ČTsport

ČTsport
pátek 15. prosince 2017 Radana / Radan

Bill Masterton - ten, který obětoval NHL vlastní život

Velikost textu:

Bloomington – Do NHL se dostal až v 29 letech, přesto jeho dres visí pod stropem jedné z hal. Za Minnesotu odehrál jen jednu nekompletní sezonu a vstřelil pouhé čtyři branky, na jeho počest však byla pojmenována jedna z nejprestižnějších individuálních cen. William "Bill" Masterton totiž za lásku k hokeji zaplatil nejvyšší možnou cenu. Jeden z nejtragičtějších příběhů historie NHL se naplnil 15. ledna 1968.

Bill Masterton
Bill Masterton

Rodák z Manitoby patřil od mládí k lídrům střeleckých tabulek a během studia financí v Denveru sbíral v univerzitní soutěži v průměru dva body na zápas. University of Denver pomohl v letech 1958–61 ke třem titulům v soutěži NCAA a v posledním ročníku dokonce získal cenu pro neužitečnějšího hráče ligy. Po promoci mu zbýval už jen jediný sen – prosadit se do NHL.

V té době však v lize působilo jen šest mužstev, která zaměstnávala přibližně stovku nejlepších hráčů celého kontinentu. Konkurence byla obrovská a míst mezi vyvolenými málo. Masterton sice podepsal smlouvu s Montrealem, ale v dresu slavných "Habs" si nikdy nezahrál, přetlak na místě centra mu nedovolil ukázat své kvality.

Spokojil se tedy zprvu s nižší Eastern Professional Hockey League v Ottawě. Později působil také v Clevelandu, a když mu v roce 1964 vypršel kontrakt s Canadiens a nikdo o něj nejevil zájem, ukončil profesionální kariéru. Dva roky se v Denveru věnoval civilnímu povolání, než ho zlákala účast v národním výběru USA.

Během sezóny 1966–7 si ve 23 zápasech připsal 39 bodů a zaujal skauty Minnesoty, tehdy se teprve rodícího klubu, který se měl připojit k NHL v následujícím ročníku. Po třech sezonách mimo profesionální hokej se v 29 letech upsal North Stars a udržel se v předsezonním kempu až do 11. října, kdy se soutěž rozeběhla.

Bill Masterton v péči lékařů
Bill Masterton v péči lékařů

Mastertonovi ale bylo osudem dáno užívat si hokeje na nejvyšší úrovni pouhou polovinu sezony. Minnesota doma v Met Centru hostila 13. ledna 1968 dalšího z nováčků Oakland Seals. Ve čtvrté minutě duelu Masterton zavezl puk do útočné třetiny a přihrál volnému spoluhráči. Diváci i rozhodčí sledovali pokračující akci a málokdo si zprvu všiml, že talentovaný útočník po souboji s dvojicí protihráčů upadl hlavou přímo na led.

Úder způsobil zlomeninu lebeční kosti a Masterton naposledy opouštěl halu v Bloomingtonu už v bezvědomí. Lékaři bojovali o jeho život 30 hodin, z kómatu jej už však probrat nedokázali. Bill Masterton zemřel 15. ledna v ranních hodinách na masivní krvácení do mozku a stal se jedinou přímou obětí zranění ze zápasu v historii NHL. Na jeho počest Minnesota (později Dallas) vyřadila jeho číslo 19 ze sady dresů.

Vzpomínka na Billa Mastertona pod stropem haly Dallasu
Vzpomínka na Billa Mastertona pod stropem haly Dallasu

Tragédie rozvířila debatu o přísnějším trestání tvrdé hry i povinném nošení ochranné přilby, která by možná hráči zachránila život i kariéru. Ironií osudu právě Masterton ve všech soutěžích přilbu nosil, v NHL však tehdy ještě převládal despekt k této ochranné pomůcce a on nechtěl být považován za zbabělce. Jeho smrtelné zranění ale názory poněkud změnilo a od roku 1979 se stala přilba povinnou součástí výbavy pro všechny nové hráče v soutěži. Pro starší hráče však nařízení neplatilo a Craig MacTavish hrál NHL prostovlasý až do roku 1997.

Od roku 1968 uděluje liga cenu za vytrvalost, sportovní chování a oddanost hokeji, která nese jméno Billa Mastertona. Hráče, který hokejovému snu obětoval vlastní život.

 • Bill Masterton Trophy
  Bill Masterton Trophy zdroj: Wikipedia
 • Bill Masterton v dresu Minnesoty
  Bill Masterton v dresu Minnesoty autor: Bruce Bennett, zdroj: Getty Images

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.