Neporazitelní Finové přestříleli Kanadu a triumfovali na domácím turnaji

Tři utkání, tři vítězství. Stoprocentní bilance hokejistů Finska hovoří za vše. Tečku za domácím Turnajem Karjaly napsali proti Kanadě, kterou porazili 4:3, a před vlastními příznivci oslavili zisk cenné trofeje. Rozhodující gól vstřelil osmnáctiletý útočník Eeli Tolvanen. Soupeř ze země javorového listu skončil čtvrtý, česká reprezentace obsadila páté místo.

Hokejisté Finska slaví gól proti Kanadě
zdroj: LEHTIKUVA autor: Jussi Nukari

Vstup do utkání vyšel lépe Kanadě, která šla ve třetí minutě do vedení. Ellison objel branku, šikovně uvolnil Bruleho, jenž zblízka překonal bezmocného gólmana Kilpeläinena. Hosté se poté ubránili při Kinradeově trestu, ale ve 13. minutě vyrovnal Manninen. Po přihrávce Pyöräläho sice netrefil puk ideálně, ten přesto skončil za Scrivensem.

Finové ještě v úvodním dějství odolali tlaku soupeře během vyloučení Lepistöho a ve 24. minutě jim pomohla tyč. V polovině utkání ovšem pykal na trestné lavici Ohtamaa, což Noreau potrestal "dělovkou" od modré čáry a vrátil zámořskému celku vedení.

Ve 38. minutě mohl dokonce ve vlastním oslabení zvýšit Howden, ale trefil při samostatném úniku jen tyč. Šest sekund před druhou pauzou naopak smazal ztrátu při Bourqueově vyloučení Lepistö, který skóroval precizní ranou z mezikruží.

Suomi šli poprvé v duelu do vedení ve 43. minutě po přesném zásahu obránce Heiskanena z dorážky z levého kruhu. Za 157 vteřin však Kanada po chybě úspěšného střelce vyrovnala, když nabídnutou šanci zužitkoval Thomas. Při Bourqueově dalším trestu nicméně rozhodl přesnou střelou z pravého kruhu Tolvanen.

Hokejový Turnaj Karjaly v Helsinkách:

Finsko - Kanada 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Manninen (Pyörälä, Virtanen), 40. Lepistö (Pyörälä), 43. Heiskanen (J. Lajunen, Erkinjuntti), 53. E. Tolvanen (Lepistö, Pyörälä) - 3. G. Brulé (Ellison, Wolski), 30. Noreau (Purcell), 47. Ch. Thomas. Rozhodčí: Hradil, Šír (oba ČR) - Niittylä, Nieminen (oba Fin.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. Diváci: 13.037.

Finsko: Kilpeläinen - Heiskanen, Lepistö, N. Lehtonen, Virtanen, Mikkola, Ohtamaa, Jokipakka - E. Tolvanen, Kontiola, Junttila - Erkinjuntti, Koskiranta, Savinainen - Manninen, J. Lajunen, Pyörälä - Anttila, Niemi, Pihlström - Peltola. Trenér: Lauri Marjamäki.

Kanada: Scrivens - Stollery, Ch. Lee, Ch. Genoway, Noreau, Després, G. Kinrade, Blacker - Wolski, Ellison, G. Brulé - Raymond, Vey, Ch. Thomas - R. Bourque, Ebbett, Purcell - Spalling, Howden, Kozun - Klinkhammer. Trenér: Willie Desjardins.