pondělí 25. září 2017 Zlata

Litevci ve skvělém zápasu podlehli Dream Teamu až v závěru

aktualizováno 5. 8. 2012 00:54

Londýn - Litevští basketbalisté, jeden z nejlepších evropských reprezentačních výběrů, výrazně potrápili hvězdný americký Dream Team. Ve fantastickém zápase si tak USA konečně poprvé opravdu otestovaly své schopnosti a naplno zabraly až na samém konci zápasu. Spojené státy tak nakonec porazily Litvu 99:94 a zvláště LeBron James dokázal, proč je trojnásobným nejužitečnějším hráčem americké NBA, když právě v závěru zápasu dokázal v rychlém časovém sledu nastřílet 9 bodů.

Utkání Litva - USA

Litevci však v zápasu byli hodně vyrovnaným soupeřem a hvězdy z NBA o své výhře 99:94 rozhodly až v posledních čtyřech minutách. Litevcům se především zásluhou Kleizy, hráče se zkušenostmi z NBA, podařilo zachytit úvodní nástup favorita a drželi se neustále v kontaktu. Ve druhé čtvrtině sice Američané utekli na 12 bodů, ale Litva se znovu vrátila do hry a neustále nutila soupeře k maximálnímu výkonu.

Dream Teamu se na rozdíl od předchozího duelu s Nigérií příliš nedařila střelba, zvláště na trojkách měl o 14 % menší úspěšnost než Litevci, a šest minut před koncem dokonce dovolil soupeři dostat se do vedení 84:82. Jenže v posledních čtyřech minutách začala úřadovat basketbalová megastar LeBron James. Nejužitečnější hráč NBA dal devět z 12 závěrečných bodů USA a zařídil těsné vítězství. Nejlepším střelcem zápasu byl s 25 body Kleiza, na straně USA se nejvíce dařilo Anthonymu s Jamesem, kteří zaznamenali po 20 bodech.

"Je třeba pořádné prověrky. Každý silný tým má rád, když ho někdo takto otestuje. A my konkurenci milujeme," prohlásil LeBron James. "Potřebujeme cítit, že musíme ze sebe vydat to nejlepší. A to se dnes stalo," dodal.

Zatímco obhájci zlata odvrátili překvapení, stříbrní medailisté z Pekingu Španělé utrpěli v Londýně svou první prohru, když podlehli 74:77 Rusku. První čtvrtinu přitom vyhráli o 17 bodů, ale hlavně druhá půle patřila Rusku, které se čtyřmi výhrami vede skupinu B. Úvod zápasu vůbec nenaznačoval, že by Španělé měli mít problémy. Po pěti minutách vedli 20:2 a zdálo se, že otázkou bude jen výše vítězství.

Jenže Rusové se vzchopili, do poločasu snížili na 10 bodů a výbornou třetí čtvrtinou skóre otočili. Španělé pak znovu začali mít navrch a ještě čtyři minuty před koncem vedli o devět bodů, Rusku však patřil závěr. Klíčový okamžik nastal minutu před koncem, kdy Viktor Chrjapa trojkou vyrovnal na 73:73 a vítězný koš dal 18 vteřin před koncem Mozgov. Vzápětí proměnil Gasol jediný trestný hod a Rusko už výhru uhájilo.

V dalším dosavadním zápase basketbalu mužů již ráno porazila Francie Tunisko 73:69 a drží si druhou pozici těsně za Američany. Australští reprezentanti si zajistili postup do čtvrtfinále drtivou druhou půlí duelu s domácí Velkou Británií a výhrou 106:75. Zatímco první poločas prohráli o 10 bodů a zahrávali si s postupem, ve druhém předvedli ofenzivní festival a vyhráli ho 70:29. Patrick Mills se na tom podílel 39 body.

Výsledky turnaje basketbalistů:

Skupina A: Francie - Tunisko 73:69 (35:27), USA - Litva 99:94 (55:51), Argentina - Nigérie 93:79 (57:37).

Tabulka: 1. USA 4 výhry/0 porážek; 2. Argentina 3/1; 3. Francie 3/1; 4. Litva 1/3; 5. Nigérie 1/3; 6.Tunisko 0/4.

Skupina B: Rusko - Španělsko 77:74 (32:40), Brazílie - Čína 98:59 (42:21), Austrálie - Velká Británie 106:75 (36:46).

Tabulka: 1. Rusko 4/0; 2. Brazílie 3/1; 3. Španělsko 3/1; 4. Austrálie 2/2; 5. Velká Británie 0/4; 6. Čína 0/4.