Nosek překonal Ritticha, Kämpf pomohl Chicagu asistencí, Hanzal nedohrál

Útočník Tomáš Nosek překonal ve středečním utkání NHL Davida Ritticha a podpořil tím vysokou výhru Vegas 7:3 nad Calgary. Český brankář vydržel na ledě celý zápas a inkasoval všech sedm gólů. David Kämpf se podílel asistencí na výhře Chicaga 3:2 po samostatných nájezdech nad Ottawou. Útočník Dallasu Martin Hanzal nedohrál kvůli zdravotním problémům utkání v Anaheimu, který zvítězil 2:0.

David Kämpf v dresu Chicaga
zdroj: ČTK/ZUMA/Steve Roberts/Cal Sport Media

Kämpf, jenž v předchozích devíti zápasech nebodoval, měl v Chicagu podíl na úvodním gólu zápasu. Odchovanec Chomutova přihrál v 15. minutě puk z obranného do středního pásma Vinniemu Hinostrozovi, který poté uvolnil Patricka Kanea, jenž skóroval z mezikruží.

Chicago pak vedlo i 2:1, ale o těsný náskok vždy brzy přišlo. Vyrovnaný zápas rozhodl až v sedmé sérii rozstřelu Nick Schmaltz a zajistil, že 1600. utkání Joela Quennevillea v roli kouče v NHL bylo vítězné. Pouze dva trenéři mají v NHL na kontě více zápasů - Scotty Bownam (2141) a Al Arbour (1607).

Hanzal vynechal už minulé střetnutí a o jeho startu v Anaheimu se rozhodlo až před zápasem. Český útočník ale stihl jen sedm střídání, odehrál čtyři minuty a sedm sekund, než odstoupil.

Dallas nenašel recept na Ryana Millera, který zneškodnil všech 41 střel. Na druhé straně se prosadil v první třetině v přesilové hře Hampus Lindholm a výhru Anaheimu pojistil v 45. minutě trefou v oslabení Ryan Getzlaf.

I když výsledek z Vegas vypadá jednoznačně, zápas byl dlouho vyrovnaný. Klíčovým momentem se stal úvod třetí třetiny, ve kterém rozhodčí odvolali kvůli ofsajdu gól Calgary na 4:4 a vzápětí domácí přidali pátou trefu. Šestý zásah přidal Nosek šikovnou tečí. Rittich, který doposud inkasoval v NHL nejvíce čtyři góly, si připsal 19 úspěšných zásahů.

"Jsem naštvaný, že jsme ho (Ritticha) nechali na holičkách. Nezasloužil si to. Musíme lépe bránit a více mu pomáhat," uvedl útočník Calgary Matthew Tkachuk. "Ještě ve třetí třetině jsme nebyli ve špatné pozici, ale neuznaný gól nás rozhodil. Musíme se umět lépe vypořádat s takovými situacemi," prohlásil kapitán kanadského týmu Mark Giordano.

Tým Vegas se posunul do čela soutěže a vítězstvím překonal dva rekordy NHL. Z klubů, které rozšířily soutěž, si v premiérové sezoně žádný jiný nevedl lépe. Golden Knights už získali 84 bodů, čímž vylepšili dosavadní maximum Floridy ze sezony 1993/94 (83 bodů). Zároveň na svém ledě vyhráli 23 z 29 zápasů a překonali Hartford, který v ročníku 1979/80 vyhrál doma 22 utkání. A to jsou odehrány teprve tři čtvrtiny základní části a Vegas má před sebou ještě 22 zápasů.

V dresu Vegas si připsal druhý start v soutěži Tomáš Hyka a zaznamenal dva kladné body ve statistice +/-. Český útočník vybojoval i přesilovou hru, když ho fauloval Michael Frolík, a jeho spoluhráči ji přetavili ve vedení 2:1.

Chicago - Ottawa 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)Branky: 15. P. Kane (Kämpf), 26. Anisimov, rozhodující sam. nájezd Schmaltz - 16. Z. Smith, 33. Duchene. Střely na branku: 38:34. Diváci: 21 532. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Forsberg, 3. Schmaltz (všichni Chicago).

Anaheim - Dallas 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 14. H. Lindholm, 45. Getzlaf. Střely na branku: 17:41. Diváci: 16 609. Hvězdy zápasu: 1. R. Miller, 2. H. Lindholm, 3. Getzlaf (všichni Anaheim).

Vegas - Calgary 7:3 (2:1, 2:2, 3:0)
Branky: 3. Carpenter, 20. W. Karlsson, 22. R. Smith, 34. Tuch, 44. Sbisa, 52. Nosek, 55. Eakin - 17. Brodie, 21. Hamilton, 32. Tkachuk. Střely na branku: 26:31. David Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval sedm gólů z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 73,08 procenta. Diváci: 18 014. Hvězdy zápasu: 1. Tuch, 2. Perron, 3. Sbisa (všichni Vegas).