Volejbalový magazín

Češi v NHL zase pálili ostrými, Kaše má druhou asistenci

New York - V nočních zápasech NHL byli opět vidět čeští hráči. Hned čtyři se prosadili střelecky - do černého se trefili Zacha, Pastrňák, Palát i Faksa, ale vítězství slavil pouze posledně jmenovaný. Útočník Ondřej Kaše si v pátém utkání v elitní soutěži připsal druhou asistenci, brankář Petr Mrázek z Detroitu nahradil v první třetině zraněného Jimmyho Howarda a přispěl k výhře Red Wings 5:4 v prodloužení na ledě New Jersey.

Pavel Zacha (uprostřed v červeném) se raduje z gólu
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Joel Marklund

Mrázek si připsal pátou výhru v sezoně, ale v dalších statistikách si pohoršil. Na čtyřiadvacetiletého brankáře mířilo 16 střel, tři z nich skončily za jeho zády. V úvodu druhé třetiny inkasoval Mrázek vlastní gól, když se puk odrazil do sítě od brusle Jonathana Ericssona. Za 110 sekund kapituloval z hole Zachy, který střelou z levého kruhu zakončil kombinaci celého útoku.

Detroit slepenými góly otočil na přelomu druhé a třetí třetiny z 2:3 na 4:3, ale Adam Henrique poslal tečí zápas do prodloužení. V něm Mrázek zasahovat nemusel a jeho spoluhráč Mike Green v čase 63:18 rozhodl. Howard utrpěl zranění v dolní části těla a podle slov trenéra Jeffa Blashilla bude týmu chybět minimálně týden.

Tím se otvírá šance pro Mrázka, který v průběhu listopadu nastoupil jen jednou v základu. "Je skvělé, že si dnes Pete připsal výhru. Posílí jeho sebevědomí a to je důležité, protože poslední dobou moc nechytal a věci se nevyvíjely, jak by si přál. Věřím, že v příštím zápase předvede dobrý výkon," uvedl kouč Detroitu.

Pastrňák má už 12 branek, Palát přidal další dva body

Přestože Pastrňák vynechal pět zápasů, je s 12 zásahy na druhém místě v tabulce střelců. Havířovský rodák doklepl v 46. minutě volný kotouč na hranici brankoviště a vyrovnal na 1:1. Za 80 sekund ale udeřil na druhé straně Alex Chiasson a skóre se už poté nezměnilo.

Český útočník měl v utkání ještě další příležitosti, v jedné z nich jeho bekhendový pokus bravurně zneškodnil špičkou brusle těsně před brankovou čárou gólman Chad Johnson. "Snažil jsem se co nejvíce natáhnout a neporanit si tříslo," komentoval zákrok brankář Calgary, který byl s 35 zásahy hlavním strůjcem výhry.

Vrbata se zase předvedl v nájezdech

Radim Vrbata z Arizony se podílel v utkání s Edmontonem na obratu z 0:2 na 3:2 po samostatných nájezdech. Mladoboleslavský rodák asistoval u úvodní branky a v rozstřelu se pak prosadil tradičním bekhendovým blafákem.

"Když ho provedu správně, je vysoká pravděpodobnost, že uspěji," uvedl Vrbata, který je v rozstřelech historicky nejlepší v soutěži: od zavedení tohoto pravidla jich proměnil nejvíce - 43. "Je důležité, když se vám v rozstřelu daří. Možná tím získáte týmu důležitý bod, který se může na konci sezony hodit," dodal.

Faksa přispěl k výhře Dallasu, Kaše byl blízko vstřelené branky

Mezi střelce se zapsal také Ondřej Palát z Tampy Bay, která prohrála doma s Columbusem 3:5. Český útočník na začátku třetí třetiny zakončil kombinaci gólem na 3:3. Radek Faksa pomohl druhou trefou v sezoně k výhře Dallasu 2:1 nad Vancouverem, v polovině zápasu šikovnou tečí vyrovnal na 1:1. Jeho gól byl ale původně připsán Esu Lindellovi.

"Byl jsem překvapený, když jsem při vyhlašování střelce slyšel svoje jméno. Bylo zjevné, že puk zasáhl Faksa," reagoval Lindell, který si musel na premiérovou branku v NHL počkat. Ale ne dlouho, o šest minut později dal vítězný gól. "Cítil jsem se kvůli němu trochu špatně. Ale já také potřebuji góly. Jsem šťastný, že se nakonec také prosadil," uvedl Faksa k dodatečné opravě.

Jen chvíli se radoval z prvního gólu v soutěži také Ondřej Kaše. Rozhodčí ale ihned rozpažili, protože puk se dostal do branky Chicaga od rukavice chomutovského odchovance. Správnost jejich verdiktu potvrdily i opakované záběry. Trefa českého útočníka Anaheimu chyběla, neboť v průběhu utkání snížil z 0:3 jen na konečných 2:3. Kaše asistoval u první branky, poté mu nebyl uznán gól.

Philadelphia - New York Rangers 2:3 (0:2, 0:1, 2:0) Branky: 42. VandeVelde, 58. Gostisbehere - 14. Stepan, 15. Puempel, 33. K. Hayes. Střely na branku: 42:23. Diváci: 19 981. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Stepan (oba Rangers), 3. Voráček (Philadelphia).

Minnesota - Pittsburgh 6:2 (3:1, 2:0, 1:1) Branky: 1. a 20. Coyle, 9. Brodin, 36. Parise, 39. Granlund, 52. Niederreiter - 14. Kessel, 46. Rust. Střely na branku: 36:36. Diváci: 19 212. Hvězdy zápasu: 1. Brodin, 2. Coyle, 3. Parise (všichni Minnesota).

Anaheim - Chicago 2:3 (0:1, 1:2, 1:0) Branky: 36. Ritchie (Kaše), 49. Silfverberg - 12. Anisimov, 27. P. Kane, 36. Hartman. Střely na branku: 36:25. Diváci: 17 174. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane (Chicago), 2. Silfverberg, 3. Kesler (oba Anaheim).

San Jose - NY Islanders 3:2 (0:1, 2:0, 1:1) Branky: 26. Pavelski, 26. Burns, 60. Marleau - 4. Lee, 60. Leddy. Střely na branku: 28:28. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Marleau, 2. Martin, 3. Burns (všichni San Jose).

Washington - Buffalo 3:1 (1:0, 1:0, 1:1) Branky: 6. Winnik, 34. Johansson, 57. Connolly - 50. Reinhart. Střely na branku: 32:33. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Connolly, 3. Johansson (všichni Washington).

Nashville - Winnipeg 5:1 (0:1, 3:0, 2:0) Branky: 26. a 43. Wilson, 27. a 49. Johansen, 38. Neal - 15. Byfuglien. Střely na branku: 30:23. Diváci: 17 192. Hvězdy zápasu: 1. Johansen, 2. Wilson, 3. Fisher (všichni Nashville).

Boston - Calgary 1:2 (0:1, 0:0, 1:1) Branky: 46. Pastrňák - 9. Bennett, 48. Chiasson. Střely na branku: 36:29. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Bennett (oba Calgary), 3. Schaller (Boston).

Tampa Bay - Columbus 3:5 (0:2, 2:1, 1:2) Branky: 29. Kučerov (Palát), 39. Garrison, 44. Palát - 4. Wennberg, 9. Foligno, 30. Anderson, 45. Saad, 52. Atkinson. Střely na branku: 28:38. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson, 2. Werenski (oba Columbus), 3. Kučerov (Tampa Bay).

New Jersey - Detroit 4:5 v prodl. (1:2, 2:1, 1:1 - 0:1) Branky: 7. Moore, 25. Cammalleri, 26. Zacha, 55. Henrique - 8. a 11. Nielsen, 40. Larkin, 41. Mantha, 64. Green. Střely na branku: 19:33. Petr Mrázek odchytal za Detroit 51:47 minuty, inkasoval tři branky z 16 střel a úspěšnost zásahů měl 81,25 procenta. Diváci: 15 612. Hvězdy zápasu: 1. Green (Detroit), 2. Henrique (New Jersey), 3. Nielsen (Detroit).

Dallas - Vancouver 2:1 (0:1, 2:0, 0:0) Branky: 30. Faksa, 36. Lindell - 6. Megna. Střely na branku: 28:31. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Lindell, 2. Niemi (oba Dallas), 3. Megna (Vancouver).

Arizona - Edmonton 3:2 po sam. nájezdech (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0) Branky: 18. Domi (Vrbata), 49. Doan, rozhodující sam. nájezd Ekman-Larsson - 2. McDavid, 18. Larsson. Střely na branku: 41:34. Diváci: 14 950. Hvězdy zápasu: 1. Domi, 2. Smith, 3. Doan (všichni Arizona).