neděle 25. června 2017 Ivan

Špotáková přišla, hodila a kvalifikovala se do finále, Škrobáková končí

aktualizováno 8. 8. 2012 09:22

Londýn – Barbora Špotáková se hned prvním hodem kvalifikovala do olympijského finále. Obhájkyně prvenství z Pekingu a světová rekordmanka poslala oštěp do vzdálenosti 66 metrů a 19 centimetrů a s přehledem postoupila do finále. Kvalifikační limit byl nastaven na 62 metrů. Finále je na programu ve čtvrtek. Naopak Jarmile Klimešové se reprezentační kolegyni napodobit nepodařilo, na dvoustovce neprošel prvním kolem ani Pavel Maslák a překážkářka Lucie Škrobáková skončila v semifinále.

První kvalifikační hod Špotákové na LOH 2012

Špotáková se sice bez problémů dostala do finálových bojů, ale její trenér Jan Železný s výkonem své svěřenkyně moc spokojený nebyl. "No to ale nebyl dobrý hod," káral Železný a Špotáková s ním souhlasila. "On na to, že je to dobře, protože kdybych hodila líp, mohla to být devítka (69 metrů). To by měl být můj cíl ve finále."

"Ve finále bude hlavní kočírovat techniku," uvedla Špotáková. "Ta energie, co na nás jde z diváků, tak se do toho nemusíte snažit dát šlupku, protože tělo je samo nabuzený. Moc bych si přála, aby to ve finále začínalo sedmičkou," přála si alespoň sedmdesátimetrový hod.

Barbora Špotáková: "Tak jsem si to představovala. Hod nebyl úplně technicky ideální, jak by měl být, ale energii jsem pošetřila."

Její největší soupeřka, Ruska Maria Abakumovová, přitom za Barborou v semifinálových hodech zaostala téměř o tři metry. Abakumovová si loni v korejském Tegu vyházela titul mistryně světa výkonem 71,99 m, na Diamantové lize v katarském Dauhá se Češka hodem 66,17 pověsila těsně za ni a musela se spokojit s druhým místem. Na olympijských hrách má ale zatím Špotáková lepší formu.

Bouřlivou atmosféru na stadionu označila Špotáková za nejsilnější, jakou kdy zažila. "Takhle jsem si zacpávala uši," ukazovala v mixzóně. "Nevím, jak vyladili akustiku, ale to je řev, že mi praskají bubínky, nebo jsem citlivější," usmála se.

Na finále přijede její fanklub "Bára Ultras" a také celá rodina. "Mamka, táta, bratr, takže první krok jsem zvládla, nejedou zbytečně," řekla po kvalifikaci.

Škrobáková doběhla ve svém semifinále pátá, časem 12,81 se letos poprvédostala pod třináctisekundovou hranici. K vlastnímu českému rekordu jí chybělo osm setin, k postupu desetina. Byla přitom rychlejší než Rakušanka Beate Schrottová, která v prvním ze tří semifinálových běhů postoupila přímo z druhého místa.

"Nejsem spokojená, vždyť 12,83 sekundy stačilo na finále," durdila se překážkářka na oko. Potom ale otočila. "Je to fantastický výkon. Čekala jsem, že mám na to běžet pod 12,90, ale tohle je fakt dobrý výkon," uvedla. V sezoně měsíc kvůli zranění netrénovala, dnešní čas je druhým výkonem její kariéry. "O to cennější, že jsem to předvedla na olympiádě," radovala se.

Maslák po semifinálové účasti na čtvrtce těsně neprošel do stejné fáze napoloviční trati a skončil celkově 27. Ve svém rozběhu byl po nadějnémzávěru čtvrtý o setinu za Polákem Kamilem Krynským, který obsadil poslední přímé postupové místo. Maslák časem 20,67 zaostal o sedm setin za českým rekordem, jehož je od letoška spolumajitelem s Jiřím Vojtíkem, a dosažený čas na tři zbývající volná místa do dalšího kola nestačil.

Na startu dvoustovky se Maslák objevil i přesto, že to po závodě na 400 metrů zavrhl. "Změnil jsem názor, navíc po čtvrtce jsem byl naštvaný. Byla by škoda nezávodit," vysvětlil. V deváté dráze se mu běželo prý dobře, ale měl smůlu na vítr. "Mrzí to, byl to kousek, ale takový je život. Čekal jsem, že to nebude nic extra, ale doufal jsem aspoň v osobák. Snad příště," dodal.