sobota 18. listopadu 2017 Romana

Američanky vyhrály štafetu na 4x100 metrů ve světovém rekordu

aktualizováno 10. 8. 2012 23:12

Americké sprinterky ozdobily olympijské zlato ve štafetě na 4x100 metrů světovým rekordem 40,82 sekundy. Naopak jejich krajané v běhu na 4x400 metrů přišli o vítěznou šňůru, jež se táhla od Los Angeles 1984, a skončili druzí za týmem Baham. Soutěž ve skoku o tyči vyhrál Francouz Renaud Lavillenie, který výkonem 597 centimetrů vylepšil rekord her Australana Hookera z Pekingu o jeden centimetr.

Vítězná štafeta USA na 4 x100 metrů

Sprinterky Spojených států Tianna Madisonová, Allyson Felixová, Bianca Knightová a Carmelita Jeterová vyhrály štafetu na 4x100 metrů a z čela historických tabulek po dlouhých 27 letech sesadily kvarteto bývalé NDR, jehož čas překonaly o plných 55 setin.

Závod sprinterů na 4x400 metrů vyhráli běžci Baham v národním rekordu 2:56,72 minuty. Druzí skončili Američané, bronz si z Londýna odveze tým Trinidadu a Tobaga.

Běh na 1500 metrů ovládly turecké běžkyně. V čase 4:10,23 minuty vyhrála Asli Cakirová před krajankou Gamze Bulutovou. Bronz získala Maryam Yusuf Jamalová z Bahrajnu.

Nejlepší kladivářkou je v olympijském rekordu 78,18 metru mistryně světa z Tegu Ruska Taťjana Lysenková. Vrhačka, jež má za sebou dvouletý distanc za doping, porazila o 58 centimetrů Polku Anitu Wlodarczykovou, která byla světovou šampionkou před ní. Třetí skončila Němka Betty Heidlerová.

Osmadvacetiletá etiopská vytrvalkyně Meseret Defarová vyhrála stejně jako v Aténách 2004 běh na 5000 metrů. Před čtyřmi lety v Pekingu i na dvou posledních světových šampionátech v Berlíně a v Tegu byla bronzová, londýnský závod časem 15:04,25 minuty ovládla. Stříbro získala Keňanka Vivian Cheruiyotová, bronz její krajanka Tiruneš Dibabaová.

První rozběh štafet na 4x400 metrů suverénně vyhrály Jamajčanky, postoupily také druhé Ukrajinky a třetí Francouzky. V druhém rozběhu neměly české běžkyně nárok na vítězné Američanky, které předvedly nejlepší kvalifikační čas 3:22,09, ani druhé Rusky a třetí Velkou Británii, ale díky kvalitnímu času 3:26,20 Češky postoupily stejně jako Nigerijky do sobotního finále.

Do finále mužských štafet na 4x100 metrů postoupili z prvního rozběhu Jamajčané, kteří i bez Usaina Bolta běželi za 37,39 sekundy, Kanaďané a v novém národním rekordu i Holanďané. Britští běžci doběhli druzí, ale byli diskvalifikováni kvůli špatné předávce. Z druhého rozběhu postoupily štafety Spojených států, jejichž běžci předvedli nejlepší čas 37,38 sekundy, Japonska, Trinidadu a Tobaga, Francie a Austrálie.