Maď.), Tano (Jap.). Čas: 129 min. Diváci: 14.500.

Sestavy a body:
Rusko: Muserskij 31, Michajlov 17, Těťuchin 12, Volkov 6, Grankin 4, Chtěj 1, libero Območajev - Sokolov, Běrežko, Buťko 2, Iljinych 2, Apalikov 6. Trenér: Alekno.

Brazílie: Murilo 18, Sidao 14, Wallace 27, Dante 5, Lucas 9, Bruno 3, libero Sérgio - Rodrigo 1, Giba, Ricardo, Thiago. Trenér: Rezende.

Zdroj: ČT sport