pátek 22. září 2017 Darina

České basketbalistky podlehly Francii a do semifinále se nepodívají

aktualizováno 8. 8. 2012 03:47

Londýn - České basketbalistky podlehly ve čtvrtfinále na olympijských hrách Francii 71:68 a do semifinále se nepodívají. Ve třetí čtvrtině dokonce vedly o třináct bodů, Francouzky pak ale nakonec dokázaly bodový rozdíl dotáhnout.

Utkání Francie - ČR

Češky se v úvodu dlouho nemohly dostat do zápasu. Vůbec se jim totiž nedařilo ve střelbě a jinak úspěšné doskoky opakovaně odevzdávaly soupeřkám. První koš si proto reprezentantky připsaly až po třech minutách hry. Francouzky naopak výborně bránily, celkem snadno našim hráčkám v jejich útočné fázi odebíraly míče. Český tým měl navíc ve dvoubodových střelách asi dvacetiprocentní úspěšnost. Bilanci pouhých devíti bodů za první desetiminutovku naštěstí v posledních vteřinách společně se sirénou zvýšila úspěšná trojka Kateřiny Elhotové.

V druhé čtvrtině Češky zaktivnily hru a začaly hrát důrazněji. Poté, co Jana Veselá skvělým průnikem srovnala na 16:16, Elhotová skórovala do prvního vedení v utkání. Následně se nám díky dobrému pohybu po hřišti a kvalitním přihrávkám lépe dařilo se silnými Francouzkami držet krok. Odpovídalo tomu také příznivější skóre, kdy jsme se dlouho přetahovali o jednobodový rozdíl. Přesto nakonec v závěru poločasu soupeřky srovnaly na 28:28.

Ilona Burgrová: "Francouzky nás podceňovaly, chtěly jsme jim ukázat, že lepší nejsou. A tři čtvrtiny taky lepší nebyly."

Češky vstoupily do třetí čtvrtiny ve fantastickém stylu, když dokázaly nastřílet 10 bodů v řadě a chopit se vedení 38:28. Francouzky se poprvé bodově prosadily až ve třetí minutě. Propracovaná defenziva českých basketbalistek tak dělala soupeřkám, které doposud patřily k nejproduktivnějším hráčkám na turnaji, obrovské problémy a jejich bodové úspěchy byly jen sporadické. Češky v průběhu čtvrtiny zvládly držet svůj náskok okolo hranice deseti bodů, v jeden okamžik navýšily rozdíl dokonce až na třináct. Krátce před koncem čtvrtiny však snížila zpět na rozdíl deseti bodů úspěšnou trojkou Celine Dumercová. Hra českého týmu stála hlavně na výkonu Ilony Burgrové, která zaznamenala v této části utkání dvanáct bodů a byla k nezastavení. Po třetí čtvrtině Češky vedly 51:41.

Ilona Burgrová: "Do poslední čtvrtiny jsme šly s náskokem deseti bodů a asi člověk cítí, že má výhru strašně blízko. Že stačí, aby hrál v klidu a ubránil to. Možná jsme se i lekly."

I poslední čtvrtinu zahájily české basketbalistky úspěšně, když držely svůj náskok znovu kolem hranice deseti bodů. Problémy české defenzivě však dělala svou hbitostí již zmíněná Dumercová. Ta z velké části stála za zlepšenou hrou Francouzek, které pomalu stahovaly rozdíl ve skóre až na pět bodů. Šest a půl minuty před koncem za stavu 57:52 ve prospěch českého týmu si trenér Blažek vzal time-out – Dumercová však záhy trefila trojku a rozdíl se smrskl už jen na dva body. Trestnými hody Yacoubové se tři minuty před koncem dostaly Francouzky poprvé po dlouhé době do vedení. Za stavu 64:63 pro ně se nám nedařilo doskakovat podkošové míče ani proměňovat hody za dva a tři body. Neúspěšnou sérii prolomila až Ilona Burgrová a vrátila vedení na českou stranu. Trojka Dumercové však Češky odrazila zpět a následná ztráta míče již rozhodla o osudu utkání – čtyřbodový náskok se nám stáhnout nepodařilo, ten naopak po trestných zásazích Yacoubové narostl až na pět bodů. Nakonec se skóre zastavilo na konečných 71:68.

Pro naše basketbalistky je nepostup do semifinále a celkové sedmé místo zklamáním; zklamáním o to větším, že v poslední čtvrtině prohospodařily už dost nadějný náskok.

Jana Veselá: "Taková šance se nenaskýtá každý den. Šance jít do semifinále byla obrovská, na postup jsme rozhodně měly. Je to velké zklamání. Není se co divit, že holky byly špatné a brečely."

Eva Vítečková: "Basket je tak krásná hra, že se to dá otočit a ten zápas to ukázal, bohužel. Já začínám vždycky věřit, až když je to třeba tři minuty do konce."

Pro české hráčky tak olympijský turnaj končí, naopak Francouzky se v semifinále střetnou s ruským týmem.