MČR v půlmaratonu

Finové porazili Slovensko 5:0 a nadále zůstávají stoprocentní

Petrohrad – Hokejisté Finska zvítězili i v šestém utkání na světovém šampionátu. Slovenský národní tým porazili rozdílem třídy 5:0. O vítězství ve skupině B se v přímém souboji utkají s Kanadou.

Utkání Finsko - Slovensko
zdroj: ITAR-TASS autor: Alexander Demianchuk

Úvod utkání patřil favorizovaným Finům, kteří během prvních střídání několikrát uzamkli svého soupeře v obranném pásmu. Výraznější příležitost si hráči severského týmu vypracovali po třech minutách. Rantanen poslal nádhernou přihrávku Sallinenovi, jehož střelu za již překonaným Hudáčkem zastavila tyč. Vzápětí si Koivu všiml před brankou volného Granlunda, ten si položil strážce slovenské svatyně, ale trefil pouze boční síť.

Svěřenci trenéra Cigera poprvé zahrozili v 9. minutě. Réway si v prostoru mezi kruhy počíhal na přihrávku Daňa a tvrdě vystřelil. Saros však situaci ustál. Nutno podotknout, že i díky vydatné pomoci svých spoluhráčů, kteří v následné skrumáži nedovolili slovenským hokejistům dorazit puk do branky.

Šance odchovance pražské Sparty předznamenala následné rozložení sil na ledě. Finští hokejisté prakticky neútočili. Slováci působili aktivněji a díky Skalickému mohli jít do vedení. Útočníkovi bratislavského Slovanu sice střela příliš nesedla, ale Saros měl co dělat, aby zabránil puku v cestě do sítě.

Druhá třetina začala ve vlažném tempu, žádný z týmů si výraznější šanci nevypracoval. Skóre se neměnilo ani během přesilových her. Obě mužstva si hru v početní převaze vyzkoušela poprvé v utkání, ale fanoušci i nadále zůstávali v očekávání.

Možnost otestovat hlasivky po vstřelení gólu poprvé okusili příznivci favorizovaného Finska. Ve 32. minutě jim radostné emoce dopřál Mikko Koivu, který prostřelil Hudáčka tečovanou střelou od modré čáry.

Diváci severského týmu se možná ani nestačili usadit, když jejich miláčci udeřili podruhé. Sallinen nahodil puk do útočného pásma, Pihlström u něj byl nejdřív a střelou mezi Hudáčkovy betony náskok zdvojnásobil.

Finové se dvěma góly v rychlém sledu uklidnili a až do konce druhé třetiny na ledě dominovali. Třetí branku mohl přidat Sallinen, jemuž puk doslova na zlatém podnose připravil Rantanen. Úočník švédského Djürgardenu však Hudáčka překonat nedokázal.

Závěrečná část se nesla ve znamení bezproblémového bránění finského náskoku. Hokejisté ze země tisíce jezer měli utkání naprosto pod kontrolou. Po šesti minutách navíc v signalizované výhodě udeřili potřetí. Hietanen napřáhl od modré čáry a před brankou stojící Barkov tečoval puk mimo Hudáčkův dosah.

Nejprůkaznějším ukazatelem dominance svěřenců kouče Kariho Jalonena byla statistika střel na branku. Třetí třetina nabídla hned devatenáct pokusů jeho týmu oproti třem Slovenska. Žádným překvapením proto nebyly další dva slepené góly Finska v poslední minutě. Nejprve se po lahůdkové přihrávce Hietanena trefil Jokinen a tečku za utkáním udělal nejproduktivnější hráč týmu Laine.

Slovensko - Finsko 0:5 (0:0, 0:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 32. M. Koivu (Lindell, Aho), 32. Pihlström (Sallinen, Pokka), 47. Barkov (Hietanen, Jaakola), 60. J. Jokinen (Hietanen, Barkov), 60. Laine (Barkov). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Wiegand (Švýc.) - Kilian (Nor.), Ritter (USA). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:2. Diváci: 5679.

Slovensko: J. Hudáček - Sekera, Marinčin, Švarný, Meszároš, Mikuš, Graňák - Jurčo, Réway, Bakoš - Dravecký, Lušňák, L. Hudáček - Cehlárik, Marcinko, Skalický - Daňo, Bartánus. Trenér: Zdeno Cíger.

Finsko: Saros - Pokka, Lindell, Jaakola, Hietanen, Kukkonen, Ohtamaa, Kivistö - Laine, Barkov, J. Jokinen - L. Komarov, M. Koivu, Mikael Granlund - Pyörälä, Koskiranta, Aho - Pihlström, Sallinen, Rantanen. Trenér: Kari Jalonen.