neděle 23. července 2017 Libor

Kanárci selhali ve finále, zlatí jsou Mexičané

aktualizováno 11. 8. 2012 21:15

Londýn – Obrovské překvapení přineslo vyvrcholení fotbalového turnaje. Největší favorité olympijského finále v čele s talentovaným Neymarem nedokázali ve Wembley najít recept na Mexičany a po velmi slabém výkonu prohráli 1:2. O vítězství Mexika se dvěma přesnými zásahy postaral útočník Oribe Peralta. Výběr trenéra Luise Fernanda Teny získal pro Mexiko první olympijskou medaili v historii a rovnou si z Londýna odveze tu nejcennější.

Neymar
Neymar

"Znovu jsme byli hodně blízko, ale uteklo nám to," litoval brazilský kouč Mano Menezes. "Moc nás mrzí, že jsem zlato opět nezískali. Porážka je součástí dospívání. Tenhle tým bude pokračovat na své cestě a v roce 2014 bude připravený," řekl s výhledem k mistrovství světa na domácí půdě. Jeho mexický protějšek byl naopak v euforii. "Je to ohromná radost pro celou zemi, Mexiko bude slavit v ulicích," radoval se Tena.

Velký šok přišel hned v první minutě. U postranní čáry Mexičany dobře napadaný Rafael nevěděl co s rozehrávkou. Nakonec zvolil riskantní variantu s přihrávkou do středu hřiště. Jeho úmysl snadno vystihl Aquino a po jeho přistrčení míče už v osmadvacáté sekundě mexický útočník Perolta přízemní ránou z osmnácti metrů překonal brankáře Gabriela.

Hru oživil Hulk

Brazilci byli evidentně zaskočení a na jejich hře se už v prvním poločase začala projevovat nervozita. Nemastné, neslané hře v úvodní půlhodině výrazně pomohla změna v sestavě, kdy trenér Menezes v 32. minutě stáhl Alexe Sandra, nahradil jej Hulkem a ten hru svého týmu pořádně oživil. Právě on byl také nejblíže k vyrovnání, ale s jeho parádní ránou si dokázal brankář Corona poradit. K další šanci se Brazilci dostali až v závěru prvního dějství. Oscarův pas do pokutového území Leandro Damiao posunul přímo proti noze Marcelovi a zároveň basketbalovou clonou mu udělal prostor ke střele, pořádně útočný obránce Realu Madrid ale netrefi branku. Do šaten tak kanárci odcházeli s jednobrankovým mankem.

Na začátku druhého dějství se konečně prosadil Neymar. Po Romulově průniku do pokutového území se míč pro Brazilce šťastně odrazil k osamocenému Neymarovi, ten ale střelou bez přípravy nasměroval míč vysoko nad mexickou branku.

Podruhé dopravili Mexičané míč do sítě v 69. minutě, ale Brazílii tentokrát zachránil praporek pomezního sudího Simona Becka. Brazilský trenér Menezes hned v zápětí do hry poslal dalšího útočníka Alexandra Pata z AC Milán, ale ani ten jeho hvězdný tým nespasil.

Zasloužené dvoubrankové vedení přišlo čtvrt hodiny před koncem. Celé gólové akci předcházel souboj bránícího Marcela s Herrerou, který britský sudí Clattenburg označil jako nedovolený z pohledu brazilského obránce. Od postranní čáry nacentroval před branku Miguel Ponce a brazilská obrana naprosto zapomněla na osamoceného Peraltu, jenž hlavou umístil míč mimo dosah brankáře Gabriela.

Drama přišlo v nastavení

Brazilci ale nic nevypustili a koncovku zápasu ještě dokázali zdramatizovat. Náhradník Hulk dostal v první z celkem tří nastavených minut přesný pas za mexickou obranu, zbavil se Chaveze a obstřelil padajícího brankáře Coronu. K vyrovnání mohlo dojít v posledních vteřinách. Dříč Hulk načechral míč na hlavu naprosto osamoceného Oscara, ten ale v obrovské příležitosti hlavou přestřelil.

Oribe Peralta vstřelil oba góly Mexičanů
Více fotek
  • Oribe Peralta vstřelil oba góly Mexičanů autor: Michael Regan, zdroj: Getty Images http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/39/3856/385555.jpg
  • Smutní Brazilci Oscar, Neymar, Hulk (zleva) autor: Michael Regan, zdroj: Getty Images http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/39/3856/385552.jpg

Mexičané si z dosavadních čtyř účastí dosud nejlépe vedli v roce 1996, kdy v Atlantě obsadili čtvrté místo. Olympijský triumf z Londýna se ale zapíše do dějin mexického fotbalu.

Finále přihlíželo ve Wembley 86 162 diváků, celkem turnaj zhlédlo rekordních 1 525 134 milionu fanoušků.

Brazílie - Mexiko 1:2 (0:1)

Branky: 90.+1 Hulk - 1. a 75. Peralta. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.). ŽK: Marcelo, Leandro Damiao - I. Jiménez, Reyes, Vidrio.

Brazílie: Gabriel - Rafael, Alex Sandro (32. Hulk), Juan, Marcelo (85. Lucas) - Romulo, Oscar, Silva, Sandro (71. Pato) - Neymar, Leandro Damiao. Trenér: Menezes.

Mexiko: Corona - Chávez, Mier, Salcido, I. Jiménez (81. Vidrio), Reyes, Herrera, Aquino (57. Ponce), Enríquez - Peralta (86. R. Jiménez), Marco Fabián. Trenér: Tena.