čtvrtek 23. listopadu 2017 Klement
NHL

Boston s Jágrem udeřil pozdě, Toronto si vynutilo 7. zápas

New York - Hokejisté Toronta porazili v nedělním duelu play-off NHL Boston 2:1 a vyrovnali stav série na 3:3. O postupujícím do druhého kola tak rozhodne až sedmý zápas, který se hraje v Bostonu.

Utkání Toronto - Boston

Dramatické šesté utkání se hrálo dlouho bez gólů. Bezbrankový stav zlomil až po 108 sekundách třetí třetiny Dion Phaneuf, který tečoval střelu Nazema Kadriho a připsal si první gól v play-off od roku 2008. Ve 49. minutě pak Phil Kessel zvýšil na 2:0, když využil zmatku před brankou a bekhendem zavěsil.

Bruins pak vrhli všechny síly do útoku, zkorigovat skóre se jim ale povedlo až 25 sekund před sirénou. Při power play našel Jaromír Jágr před brankou Milana Lucice a ten konečně překonal brankáře Jamese Reimera. Vyrovnat už hosté nestihli.

Toronto si tak připsalo první domácí výhru v play-off od roku 2004. Hlavní podíl na tom měl především Reimer, který zneškodnil 29 z 30 střel Bruins a několikrát svůj tým podržel zejména za stavu 0:0. V té době stačil jediný inkasovaný gól a sebevědomí Maple Leafs, nad nimiž visela hrozba vyřazení, se mohlo totálně rozpadnout.

Boston nyní nečeká snadná práce. Jako favorit vedl v sérii už 3:1, nyní ale za stavu 3:3 nesmí zaváhat. Na domácím ledě přitom prohrál dva ze tří zápasů v sérii. "Jsme trošku jako Jekyll a Hyde. Dnes jsme ukázali tu naši horší tvář. Je důležité, aby v sedmém zápase zase nastoupil ten dobrý tým Bruins," řekl trenér Claude Julien.

Rozhodující sedmý zápas si vynutili také hokejisté New Yorku Rangers, kteří porazili Washington nejtěsnějším rozdílem 1:0. Jediný gól zápasu vstřelil ve druhé třetině Derick Brassard. O postupujícím do 2. kola se rozhodne rovněž v pondělí ve Washingtonu.

Pro Capitals byl zatím domácí led výhodou. Vyhráli na něm všechny tři zápasy v sérii a soupeři dovolili vstřelit jen dva góly. V neprospěch Rangers navíc hovoří i historická bilance - z pěti zápasů číslo sedm na hřišti soupeře zatím nevyhráli ani jednou.

Sedmý zápas rozhodl sérii mezi Rangers a Capitals i loni, tehdy Washington prohrál v New Yorku a sezona pro něj předčasně skončila. Nyní podle hráčů přišel čas odplaty. Pro Rangers je však zárukou největšího optimismu brankář Henrik Lundqvist. V neděli zlikvidoval všech 27 střel a vychytal sedmé konto v play-off v kariéře.

Sedmé utkání už mají za sebou hokejisté Anaheimu a Detroitu. Šťastnější byli nakonec Red Wings, kteří zvítězili na soupeřově ledě 3:2 a vyhráli sérii 4:3.

Východní konference - 6. zápasy

New York Rangers - Washington 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 30. Brassard. Střely na branku: 29:27. Diváci: 17 200. Stav série: 3:3.

Toronto - Boston 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
Branky: 42. Phaneuf, 49. Kessel - 60. Lucic (Jágr). Střely na branku: 26:30. Diváci: 19 591. Stav série: 3:3.

Západní konference - 7. zápas

Anaheim - Detroit 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)
Branky: 14. Etem, 57. Beauchemin - 2. Zetterberg (Kindl), 17. Abdelkader, 34. Filppula. Střely na branku: 33:32. Diváci: 17 412. Konečný stav série: 3:4.