sobota 27. května 2017 Valdemar

Kolocová se Slukovou vyřadily Brazilky a postoupily do čtvrtfinále

aktualizováno 4. 8. 2012 21:49

Londýn - České volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková postoupily do čtvrtfinále olympijského turnaje v plážovém volejbalu. Češky si po vyrovnaném začátku prvního setu postupně vypracovaly vedení a brazilský pár Maria Antonelliová a Talita Rocheová držely v šachu. S velkou chutí vstoupily i do druhého setu, vypracovaly si náskok, set bohužel ztratily v koncovce. V rozhodujícím třetím setu však Češky opět začaly s chutí a díky skvělé koncovce překvapivě vyřadily bývalé bronzové medailistky z mistrovství světa ve třech setech 21:16, 20:22 a 15:9 a skončí nejhůře na děleném pátém místě.

Kolocová se Slukovou se radují
  • Markéta Sluková v boji proti Brazilkám autor: Petr David Josek, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/39/3830/382924.jpg?1344104089

"Porazily jsme je poprvé, těžko se to popisuje, nemám slov. Je to fantastické," radovala se Sluková. "'Kiki' byla úžasná ve skupině," ocenila partnerku, která jí pomohla zlomit kritické chvíle v úvodní části olympijského turnaje. "Pomohla nám výborná taktika, hrály jsme v útoku rychlejší náhry a signály a nebály se riskovat," řekla Kolocová.

Na cestě do bojů o medaile stojí čtyřiadvacetiletým Češkám mistryně světa z roku 2009, čtvrté nasazené Američanky Jennifer Kessyová a April Rossová. Všechna čtvrtfinále se budou hrát v neděli. Už nyní se Kolocová se Slukovou postaraly o historicky nejlepší výsledek českého beachvolejbalu na olympiádě.

"Loni jsme je už porazily, dá se s nima hrát," řekla Kolocová o svých nadcházejících soupeřkách. Obě volejbalistky doufaly, že letos konečně zlomí sérii pátých míst, kterou měly na turnajích Světového okruhu.

Ačkoli měl český pár s Brazilkami na kontě pět porážek, od prvního míče hrál s odhodláním špatnou bilanci konečně protrhnout. A povedlo se to po hodinové bitvě, v níž byly české volejbalistky s výjimkou menší krize v závěru druhé sady lepší. Vycházel jim servis, úspěšnost v útoku měly výrazně vyšší a Talita s Antonelliovou jim pomáhaly nezvyklými chybami.

V úvodní sadě se po bloku Slukové ujaly české hráčky vedení 7:6 a náskok už jen navyšovaly. Brazilky, hlavně Maria Antonelliová, pod tlakem kazily nejen servis, ale i útok a přibližovaly své soupeřky ke čtvrtfinále. I ve druhém setu se Kolocová se Slukovou dostaly do vedení, jenže za stavu 10:6 se zadrhly.

Po sporném míči zapískaném v jejich neprospěch a zkaženém servisu následovaly další nepřesnosti a rázem vrátily brazilské soupeřky do hry. Nedokázaly ztrátovat, prohrávaly 12:14. Skóre ještě vyrovnaly a za stavu 19:19 je dělily od postupu dva míče, jenže mečbol nepřišel, a když Sluková dostala eso, vynutily si Brazilky rozhodující dějství.

"Trošku jsme se zalekly, že bychom mohly vyhrát už 2:0. Přišlo pár nešťastných rozhodnutí a to je hned, takový soupeř vás nenechá nadechnout a potrestá," řekla Sluková.

Do něj měly Češky raketový nástup 3:0 a vedení už nepustily. "Zase jsme začaly hrát jako v prvním setu, předvedly jsme pár hezkých balonů a uhrály si to," radovala se Kolocová. Favorizované Brazilky se přiblížily nejvýše na jeden bod a z olympijského turnaje je poslala domů Sluková útokem s pomocí pásky. Dosud bylo nejlepším českým výsledkem na písku pod pěti kruhy deváté místo, které dvakrát obsadily Eva Ryšavá se Soňou Novákovou.