neděle 17. prosince 2017 Daniel

Holanďanky obhájily zlato z Pekingu

aktualizováno 10. 8. 2012 23:31

Londýn - Devátá klání v pozemním hokeji žen na olympijských hrách mají stejného vítěze, jako před čtyřmi lety. Obhajoba zlata se podařila na výbornou pozemkářkám Holandska. Cenného kovu z olympiády se po dvaceti letech v soutěži pozemních hokejistek dočkaly domácí Britky.

Obhájkyně olympijského zlata z Holandska

Hokejistky Argentiny mají za sebou povedený turnaj. V základní skupině nejdříve rozdrtily Jihoafrickou republiku 7:1. Ve druhém utkání ovšem odešly poražené, když nejtěsnějším rozdílem podlehly USA. Třetí utkání zvládly Argentinky opět za plný počet bodů. Tentokrát porazily Novozélanďanky 2:1.

V klíčovém duelu s Německem Argentinky přidaly o jednu branku více a mohly se radovat z vítězství 3:1 a postupu do semifinále. Svůj postup potvrdily bezbrankovou remízou s Austrálií a doprovodily Nový Zéland do semifinále, kde narazily na domácí výběr. Po boji si připsaly vítězství 2:1 a medailová radost mohla vypuknout.

Ještě lépe turnajem procházely hráčky Nizozemska. Ty v základní skupině neztratily ani bod. Do turnaje vstoupily svěřenkyně Maxe Caldase vítězstvím nad Belgií, kterou porazili 3:0. Druhé utkání nabídlo vyrovnaný souboj s Japonkami a cenné vítězství 3:2, které Nizozemky potvrdily také v následujícím utkání s Čínou.

Po vítězství 1:0 přišel na řadu další asijský soupeř, tentokrát Jižní Korea. Další vyrovnaný souboj a opět vítězství 3:2. Svou jízdu základní skupinou korunovaly nizozemské hráčky výhrou 2:1 nad domácím výběrem. Semifinále s Novým Zélandem skončilo 2:2 a po bezbrankovém prodloužení rozhodovaly penalty, ve kterých zvítězily Evropanky 3:1 a slavily postup do finále.

Začátek utkání byl opatrný, postupně ale obhájkyně titulu zvyšovaly aktivitu, ze které vytěžily v 45. minutě vedoucí branku. Dirkse van den Heuleová propálila vše, co jí stálo v cestě a nasměrovala holandské pozemkářky ke zlatu. Vítězství pojistila kapitánka Maartje Paumenová, když vymetla růžek argeninské brány a stala se tak nejlepší střelkyní v historii olympijských her. Argentina už se na zvrat v utkání nezmohla a do své sbírky dvou bronzových a jedné stříbrné přidala další stříbro. Na necennější kov si budou muset ještě argentinské pozemkářky počkat. Kapitánka Argentiny Luciana Aymarová oslavila své 35. narozeniny finálovou porážkou.

Radost holandských pozemkářek po vyhraném finále
Více fotek

Hokejistky Velké Británie mají podruhé v olympijské historii medaili - a stejně jako v Barceloně 1992 bronzovou. Oba týmy začaly opatrně, první střela na bránu přišla až v 11. minutě. V první části zápasu byly rozhodně aktivnějším týmem domácí pozemkářky. První poločas přesto skončil 0:0. V tom druhém se aktivity ujaly Novozélanďanky a začaly se i tlačit do šancí. První vyložená příležitost Glynnové ale skončila jen na tyči. Ve 44. minutě Britky zahrávaly trestný roh a po teči Dansonové vedly 1:0.

59. minuta přinesla další branku domácích, postarala se o ni Cullenová. Třetí gól už Novozélanďanky zlomil, nebyly schopné dostat se na útočnou polovinu soupeře. Přesto se dokázaly z tlaku vymanit a nakonec dvě a půl minuty před koncem se dočkaly i snížení. Na gól Michelsenové ale už nikdo navázat nedokázal, a tak Britky po dvaceti letech znovu zažijí medailové opojení.

Pozemní hokej - ženy: o 3. místo: Velká Británie - Nový Zéland 3:1 (0:0), o 5. místo: Austrálie - Čína 2:0 (0:0) o 11. místo: Belgie - USA 2:1 (1:1) finále: Holandsko - Argentina 2:0