Volejbalový magazín

Jágr se stal čtvrtým nejproduktivnějším hráčem NHL všech dob

New York - Jaromír Jágr pomohl ve čtvrtečním utkání NHL gólem a nahrávkou k výhře hokejistů Floridy nad Carolinou 6:1 a dohnal někdejšího spoluhráče z Pittsburghu Rona Francise na čtvrtém místě v historické tabulce kanadského bodování. Český útočník má na kontě 1798 bodů za 721 branek a 1077 asistencí, na třetího Gordieho Howea ztrácí 52 bodů.

Utkání Florida - Carolina
zdroj: ČTK/AP

Navzdory vysokému vítězství opět poklesly šance Panthers na postup do play-off. Čtyři zápasy před koncem základní části stále ztrácejí v tabulce Východní konference šest bodů na osmý Boston, který otočil duel v Detroitu z 0:2 na 3:2. Bruins i Red Wings mají shodně 93 bodů, o tři více než devátá Ottawa, která porazila 2:1 v prodloužení Tampu Bay. Senators i Detroit ale mají zápas k dobru.

V utkání s Carolinou otevřeli hokejisté Floridy skóre v poslední minutě první třetiny, kdy se trefil Willie Mitchel, a poté zápas rozhodli třemi góly v prostředním dějství. Jágr se poprvé zapsal do statistik ve 26. minutě, když v útočném pásmu přiťukl puk Brandonu Pirrimu a ten střelou z otočky překvapil brankáře Antona Chudobina. Ve 34. minutě si hvězdný český útočník po dlouhém obléhání soupeřovy branky najel v pravý moment na ideální přihrávku Aleksandera Barkova mezi kruhy a 16. gólem v sezoně zvýšil na 3:0.

Za další tři minuty přidal Barkov čtvrtý gól, ve třetí třetině triumf domácích pečetil dvěma trefami Vincent Trocheck. Domácí gólman Roberto Luongo oslavil 400. vítězství v NHL. O čisté konto ho připravil 79 sekund před závěrečnou sirénou v přesilové hře Chris Terry.

"Říkám vám to každý den, kdy se mě ptáte. Tenhle tým je ohromně talentovaný," konstatoval Jágr. "Když hrajeme dobře, můžeme porazit kohokoliv. A ještě jsme neskončili. Musíme vyhrát zbývající čtyři zápasy a spoléhat, že se stane zázrak," uvedl třiačtyřicetiletý veterán. "Od začátku do konce to byl dnes výborný výkon. Bohužel, ostatní dnešní výsledky nám moc nenahrávají, ale my se musíme soustředit sami na sebe," řekl trenér Gerard Gallant.

Historické kanadské bodování NHL:

1. Wayne Gretzky (Edmonton, Los Angeles, St. Louis, NY Rangers) 1487 zápasů/2857 bodů (894 branek + 1963 asistencí), 2. Mark Messier (Edmonton, Vancouver, NY Rangers) 1756/1887 (694+1193), 3. Gordie Howe (Detroit, Hartford) 1767/1850 (801+1049), 4. Jaromír Jágr (Pittsburgh, Washington, NY Rangers, Philadelphia, Dallas, Boston, New Jersey, Florida) 1546/1798 (721+1077) a Ron Francis (Hartford, Pittsburgh, Carolina, Toronto) 1731/1798 (549+1249) ...pokračování zde.

Boston prohrával v Detroitu od 43. minuty 0:2, když náskok z druhé třetiny navýšil v přesilové hře Stephen Weiss po asistenci Marka Židlického. Brankář domácích Petr Mrázek byl do té doby neprůstřelný a čisté konto hájil 45 minut a pět sekund. Jenže pak dorážkou v přesilové hře snížil Carl Söderberg, za další dvě minuty po skvělé akci Reillyho Smithe vyrovnal Loui Eriksson a obrat dokonal dvě minuty a osm sekund před koncem svým premiérovým gólem v NHL obránce Zach Trotman.

Čtyřiadvacetiletý bek si sjel s pukem na hokejce od modré čáry podél pravého mantinelu až do kruhu pro vhazování, a ač byl atakován jedním ze soupeřů, střelou švihem nečekaně překonal Mrázka. "Snažil jsem se vypálit po ledě do betonů, aby byla šance na dorážku. A ono to prošlo až do branky. V první chvíli jsem tomu nechtěl uvěřit. Byl jsem u vytržení. Neskutečný pocit," radoval se Trotman, který po dvou premiérových zápasech v minulé sezoně letos odehrál za Boston 23 utkání. "Jsem neskutečně šťastný. Je to tak úžasné, že se to ani nedá vyjádřit slovy."

Český gólman měl samozřejmě opačné dojmy. "Ten poslední gól bych rád vymazal. Myslel jsem si, že tu střelu mám, a najednou mi prošla za záda," litoval Mrázek, který si připsal 22 zákroků. "Je to obrovské zklamání. Ve hře dnes byly dva důležité body a my nemáme ani jeden." Mrázka, který svými posledními výkony odsunul z branky týmovou jedničku Jimmyho Howarda, zastínil gólman Bostonu Tuukka Rask, jenž pochytal 35 střel.

Situace se znovu zdramatizovala také v Západní konferenci, kde obhájci Stanleyova poháru z Los Angeles rozstříleli 8:2 Edmonton a na osmém místě vystřídali Winnipeg. Oba celky mají shodně 90 bodů, o bod i odehraný zápas méně než Calgary, které prohrálo 1:4 v St. Louis. Na jediný gól Flames přihrál Jiří Hudler, který bodoval posedmé z posledních osmi zápasů.

Vyrovnal se také boj o vítězství v kanadském bodování. Alexandr Ovečkin dvěma góly přispěl k výhře Washingtonu 5:4 po nájezdech v Montrealu.

Dva body za gól a asistenci si připsal také John Tavares při prohře New Yorku Islanders 3:4 po nájezdech v Columbusu. Oba hráči ztrácejí už jen bod na lídra produktivity Sidneyho Crosbyho z Pittsburghu.

Výsledky:

Columbus - NY Islanders 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 8. Dubinsky, 52. Johnson, 57. Johansen, rozhodující sam. nájezd Letestu - 3. Boulton, 23. Tavares, 41. Strome. Střely na branku: 39:28. Diváci: 15 361. Hvězdy utkání: 1. Johansen, 2. Johnson, 3. Dubinsky (všichni Columbus).

Montreal - Washington 4:5 po sam. nájezdech (0:0, 3:2, 1:2 - 0:0)
Branky: 21. Petry, 35. Gilbert, 39. Eller, 56. Subban - 31. a 53. Ward, 35. a 52. Ovečkin, rozhodující sam. nájezd Brouwer. Střely na branku: 27:19. Diváci: 21 287. Hvězdy utkání: 1. Ovečkin (Washington), 2. Subban (Montreal), 3. Carlson (Washington).

Ottawa - Tampa Bay 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 6. Stone, 65. Wiercioch - 17. Drouin. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18 097. Hvězdy utkání: 1. Wiercioch, 2. Hammond (oba Ottawa), 3. Bishop (Tampa Bay).

Detroit - Boston 2:3 (0:0, 1:0, 1:3)
Branky: 30. Glendening, 43. Weiss (Židlický) - 46. Söderberg, 48. Eriksson, 58. Trotman. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit 58:28 minuty, ze 25 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zákroků měl 88,0 procent. Střely na branku: 37:25. Diváci: 20 027. Hvězdy utkání: 1. Rask (Boston), 2. Glendening (Detroit), 3. Trotman (Boston).

St. Louis - Calgary 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 2. Schwartz, 21. Stastny, 57. Lehterä, 58. Berglund - 24. Monahan (Hudler). Střely na branku: 43:18. Diváci: 19 308. Hvězdy utkání: 1. Stastny, 2. Pietrangelo, 3. Schwartz (všichni St. Louis).

Minnesota - NY Rangers 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
Branky: 26. Pominville, 46. Vanek - 3. Moore, 15. Nash, 47. Miller. Střely na branku: 28:26. Diváci: 19 244. Hvězdy utkání: 1. Lundqvist, 2. McDonagh (oba Rangers), 3. Dumba (Minnesota).

Chicago - Vancouver 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky: 7. Teräväinen, 49. Toews, 51. Krüger - 19. Dorsett. Střely na branku: 38:36. Diváci: 21.901. Hvězdy utkání: 1. Crawford, 2. Krüger, 3. Teräväinen (všichni Chicago).

Florida - Carolina 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)
Branky: 47. a 47. Trocheck, 20. Mitchell, 26. Pirri (Jágr), 34. Jágr, 37. Barkov - 59. Terry. Střely na branku: 35:32. Diváci: 9827. Hvězdy utkání: 1. Luongo, 2. Jágr, 3. Trocheck (všichni Florida).

Los Angeles - Edmonton 8:2 (3:0, 2:1, 3:1)
Branky: 8. a 44. Gáborík, 39. a 50. Carter, 3. Brown, 10. Doughty, 33. Nolan, 43. Regehr - 28. Purcell, 59. Eberle. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18 230. Hvězdy utkání: 1. Gáborík, 2. Kopitar, 3. Carter (všichni Los Angeles).