středa 28. června 2017 Lubomír

Američtí atleti sbírali zlaté medaile

aktualizováno 8. 8. 2012 23:57

Londýn - Američtí atleti slavili jeden úspěch za druhým. První zlatou medaili vybojovala sprinterka Allyson Felixová v běhu na 200 metrů, když porazila olympijskou vítězku na stovce, Jamajčanku Fraserovou-Pryceovou. Ve zlaté jízdě pokračoval i favorizovaný překážkář Aries Merritt, který přesvědčivým výkonem porazil v běhu na 110 metrů překážek krajana Richardsona. Do třetice slavila i dálkařka Reesová. S výkonem 712 centimetrů si doskočila pro olympijský triumf a završila tak zlatý úspěch Američanů.

Aries Merritt

V dramatickém finále ženské dvoustovky vyhrála Američanka Allyson Felixová. S časem 21,88 sekundy porazila olympijskou vítězku v běhu na 100 metrů Shelly-Ann Fraserovou-Praceovou. Třetí skončila další Američanka Carmelita Jeterová. Také americký sprinter Aries Merritt si přesvědčivě zaběhl pro zlato ve finále běhu na 110 metrů překážek. Merritt postoupil z prvního místa ze semifinálových běhů s časem 12,94 sekundy. Ve finále svůj výkon dokázal ještě o dvě setiny sekundy vylepšit.

Brittney Reesová jako druhá Američanka v historii vyhrála na OH soutěž dálkařek. Reesová porazila o 5 centimetrů stříbrnou Elenu Sokolovou z Ruska. Pro bronz si doskočila Janay Deloachová z USA.

Jamajští atleti budou mít zítra prostor pro odvetu ve sprinterských disciplínách. Do finálových bojů v běhu na 200 metrů totiž postoupili hned tři její zástupci Usain Bolt, Yohan Blake a Warren Weir. Blake ve svém běhu vyhrál s časem 20,01 sekundy. Finálový závod začíná zítra 9. srpna od 21:45. Favorizovaný Usain Bolt zaběhl za 20,18 sekundy.

Semifinále ženské patnáctistovky ovládla favorizovaná Etiopanka Abeba Aregawiová s časem 4:01,03 minuty. Druhá skončila Gamze Bulutová z Turecka před další adeptkou na medaili Ruskou Tomašovovou. Finále je na programu her v pátek 10. srpna od 21:55. Na londýnském stadionu byly v dopoledních hodinách také naplánovány mužské rozběhy na 5 000 metrů. S časem 13:15,15 minuty vyhrál Etiopec Dejen Gebremeskel. Oba závody neměly české zastoupení.

Ženské rozběhy na 800 metrů ovládla Američanka Johnsonová-Montanová, česká atletka Lenka Masná se s časem 2:08,68 do dalších postupových běhů nedostala.