Mrázek vynuloval New Jersey a v boji o brankářskou jedničku má navrch

New York - Petr Mrázek si dalším skvělým výkonem hlasitě řekl o post brankářské jedničky Detroitu. V pondělním utkání NHL vychytal druhou nulu v sezoně, když v New Jersey kryl všech 22 střel a dovedl Red Wings k výhře 1:0. Třiadvacetiletý Čech byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Petr Mrázek v utkání proti New Jersey
zdroj: AP autor: Mel Evans

"Je úplně jedno, zda udržím čisté konto při výhře 1:0 nebo 4:0. Na tom nezáleží," nezveličoval Mrázek význam svého výkonu při těsném výsledku. "Hlavní je, že jsme získali oba body. Navíc skvělou práci odvedla i obrana, která zblokovala hodně střel (14) a nedala soupeři ani šanci z dorážek. Ve druhé třetině nahazovali vše na branku a vytvářeli závary, ale ustáli jsme to. A poslední třetinu jsme odehráli nejlépe ze všech," dodal.

Trenér Detroitu Jeff Blashill po utkání tvrdil, že v této fázi sezony nechce určovat brankářskou jedničku a že dokonce ještě není ani rozhodnut, kdo bude chytat příští zápas. Zdá se ale, že misky vah se naklánějí na stranu Mrázka. Nastoupil už v osmi zápasech v řadě, protože ve dvou z nich střídal Jimmyho Howarda. Americký brankář inkasoval v posledních dvou startech sedmkrát z 20 střel.

"Nechtěl bych mluvit na téma brankářské jedničky. Jdeme zápas od zápasu. Sezona je dlouhá a každé utkání je jiné," řekl Mrázek. Mezi spoluhráči každopádně sklidil uznání. "Je to sebevědomý kluk, chytá skvěle. Nevidíte často, že by mladý gólman podával tak vyrovnané výkony," prohlásil například obránce Mike Green.

Úzko bylo Mrázkovi v závěru první třetiny, kdy se po střele Jiřího Tlustého ocitl puk, než ho pokryl český gólman, na chvíli volný v brankovišti. V poslední části zase nevyužil zajímavou příležitost ke srovnání Kyle Palmieri. "Snažil jsem se mu vypíchnout puk, ale minul jsem. Naštěstí on taky. Možná jsem ho svým pohybem trochu rozhodil," uvedl Mrázek. A tak jediný gól vstřelil v New Jersey už v desáté minutě Dylan Larkin, který zakončil samostatný únik povedenou bekhendovou kličkou.

Pouze jedna branka padla i v Edmontonu, kde rozhodl v prodloužení slovenský obránce Andrej Sekera o vítězství domácího týmu nad Carolinou. St. Louis na svém ledě prohospodařilo dvoubrankový náskok nad Ottawou a prohrálo 2:3 v prodloužení. Arizona bez zraněného Martina Hanzala a Zbyňka Michálka zvítězila 3:2 ve Vancouveru.

Jarome Iginla 600. gólem v kariéře přispěl k výhře Colorada 4:1 nad Los Angeles. Kanadský útočník je 19. hráčem, který v NHL dosáhl na tuto metu. "Je to trochu neuvěřitelné. Když jsem začal hrát v NHL, nečekal jsem, že bych mohl dát 500 nebo 600 gólů. Jen jsem chtěl být součástí soutěže a vyhrávat," komentoval jubilejní zápis Iginla, mezi aktivními hráči druhý nejlepší střelec v historické tabulce za Jaromírem Jágrem.

Výsledky pondělních zápasů NHL:

New Jersey - Detroit 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 10. Larkin. Střely na branku: 22:21. Brankář Mrázek odchytal za Detroit celý zápas a z 22 střel neinkasoval. Diváci: 15 547. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. Larkin, 3. Richards (všichni Detroit).

St. Louis - Ottawa 2:3 v prodloužení (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 15. Brouwer, 28. Shattenkirk - 46. a 63. Ryan, 39. Hoffman. Střely na branku: 38:32. Diváci: 19 152. Hvězdy zápasu: 1. Ryan (Ottawa), 2. Shattenkirk (St. Louis), 3. Karlsson (Ottawa).

Edmonton - Carolina 1:0 v prodloužení
Branka: 63. Sekera. Střely na branku: 27:29. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Sekera (oba Edmonton), 3. Ward (Carolina).

Colorado - Los Angeles 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 27. a 33. Barrie, 42. Duchene, 54. Iginla - 32. Toffoli. Střely na branku: 33:31. Diváci: 15 202. Hvězdy zápasu: 1. Barrie, 2. Iginla, 3. Varlamov (všichni Colorado).

Vancouver - Arizona 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky: 34. Horvat, 45. D. Sedin - 27. a 42. Doan, 34. Dauphin. Střely na branku: 37:29. Diváci: 18.377. Hvězdy zápasu: 1. Doan (Arizona), 2. D. Sedin (Vancouver), 3. Ekman-Larsson (Arizona).