úterý 19. září 2017 Zita

Riner vládne judu, mezi ženami zvítězila Ortizová

aktualizováno 3. 8. 2012 19:23

Londýn – Francouzský judista a šestnáctinásobný mistr světa Teddy Riner ovládl mužskou kategorii nad 100 kilogramů. Ve finále porazil Alexandra Michajlina z Ruska. Zlato mezi ženami vybojovala Kubánka Idalys Ortizová. Premiéra saúdskoarabské sportovkyně na olympijských hrách trvala jen 82 sekund.

Francouzský judista Teddy Riner

Třiadvacetiletý Riner od roku 2009 prohrál jediný zápas a svou dominanci potvrdil i v Londýně. Ve čtvrtfinále nejprve zdolal na ipon Kubánce Oscara Braysona, který si stejně jako Riner odvezl bronz z minulých her v Pekingu. V semifinále pak na wazari porazil Korejce Kim Song-mina a ve finále udolal i Michajlina. Stačily mu k tomu tři tresty pro soupeře, který byl výrazně pasivnější. Bronz si z londýnského tatami odnesli Němec Andreas Tölzer a Brazilec Rafael Silva.

Michajlin tak nekorunoval úspěch své země, kde Rusové vyhráli bodování národů ziskem tří zlatých medailí, jedné stříbrné a jedné bronzové. Zklamáním skončily hry pro judistickou velmoc Japonsko, které sice získalo sedm medailí, ale jen jednu zlatou.

Zlato mezi ženami nad 78 kilogramů získala Kubánka Idalys Ortizová. Ve finále zdolala Japonku Miku Sugimotovou. Na obhájkyni zlata z Pekingu Číňanku Wen Tchung zůstal jen bronz stejně jako na domácí Karinu Bryantovou.

Premiéra saúdskoarabské sportovkyně na olympijských hrách trvala jen 82 sekund. Šestnáctiletá judistka Vuddžan Šaharkáníová neměla proti Melisse Mojicové z Portorika šanci a podle očekávaní vypadla hned v prvním kole nejtěžší váhy. Její vystoupení trvalo jen 82 sekund.

Start Šaharkáníové vzbudil zájem o to více, že judistka trvala na svém tradičním islámském šátku. Ač jí to původně mezinárodní federace zakázala, po hrozbě, že na OH startovat nebude, nakonec funkcionáři ustoupili. Na tatami se proto představila s hidžábem. "Byla jsem vystrašená z té strašné spousty diváků. Snad si příště povedu lépe a získám pro svou zemi medaili," řekla judistka. "Jsem moc ráda, že jsem tady mohla být. Byla to šance pro celou zemi, snad mě budou další sportovci následovat," vzkázala krajanům.

Vuddžan Šaharkáníová (vpravo)

Na tatami přišla s černým šátkem a v bílém kimonu, které bylo očividně o několik čísel větší. Nervózně se usmívala, ale publikum ji přivítalo velkým aplausem. Premiéru na mezinárodním poli si však dlouho neužila.

Premiérově pod pěti kruhy startují v Londýně také sportovkyně z Bruneje a Kataru. Za Saúdskou Arábii soutěží ještě Sarah Attarová v běhu na 800 metrů.

Výsledky juda

Muži nad 100 kg: 1. Riner (Fr.), 2. Michajlin (Rus.), 3. Tölzer (Něm.) a Silva (Braz.), 5. Makarov (Běl.) a Kim Song-min (Korea), 7. Brayson (Kuba) a Bor (Maď.)

Ženy nad 78 kg: 1. Ortízová (Kuba), 2. Sugimotová (Jap.), 3. Bryantová (Brit.) a Wen Tchung (Čína), 5. Althemanová (Braz.) a Kindzerská (Ukr.), 7. Ivaščenková (Rus.) a Issanovová (Kaz.).