Běžkotoulky

Hertl pečetil výhru San Jose, Pastrňák se Simonem dvakrát nahrávali na gól

Dominik Simon zazářil v premiérovém startu za Pittsburgh v této sezoně, když se blýskl proti Torontu dvěma gólovými nahrávkami. Prohru Penguins 3:4 ale neodvrátil. Bodovou šňůru natáhl David Pastrňák z Bostonu už na osm zápasů, útočník Bruins přidal dvě nahrávky po vítězném utkání proti NY Islanders a v produktivním období posbíral deset bodů. Tomáš Hertl ze San Jose pojistil jasné vítězství Sharks proti Ottawě 5:0 závěrečnou trefou.

Dominik Simon (vlevo) se raduje se spoluhráči z Pittsburghu
zdroj: ČTK/AP autor: Gene J. Puskar

Boston vedl až do 57. minuty 2:0 a u obou branek si připsal druhou asistenci Pastrňák, který během své série nasbíral deset bodů za čtyři trefy a šest přihrávek. Islanders překonali Tuukku Raska, který kryl třicet střel a stal se první hvězdou zápasu, až v závěru, ale při následné hře bez brankáře inkasovali potřetí.

David Krejčí v utkání nebodoval, ale na několik minut ho Boston v úvodní třetině postrádal, protože českého útočníka zasáhl puk do obličeje a zamířil na ošetřovnu.

Simon se blýskl v zápase proti Maple Leafs

Pittsburgh doháněl proti Torontu od 13. minuty ztrátu 0:3, na které se podílel asistencí i Roman Polák. Simon připravil první branku týmu, když v přečíslení dva na jednoho přihrál skórujícímu Riley Sheahanovi. Třiadvacetiletý odchovanec pražské Sparty se poté do statistik zapsal ještě v 58. minutě u branky Sidneyho Crosbyho, který po asistenci Simona a chytré přihrávce Krise Letanga snížil do prázdné klece na konečných 3:4.

"Dom je velmi dobrým hráčem," uvedl trenér Pittsburghu Mike Sullivan před utkáním na Simonovu adresu. "Má skvělé útočné instinkty, účinnou střelu, proto ho můžeme použít v přesilovce. Je přizpůsobivý, můžeme ho nasazovat v různých formacích. Výborně odstartoval i sezonu ve Wilkes-Barre, kde hraje mimořádně dobře," dodal kouč.

Simon měl před utkáním na kontě pět startů v NHL, ve kterých si připsal dvě přihrávky. V tomto ročníku AHL zaznamenal na farmě Pittsburghu 16 bodů (3+13) ve dvaceti utkáních. V týmu obhájce Stanleyova poháru si vyměnil místo s Gregem McKeggem.

"Hodně střílím, gólů jsem mohl mít víc. Naštěstí sbírám alespoň přihrávky a celkově si myslím, že hraju dobře. Každý den dřu, abych se zlepšoval ve všem - od obrany po střílení gólů," řekl Simon, kterého Pittsburgh draftoval v roce 2015 jako 137. v pořadí.

San Jose vynulovalo Ottawu, Hertl uzavřel skóre

Hertl zpečetil v 58. minutě svým šestým gólem v sezoně jasnou výhru San Jose. Český útočník se dostal v přesilové hře k dorážce a z mezikruží se trefil přesně do levého horního růžku. Ottawa potřetí z posledních čtyř utkání neskórovala, tentokrát ji vychytal Aaron Dell, který si připsal 25 zásahů a druhé čisté konto v sezoně.

Hertlův přesný zásah proti Ottawě:

Detroit nestačil na české duo ze St. Louis

Vladimír Sobotka a Dmitrij Jaškin ze St. Louis se gólově prosadili v Detroitu a pomohli St. Louis k jasnému vítězství 6:1. Sobotka skóroval v 25. minutě, tvrdou střelou pod horní tyč z levého kruhu zvýšil na 2:0 a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Jaškin si v 49. minutě v sólovém nájezdu vychutnal krajana Petra Mrázka a upravil skóre na 5:1. Český gólman se do zápasu zapojil od třetí třetiny za stavu 0:4 a kryl deset střel.

I když skóre vypadalo po 40 minutách hry jednoznačně, trenér Detroitu Jeff Blashill své svěřence chválil. "Pokud budeme hrát stejným způsobem pořád, výhry přijdou. Měli jsme tlak, vytvářeli si šance. Ale Jake Allen chytal skvěle a jejich střely prošly," uvedl kouč. Gólman Jimmy Howard pustil čtyři góly z deseti ran.

Jágr znovu chyběl, Calgary přesto vyhrálo

Michael Frolík se podílel jednou přihrávkou na výhře Calgary 4:2 nad Vancouverem. Flames otočili skóre v závěrečných devíti minutách hlavně díky dvěma trefám Matthewa Tkachuka. Vítězný gól dal v čase 58:50 Sam Bennett, kterému opět chyběl na křídle třetího útoku Jaromír Jágr. Český útočník vynechal třetí utkání za sebou kvůli potížím v dolní části těla.

Pavel Zacha se po třech zápasech na tribuně vrátil do sestavy New Jersey a blýskl se hezkým křížným pasem, po kterém mírnil Miles Wood střelou do odkryté branky prohru 2:5 na ledě New Yorku Rangers. Dallasu nestačila asistence Radka Faksy a podlehl doma Vegas 3:5. Naopak Ondřej Palát se podílel přihrávkou na výhře Tampy Bay 4:3 v prodloužení nad Winnipegem.

NHL:

Detroit - St. Louis 1:6 (0:1, 0:3, 1:2) Branky: 48. Nielsen - 12. Schwartz, 25. Sobotka, 27. Upshall, 37. Bouwmeester, 49. Jaškin, 60. B. Schenn. Petr Mrázek odchytal za Detroit 20 minut, inkasoval 2 branky z 12 střel a úspěšnost zásahů měl 83,3 procenta. Střely na branku: 29:22. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Sobotka, 3. Bouwmeester (všichni St. Louis).

Boston - NY Islanders 3:1 (0:0, 1:0, 2:1) Branky: 31. Marchand (Pastrňák), 47. DeBrusk (Pastrňák), 60. Heinen - 57. A. Lee. Střely na branku: 33:31. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask, 2. Bergeron, 3. Krug (všichni Boston).

Montreal - Edmonton 2:6 (0:2, 1:2, 1:2) Branky: 34. Galchenyuk, 56. Danault - 12. a 22. Khaira, 8. Cammalleri, 23. Lucic, 43. Klefbom, 44. Auvitu. Střely na branku: 24:40. Diváci: 21 302. Hvězdy zápasu: 1. Khaira, 2. McDavid, 3. Lucic (všichni Edmonton).

Tampa Bay - Winnipeg 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0) Branky: 19. Gourde, 37. Sergačov (Palát), 49. Kučerov, 61. Point - 2. Copp, 39. Connor, 48. Ehlers. Střely na branku: 28:20. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Point (Tampa Bay), 2. Ehlers (Winnipeg), 3. Sergačov (Tampa Bay).

Florida - Colorado 3:7 (1:1, 1:2, 1:4) Branky: 20. Ekblad, 25. Malgin, 55. Huberdeau - 11. Rantanen, 32. MacKinnon, 33. Kerfoot, 52. E. Johnson, 54. C. Wilson, 56. Nieto, 58. Söderberg. Střely na branku: 42:30. Diváci: 13 821. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Landeskog (oba Colorado), 3. Huberdeau (Florida).

NY Rangers - New Jersey 5:2 (1:0, 2:1, 2:1) Branky: 37. a 47. Zuccarello, 7. Vesey, 30. Fast, 52. Hayes - 34. Severson, 47. Wood (Zacha). Střely na branku: 39:28. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello, 2. R. Nash, 3. Fast (všichni NY Rangers).

Pittsburgh - Toronto 3:4 (0:3, 2:1, 1:0) Branky: 35. Sheahan (Simon), 38. Malkin, 58. Crosby (Simon) - 13. a 39. Bozak (na první Polák), 2. C. Brown, 2. J. Van Riemsdyk. Střely na branku: 36:25. Diváci: 18 658. Hvězdy zápasu: 1. Bozak, 2. Marner (oba Toronto), 3. Crosby (Pittsburgh).

Columbus - Arizona 1:0 (1:0, 0:0, 0:0) Branka: 1. Anderson. Střely na branku: 34:35. Diváci: 17 785. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Anderson (oba Columbus), 3. Raanta (Arizona).

Dallas - Vegas 3:5 (1:1, 1:3, 1:1) Branky: 15. Pitlick (Faksa), 26. Spezza, 45. Jamie Benn - 13. Tuch, 25. Perron, 27. R. Smith, 29. McNabb, 60. Haula. Střely na branku: 39:39. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Perron, 2. R. Smith (oba Vegas), 3. Spezza (Dallas).

Calgary - Vancouver 4:2 (1:1, 0:1, 3:0) Branky: 52. a 60. Tkachuk (na druhou Frolík), 19. Brouwer, 59. Bennett - 3. Virtanen, 40. Boeser. Střely na branku: 35:24. Diváci: 18 552. Hvězdy zápasu: 1. Bennett (Calgary), 2. Virtanen (Vancouver), 3. M. Smith (Calgary).

San Jose - Ottawa 5:0 (1:0, 2:0, 2:0) Branky: 13. Couture, 26. Vlasic, 35. M. Karlsson, 44. Pavelski, 58. Hertl. Střely na branku: 50:25. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Vlasic, 3. Dell (všichni San Jose).

Los Angeles - Carolina 3:2 v prodl. (0:0, 2:0, 0:2 - 1:0) Branky: 27. Toffoli, 30. Kopitar, 65. Pearson - 54. V. Rask, 58. E. Lindholm. Střely na branku: 21:34. Diváci: 18 230. Hvězdy utkání: 1. Pearson, 2. Quick (oba Los Angeles), 3. E. Lindholm (Carolina).