V šachu

Pavelec se vrátil po třech měsících na led a hned vychytal Winnipegu výhru

New York - Povedený návrat má za sebou brankář Ondřej Pavelec, který v NHL tři měsíce nechytal kvůli zranění kolene. V sobotním utkání na ledě Edmontonu se spolehlivým výkonem přičinil o výhru hokejistů Winnipegu 2:1 po nájezdech a byl vyhlášen druhou hvězdou večera.

Ondřej Pavelec
zdroj: ČTK/AP/JASON FRANSON

Edmonton - Winnipeg 1:2 po sam. nájezdech

Pavelec, který nastoupil poprvé od 21. listopadu, zneškodnil 21 z 22 střel a dva ze tří nájezdů. "Je skvělé být po takové době zase zpátky. Užíval jsem si to. Kluci přede mnou odvedli skvělou práci, hlavně v první třetině soupeři téměř nic nedovolili, takže jsem se mohl trochu rozkoukat," pochvaloval si osmadvacetiletý odchovanec z Kladna, jenž vynechal 33 zápasů.

Jets vedli od 28. minuty 1:0 po trefě Blakea Wheelera, na 1:1 vyrovnal devět minut před koncem třetí třetiny Matt Hendricks, který překonal Pavelce střelou švihem po úniku v oslabení. Penaltový rozstřel hosté vyhráli 2:1. Proměnili oba nájezdy, zatímco na českého gólmana vyzrál pouze Jordan Eberle, pokusy Hendrickse a Connora McDavida Pavelec zlikvidoval.

Carolina - NY Islanders 6:3

Ve druhém utkání za sebou skóroval útočník Andrej Nestrašil, který svým devátým gólem v sezoně přispěl k vítězství Caroliny 6:3 nad New York Islanders. Hurricanes rozhodli pěti góly ve druhé třetině, Nestrašil ve 31. minutě pohotově zakončil únik dva na jednoho a zvýšil už na 4:0.

Čtyřiadvacetiletý rodák z Prahy se trefil i o den dříve při prohře 1:2 po nájezdech s Pittsburghem. Oba zápasy sledovaly přímo v hale jeho maminka a dvaasedmdesátiletá babička, které se přiletěly podívat na Nestrašila poprvé v jeho krátké kariéře v NHL.

"Cestovaly takovou dálku, takže člověk samozřejmě chce, aby si to užily. Mamka tady vždycky byla pro mě. Pamatuji se, že když čekala mého mladšího bratra, tak ještě v den, kdy porodila, mi na zimáku zavazovala brusle," prozradil Nestrašil. "Jsem rád, že ty dva góly viděly. To se mi nestává moc často," řekl s úsměvem.

Rozhodčí mu původně přisoudili už gól na 2:0, když se zdálo, že před brankou tečoval střelu od modré čáry. Nakonec se ale ukázalo, že puk usměrnil do sítě bruslí jeden z obránců Islanders.

Nestrašil potvrdil aktuální formu, v posledních osmi zápasech zaznamenal sedm bodů za čtyři góly a tři asistence. "Má šikovné ruce a kreativní myšlení. A čím dál víc si věří," ocenil trenér Bill Peters.

Florida - Nashville 0:5

Nejhorší porážku v sezoně na domácím ledě utrpěli hokejisté Floridy, kteří schytali debakl 0:5 od Nashvillu a poprvé v tomto ročníku prohráli před vlastními fanoušky o více než dva góly.

Panteři dostali podruhé za sebou pět gólů, když o den dříve podlehli 3:5 St. Louis. Brankář Roberto Luongo, který v pátek po první třetině střídal, tentokrát odchytal celý zápas a v posledních dvou utkáních tak inkasoval celkem osm gólů. Trenér Gerard Gallant ale odmítl, že by na Luonga padla krize. "Ne na něj, ale na náš tým. Možná nebyl tak skvělý jako předtím, ale tyhle dvě prohry jdou za celým týmem," uvedl Gallant.

Minnesota - Boston 2:4

Dařilo se i Davidu Krejčímu, který brankou a asistencí pomohl k výhře Bostonu 4:2 na ledě Minnesoty a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Na jeho třináctý gól v sezoně mu přihrál David Pastrňák.

Krejčí se poprvé zapsal do statistik v 7. minutě, kdy si ve dvojici s Bradem Marchandem pohráli v oslabení se čtyřmi hráči Minnesoty a Marchand po ideální přihrávce českého centra zakončil do odkryté branky. Krejčí skóroval v polovině utkání za stavu 1:1, jeho nahození si srazil za čáru tělem domácí Nino Niederreiter. Bruins ve třetí části přidali ještě další dva góly, v závěru pak pouze kosmeticky upravil skóre první trefou v kariéře Mike Reilly.

Zatímco trenér Bruins Claude Julien oslavil jubilejní 500. výhru v NHL, jeho protějšek Mike Yeo byl po třinácté porážce svého týmu z posledních čtrnácti zápasů odvolán z funkce. Jako dočasný trenér byl jmenován John Torchetti, který dosud vedl v AHL farmářský tým Wild Iowu.

Philadelphia - New Jersey 1:2 v prodl.

New Jersey vyhrálo 2:1 v prodloužení na ledě Philadelphie. V dresu Flyers vyšel bodově naprázdno nejproduktivnější Čech v soutěži Jakub Voráček, jenž se negativně podepsal na vítězné trefě Devils. Voráček byl v třetí minutě prodloužení vyloučen za hákování a za necelou půlminutu překonal brankáře Michala Neuvirtha bez přípravy z úhlu Adam Henrique.

Neuvirth poprvé kapituloval v 7. minutě z hole Josepha Blandisiho, jenž propasíroval za českého gólmana puk střelou mezi svýma nohama. Jediný gól Flyers vstřelil Shayne Gostisbehere, který bodoval v jedenáctém utkání v řadě, což je rekord mezi obránci-nováčky.

San Jose - Arizona 4:1

Tomáš Hertl a Martin Hanzal se trefili ve vzájemném duelu mezi San Jose a Arizonou, který vyhráli Sharks 4:1. Hanzal ve 22. minutě snížil na 2:1, Hertl v polovině třetí třetiny vrátil domácím dvoubrankový náskok. Čtvrtý gól přidalo San Jose do prázdné branky při power play.

Výsledky sobotních utkání NHL:

Philadelphia - New Jersey 1:2 v prodloužení (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 44. Gostisbehere - 7. Blandisi, 63. Henrique. Brankář Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 24 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 91,7 procenta. Střely na branku: 32:24. Diváci: 19 775. Hvězdy utkání: 1. Henrique (New Jersey), 2. Gostisbehere (Philadelphia), 3. Schneider (New Jersey).

Minnesota - Boston 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky: 32. Vanek, 60. Reilly - 7. Marchand (Krejčí), 32. Krejčí (Pastrňák), 47. Eriksson, 59. Chára. Střely na branku: 33:19. Diváci: 19 191. Hvězdy utkání: 1. Krejčí, 2. Marchand (oba Boston), 3. Haula (Minnesota).

Florida - Nashville 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Branky: 7. a 54. Järnkrok, 9. Salomäki, 31. Neal, 48. Weber. Střely na branku: 22:28. Diváci: 15.591. Hvězdy zápasu: 1. Hutton, 2. Neal, 3. Ribeiro (všichni Nashville).

Carolina - NY Islanders 6:3 (1:0, 5:2, 0:1)
Branky: 39. a 40. Rask, 18. Nash, 25. Hanifin, 30. Versteeg, 31. Nestrašil - 34. Tavares, 36. Leddy, 47. Martin. Střely na branku: 31:26. Diváci: 16.520. Hvězdy zápasu: 1. Rask, 2. Nestrašil, 3. J. Staal (všichni Carolina).

Vancouver - Toronto 2:5 (0:0, 1:2, 1:3)
Branky: 24. D. Sedin, 59. Bärtschi (Vrbata) - 25. a 25. Arcobello, 44. Leipsic, 60. Boyes, 60. Komarov. Střely na branku: 19:38. Diváci: 18.570. Hvězdy zápasu: 1. Arcobello, 2. Leipsic (oba Toronto), 3. Miller (Vancouver).

Dallas - Washington 4:3 (0:0, 4:0, 0:3)
Branky: 35. a 40. Seguin, 22. Janmark (Hemský), 27. Jamie Benn - 45. Ovečkin, 48. Justin Williams, 54. Burakovsky. Střely na branku: 35:23. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Nemeth (oba Dallas), 3. Kuzněcov (Washington).

Chicago - Anaheim 2:3 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 36. a 53. Seabrook - 45. Silfverberg, 49. Perron, 63. Getzlaf. Střely na branku: 23:44. Diváci: 22.107. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf (Anaheim), 2. Seabrook (Chicago), 3. Kesler (Anaheim).

Columbus - Ottawa 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Branky: 19. a 60. Jenner, 35. Atkinson, 55. Saad - 43. Ryan, 56. Ceci. Střely na branku: 40:35. Diváci: 16.164. Hvězdy zápasu: 1. Korpisalo, 2. Jenner, 3. Atkinson (všichni Columbus).

San Jose - Arizona 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Branky: 3. Tennyson, 19. Tierney, 51. Hertl, 59. Donskoi - 42. Hanzal. Střely na branku: 28:23. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Karlsson, 2. Burns, 3. Tierney (všichni San Jose).

Edmonton - Winnipeg 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 52. Hendricks - 28. Wheeler, rozh. nájezd Ladd. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 22 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 95,5 procenta. Střely na branku: 22:33. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Brossoit (Edmonton), 2. Pavelec (Winnipeg), 3. Hendricks (Edmonton).