pátek 17. listopadu 2017 Mahulena
17. září - 1. října 2016

Neuvirth: Bojovali jsme, ale soupeř hrál o hodně líp

Toronto - Brankář Michal Neuvirth hned v první minutě zlikvidoval sólový únik kanadské hvězdy Sidneyho Crosbyho, pochytal celkem 44 střel domácího favorita Světového poháru v Torontu, ale přesto debaklu českých hokejistů 0:6 nezabránil. Ten ale podle osmadvacetiletého gólmana Philadelphie musí tým hodit za hlavu a bojovat v dalších zápasech s Výběrem Evropy a Spojenými státy americkými o postup do semifinále.

Michal Neuvirth

"Těžko to hodnotit. Měli jsme dobrý začátek, pak jsme dostali smolný gól a potom se to vezlo. Třetí gól Kanady nám určitě srazil vaz. Bojovali jsme, ale soupeř hrál o hodně líp," řekl osmadvacetiletý gólman Philadelphie, který v úvodním utkání dostal přednost před Petrem Mrázkem z Detroitu.

Kanaďané překonali Neuvirtha poprvé v deváté minutě, kdy se po střele Brada Marchanda dostal k puku za brankou Crosby a chytře o záda českého gólmana ho poslal do branky. Českému týmu se nelíbilo, že se s Neuvirthem dostal do kontaktu Steven Stamkos, toho však směrem do brankoviště tlačil bránící Roman Polák. Trenérský tým využil možnosti překontrolovat podle pravidel NHL záznam, ale neuspěl. Z Neuvirthova pohledu bylo těžké situaci hodnotit.

Sestřih utkání Kanada - Česko

"Bylo to padesát na padesát," nebyl si jistý, zda měl gól platit. Přestože pochytal řadu nebezpečných pokusů Kanady, skóre narůstalo. Neuvirth se však bez ohledu na to snažil bojovat a zabránil díky tomu ještě většímu debaklu. "Byl to hodně těžký zápas. Pořád stínili před bránou a v tom byl veliký rozdíl. Price viděl skoro všechny puky a já viděl tak polovinu," podotkl Neuvirth.

V přípravě na Světový pohár odchovanec Ústí nad Labem v národním týmu debutoval a za 95 minut duelů s Ruskem a Výběrem Severní Ameriky inkasoval jedinou branku. Teď si musel prožít jinou zkušenost. "Tak určitě to bylo těžké psychicky, snažil jsem se každou střelu chytit, ale šest gólů je hodně. I tak je to dobrá zkušenost a pomůže mi dál v kariéře," věří bývalý gólman Washingtonu, Buffala a New York Islanders.

Podle Neuvirtha není pro další vývoj turnaje až tak důležité, jakým rozdílem duel s Kanadou skončil. "Turnaj pořád pokračuje, je jedno, jestli jsme prohráli 0:1, nebo 0:6. Máme nula bodů, ale pořád to máme ve svých rukách. Musíme to hodit za hlavu a jít dál, zítra dobře potrénujeme a začíná nový den," dodal Neuvirth.