Pastrňák překonal Ritticha a pomohl tak Bostonu k výhře, Hyka měl premiéru

Nejlepší český střelec v NHL David Pastrňák se 22. gólem v sezoně podílel na výhře Bostonu 2:1 v prodloužení na ledě hokejistů Calgary. Domácí brankář David Rittich byl vyhlášen první hvězdou pondělního zápasu, Pastrňák třetí. Stejného ocenění jako Pastrňák se dočkal Tomáš Hyka. Útočník si odbyl v dresu nováčka Vegas Golden Knights premiéru v NHL. Nejlepší tým soutěže ale podlehl v domácí aréně Anaheimu 0:2.

David Pastrňák
zdroj: USA Today Sports autor: Tim Fuller

V dresu Las Vegas se poprvé ukázal Hyka

Hyka ve hře strávil sedm minut a 19 vteřin, jednou vystřelil na branku. Vítězný gól Ducks zaznamenal ve 14. minutě útočník Jakob Silfverberg. Pojistku přidal ve třetí třetině zadák Josh Manson.

Čtyřiadvacetiletého Hyku povolalo Vegas z farmářského mužstva Chicago Wolves z nižší AHL podruhé v ročníku. Už před dvěma měsíci si Golden Knights vytáhli mladoboleslavského rodáka do prvního týmu, ale v souboji proti Tampě Bay (4:3) zůstal jen na tribuně.

Z duelu Rittich–Pastrňák vyšel vítězně útočník Bostonu

Pastrňák, který otevřel skóre v šesté minutě, skóroval poprvé od 3. února. Jednadvacetiletý rodák z Havířova bodoval po čtyřech duelech. Flames v druhé třetině vyrovnali, Rittich si v utkání připsal 30 úspěšných zákroků, ale v prodloužení nestačil na sólový nájezd Brada Marchanda. Rovněž Marchand i jediný domácí střelec Matthew Tkachuk dali v tomto ročníku 22. gól.

Bruins se rychle oklepali ze sobotní prohry 1:6 ve Vancouveru. Dva zápasy po sobě naposledy ztratili v polovině prosince. "Neustále věříme, že to dokážeme, bez ohledu na soupeře," řekl útočník Riley Nash. Boston ztrácí bod na nejlepší tým Východní konference Tampu Bay, odehrál ale o dva duely méně.

Trenéra Bostonu Bruce Cassidyho potěšily gólové příspěvky Marchanda a Pastrňáka. "Jsou to naši lídři, spoléháme na ně. Nemusejí skórovat každý večer, ale čas od času je to potřeba. Jako třeba dneska," uvedl dvaapadesátiletý Kanaďan.

Calgary prohrálo sedmý z posledních osmi domácích soubojů. "Je to frustrující. Jsou opravdu dobří, nedali nám moc šancí. Když se nám nějaké naskytly, nezužitkovali jsme je," řekl Tkachuk.

Flames se v brance mohli opřít o pětadvacetiletého Ritticha, jenž zneškodnil 30 střel. "Boston se těžko poráží, nikomu se to moc nedaří. Bez gólmana je nezdoláte. Rittich nám dal šanci, chytal skvěle," pochválil jihlavského rodáka kouč kanadského celku Glen Gulutzan.

Rittich přitom v uplynulém utkání proti Floridě (3:6) po čtyřech brankách z patnácti střel střídal. "Každý zápas je jiný, a když se vám jeden nepovede, měli byste se dívat dopředu s čistou hlavou. Bod je pro nás dobrý, ale mohli jsme získat dva, nehráli jsme špatně," uvedl Rittich.

Ovečkin se blíží metě 600 branek

Washington zvítězil v Buffalu 3:2 a napravil předchozí debakl 1:7 v Chicagu. Kapitán Alexandr Ovečkin poslal na začátku druhé třetiny 35. trefou Washington do vedení. "Poslední utkání bylo nejhorší v mé kariéře. Beru za něj zodpovědnost. Dobře jsme odpověděli a máme dva body," řekl Ovečkin, jenž hranici 35 branek překonal v desáté ze čtrnácti sezon. Ruského kanonýra dělí sedm tref od mety 600 branek, kterou před ním v historii NHL pokořilo pouze devatenáct hráčů.

Na 2:0 pro hosty upravil obránce John Carlson, asistence si připsali T.J. Oshie a Jakub Vrána. Sabres v závěrečném dějství snížili, ale Jevgenij Kuzněcov vstřelil při power play domácích do odkryté branky rozhodující gól. Čtyři vteřiny před koncem dal výsledku konečnou podobu útočník Evander Kane.

Capitals na svém ledě přivítají Tampu a poprvé by se v jejich dresu mohl představit bek Michal Kempný. Toho Washington získal v pondělí z Chicaga výměnou za výběr ve třetím kole nadcházejícího draftu.

NHL:

NY Islanders - Minnesota 3:5 (1:1, 2:3, 0:1) Branky: 20. Johnston, 22. A. Lee, 37. Fritz - 33. a 57. Zucker, 8. Eriksson Ek, 30. Cullen, 35. Ennis. Střely na branku: 35:32. Diváci: 15 342. Hvězdy zápasu: 1. Zucker, 2. Cullen (oba Minnesota), 3. A. Lee (Islanders).

Buffalo - Washington 2:3 (0:0, 0:2, 2:1) Branky: 53. Okposo, 60. E. Kane - 21. Ovečkin, 34. J. Carlson (Vrána), 60. Kuzněcov. Střely na branku: 34:30. Diváci: 18 228. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. J. Carlson (oba Washington), 3. Okposo (Buffalo).

Nashville - Ottawa 5:2 (2:1, 2:1, 1:0) Branky: 15. a 31. Arvidsson, 10. Josi, 27. R. Ellis, 49. Craig Smith - 17. Pageau, 29. McCormick. Střely na branku: 41:38. Diváci: 17 177. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. R. Ellis, 3. F. Forsberg (všichni Nashville).

Chicago - Los Angeles 1:3 (0:2, 0:1, 1:0) Branky: 42. Sharp - 9. T. Mitchell, 17. Andreoff, 25. Phaneuf. Střely na branku: 28:32. Diváci: 21 339. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Mitchell, 3. Phaneuf (všichni Los Angeles).

Calgary - Boston 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1) Branky: 26. Tkachuk - 6. Pastrňák, 64. Marchand. Střely na branku: 29:32. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal 63:36 minut, inkasoval dvakrát z 32 střel a úspěšnost zákroků měl 93,8 procenta. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Rittich (Calgary), 2. Marchand, 3. Pastrňák (oba Boston).

Vegas - Anaheim 0:2 (0:1, 0:0, 0:1) Branky: 14. Silfverberg, 48. Manson. Střely na branku: 33:20. Diváci: 18 267. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Silfverberg (oba Anaheim), 3. Hyka (Vegas).