V NHL zázařili gólmani Neuvirth s Pavelcem

New York – Úterý patřilo v NHL českým brankářům, hned dva se dostali mezi hvězdy svých utkání. Zatímco Michal Neuvirth vychytal výhru Washingtonu 3:2 na ledě Montrealu, Ondřej Pavelec výraznou měrou přispěl k vítězství hokejistů Winnipegu 4:1 nad Buffalem.

Ondřej Pavelec
zdroj: Getty Images

Oba celky spolu přitom bojují o vítězství v Jihovýchodní divizi, které zaručuje jistou účast v play-off. Capitals si díky páté výhře v řadě udrželi před Jets dvoubodový náskok a se 44 body jim patří třetí příčka ve Východní konferenci. Winnipeg je se 42 body mimo elitní osmičku na devátém místě, ovšem se stejným počtem bodů jako osmí New York Rangers. Ti ale mají dva zápasy k dobru.

Neuvirth v Montrealu zneškodnil 27 střel a novináři ho zvolili třetí hvězdou večera. Poprvé inkasoval v 16. minutě, kdy šli Canadiens do vedení 1:0. Pak ale několikrát svůj tým podržel skvělými zákroky a Capitals skóre otočili třemi góly. Podruhé pak Neuvirth kapituloval až čtyři minuty před koncem třetí třetiny.

Jedním gólem přispěl k výhře Capitals znovu i Alexander Ovečkin. Ruský kanonýr tak skóroval pošestnácté z posledních třinácti zápasů a s 26 zásahy vévodí tabulce střelců NHL spolu se Stevenem Stamkosem z Tampy Bay. "Získali jsme dva nesmírně důležité body," konstatoval Ovečkin. "Porazili jsme tým, který je v tabulce před námi a dokázali jsme si, že můžeme hrát vyrovnaný duel i se silnými soupeři," dodal lídr Capitals.

Montreal - Washington 2:3 (1:0, 0:2, 1:1) Branky: 16. a 57. Eller - 28. Ovečkin, 30. Fehr, 46. Hillen. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 29 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,1 procenta. Střely na branku: 29:27. Diváci: 21 273.

Pavelec si výkonem proti Buffalu vysloužil ocenění pro druhou hvězdu utkání. Český gólman si připsal 29 úspěšných zákroků, když inkasoval až ve 45. minutě, kdy měli domácí díky třem gólům z druhé třetině pohodlný tříbrankový náskok. Buffalu se po porážce vzdálila naděje na postup do play-off, na svého úterního soupeře ztrácí čtyři body. "Byl to velmi důležitý zápas a o to víc jsme zklamaní, že jsme ho nezvládli," přiznal obránce Christian Ehrhoff.

Naopak Winnipeg po sérii pěti porážek vyhrál podruhé za sebou a stále může přemýšlet o tom, jak proklouznout do elitní osmičky. "V kabině už zase panuje lepší atmosféra. Naladili jsme se zase na vítěznou vlnu, znovu si věříme, to je v této fázi ohromně důležité. Ještě je před námi dlouhá cesta, ale zatím šlapeme na ten správný plynový pedál," řekl kapitán Jets Andrew Ladd.

Winnipeg - Buffalo 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)Branky: 25. Wellwood, 31. Gagnon, 40. Ladd, 60. Wheeler - 45. Porter. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 30 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,7 procenta. Střely na branku: 30:30. Diváci: 15 004.

S vidinou postupu do play-off se pomalu začínají loučit ve Philadelphii, která prohrála další klíčový zápas na ledě New Yorku Islanders 1:4. "Letci" se tak zasekli na 12. místě Východní konference a na osmou příčku ztrácejí stále pět bodů. "Musíme teď vyhrát spoustu zápasů v řadě, chceme-li ještě myslet na play-off. Musíme se dát dohromady jako tým. Víme, že to můžeme dokázat," neztrácí naději kapitán Claude Giroux.

Jediný gól Flyers vstřelil nejproduktivnější český hráč v lize Jakub Voráček, jenž v sedmé minutě 17. trefou v sezoně otevřel skóre. Domácí ale ještě do přestávky vyrovnali a ve 38. minutě je poslal do vedení Michael Grabner. Těsný náskok Islanders udrželi až do 59. minuty, v níž si vítězství pojistili dalšími dvěma trefami.

"Ostrované" si tak upevnili sedmé místo v tabulce a odskočili Philadelphii už na sedm bodů. "Myslím, že si vítězství zasloužíme, toužili jsme po něm víc," prohlásil brankář Jevgenij Nabokov, který zastavil 26 z 27 střel a znovu potvrdil, že je nyní klíčovou postavou týmu. Od 24. března ruský brankář vychytal v osmi zápasech šest výher a dohromady inkasoval jen dvanáct gólů. "Všechno teď z našeho pohledu vypadá dobře, ale nesmíme polevit, rychle se totiž můžeme dostat na druhou stranu barikády," dodal Nabokov.

NY Islanders - Philadelphia 4:1 (1:1, 1:0, 2:0) Branky: 16. Moulson, 38. Grabner, 59. Tavares, 59. Cizikas - 7. Voráček. Střely na branku: 32:27. Diváci: 13 888

Už na pět zápasů prodloužili vítěznou sérii hokejisté St. Louis, kteří zvítězili 1:0 na ledě Nashvillu. Rozhodující gól vstřelil ve 37. minutě Alexander Steen po přihrávce Vladimíra Sobotky. Blues stejným výsledkem zvítězili v neděli na ledě Detroitu a v součtu s předchozím zápasem proti Columbusu už 141 minut a 24 sekund neinkasovali. Obě čistá konta vychytal Brian Elliott, jenž si tak dal nejlepší dárek k úterním 28. narozeninám.

Nashville - St. Louis 0:1 (0:0, 0:1, 0:0) Branka: 37. Steen (Sobotka). Střely na branku: 15:26. Diváci: 15 063.

V Západní konferenci stále bojují o play-off hokejisté Columbusu, kteří i díky asistenci Václava Prospala a gólu nové posily Mariána Gáboríka porazili 4:0 San Jose. Blue Jackets tak znovu ztrácejí jen dva body na osmý Detroit. Stejné manko mají i hokejisté Dallasu, kteří díky čtyřem gólům ve třetí třetině rozstříleli 5:1 obhájce Stanleyova poháru z Los Angeles. Stars si tak ve čtvrtém utkání po odchodu Jaromíra Jágra připsali třetí výhru v řadě.

Columbus - San Jose 4:0 (1:0, 2:0, 1:0) Branky: 9. Calvert, 24. Wisniewski, 26. Johansen (Prospal), 48. Gáborík. Střely na branku: 30:30. Diváci: 17 771.

Dallas - Los Angeles 5:1 (1:1, 0:0, 4:0)
Branky: 41. a 52. Whitney, 48. a 54. Fiddler, 12 Goligoski - 2. Doughty. Střely na branku: 31:30. Diváci: 16 367

Carolina - Pittsburgh 3:5 (2:2, 0:0, 1:3)
Branky: 5. Corvo, 16. Sanguinetti, 43. Nash - 6. Bortuzzo, 14. Morrow, 50. Bennett, 51. Malkin, 60. Dupuis. Střely na branku: 28:33. Diváci: 17 168.

Minnesota - Chicago 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 36. Hossa. Střely na branku: 20:31. Diváci: 19 158.

Tampa Bay - Ottawa 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Branky: 23. Labrie, 25. Lecavalier, 55. Stamkos - 15. Alfredsson, 41. Latendresse. Střely na branku: 24:33. Diváci: 17 323.