Olympiáda dětí a mládeže 2024

Chodeckou dvacítku vyhrála ve světovém rekordu Lašmanovová

Londýn - Ruská chodkyně Jelena Lašmanovová má olympijské zlato ze závodu na 20 kilometrů ve světovém rekordu 1:25:02. V závěrečných metrech v londýnských ulicích předstihla krajanku Olgu Kaniskinovou, obhájkyni prvenství z Pekingu a trojnásobnou mistryni světa, která vedla na všech mezičasech. Česká reprezentantka Lucie Pelantová skončila pětatřicátá.

Jelena Lašmanovová
zdroj: ČTK/AP autor: Dmitry Lovetsky

Rusko předtím vyhrálo i mužský chodecký maraton na 50 kilometrů, v olympijském rekordu 3:35:59 hodiny zvítězil Sergej Kirďapkin. Zlatou medaili z Londýna přidal dvaatřicetiletý vytrvalec k dvěma titulům mistra světa, které v nejdelším atletickém závodě získal v letech 2005 a 2009.

Dvacetiletá Lašmanovová předstihla dlouho vedoucí favoritku Kaniskinovou krátce před cílem a zvítězila o sedm sekund. Světový rekord krajanky Věry Sokolovové z loňského roku překonala o šest vteřin. Bronz získala Číňanka Čchie-Jang Šen-ťie. Pelantová došla do cíle se ztrátou více než osmi a půl minuty.