středa 28. června 2017 Lubomír

Eaton olympijský rekord nepřekonal, přesto kraloval desetiboji

aktualizováno 9. 8. 2012 22:54

Londýn - Desetiboj je stále pod nadvládou Američanů. První je držitel světového rekordu Ashton Eaton, druhý Trey Hardee. Roman Šebrle ze soutěže odstoupil už po hladké stovce v úvodu prvního dne. Eaton dlouhou dobu útočil na olympijský rekord, který drží český rekordman Šebrle a má hodnotu 8893 bodů. Nový olympijský vítěz desetiboje tuto hranici nakonec nepřekonal, přesto se radoval po zisku 8869 bodů ze zlata.

Ashton Eaton

Během prvního dne světový rekordman Eaton vyhrál běh na 100 metrů v desetibojařském olympijském maximu 10,35 sekundy. V dálce se jako jediný dostal za osm metrů (803), v kouli předvedl 14,66 metru. Američana stejně jako ostaní desetibojaře čekaly odpoledne ještě dvě disciplíny. Ve výškařském sektoru překonal laťku 205 centimetrů a svůj výkon završil v běhu na 400 metrů výkonem 46,90 sekundy.

Maratonskou sedmou disciplínu ve skoku o tyči vyhrál Gonzalo Barroilhet z Chile, který za výkon 5 metrů a 40 centimetrů bral 1 035 bodů. Severoamerický suverén a jednička světových tabulek Eaton zaútočil na konečné prvenství v olympijském desetiboji. Výkonem 5,20 si upevnil průběžné vedení a před posledními dvěma disciplínami měl na krajana Hardeeho náskok 222 bodů. Novým uchazečem o jednu z medailí byl před oštěpem Ricco Freimuth z Německa, jenž si vylepšil osobní maximum v tyči na 4,90 metru a měl na třetím místě 6 927 bodů.

Eaton ziskem 7 381 bodů stále ohrožoval přinejmenším olympijský rekord Romana Šebrleho z roku 2004 z Atén (8 893). Český desetibojař měl před osmi lety po osmi disciplínách na kontě 7 316 bodů. Oštěpem pak ale hodil za 70 metrů.

Desetibojaři zahájili druhý soutěžní den již tradičně během na 110 metrů překážek. Ty zvládl nejlépe další vycházející hvězda Trey Hardee, který si časem 13,54 vytvořil nový osobní rekord. Stříbrnou příčku však držel už od prvího dne.

Eaton si vedení a náskok na čele udržel i po oštěpu. Své náčiní poslal do vzdálenosti 61 metrů a 96 centimetrů. Za tento výkon dostal 767 bodů a před poslední disciplínou měl 8 148 bodů. I na druhém místě byl po oštěpu Američan Trey Hardee, který nasbíral 7 997 bodů.

V závěrečné disciplíně, tedy v běhu na 1 500 metrů, by musel Ashton Eaton atakovat své osobní maximum, což se mu nepodařilo a na olympijský rekord, který drží Roman Šebrle, nedosáhl. Do cíle běhu se dostal v čase 4:33,59, což znamenalo 721 bodů. V celkovém součtu zvítězil s 8 869 body a na olympijský rekord Romana Šebrleho mu scházelo 24 bodů. Na druhém místě skončil Trey Hardee, který nasbíral 8 671 bodů, což je jeho nejlepší výsledek v sezoně. Na bronz dosáhl Leonel Suarez z Kuby, také nejlepším výkonem letošního roku 8 523 bodů. K tomuto výkonu mu pomohl hlavně oštěp, ve kterém si za výkon 76,94 připsal 996 bodů.