úterý 12. prosince 2017 Simona

Vítězná série skončila. Češi s Dány znovu prohráli po nájezdech

aktualizováno 15. 5. 2016 17:43

Moskva – Česká série výher se na letošním mistrovství světa zastavila na čísle pět. Nad síly svěřenců trenéra Vladimíra Vůjtka byli překvapivě Dánové. Češi sice v utkání dlouho vedli, jenže Seveřané dokázali vyrovnat na 1:1 a o všem rozhodly nájezdy. V nich outsider dominoval a slavil výhru 2:1. Národní tým však má situaci ve skupině A stále ve svých rukou a pokud vyhraje v závěrečném duelu nad Švýcary, skončí první.

Nikolaj Ehlers překonává Dominika Furcha

Čeští hokejisté usilovali proti Dánům o splnění jednoho velkého přání. Případná výhra jim mohla předčasně zajistit setrvání pro čtvrtfinále v Moskvě. Seveřané ale znovu ukázali, že nepatří mezi oblíbené české soupeře na mistrovství, a podruhé v řadě ve vzájemném střetnutí slavili výhru po nájezdech.

Že duel bude hodně vyrovnaný, naznačil hned úvod. Národní tým, v jehož sestavě se poprvé objevil i Radek Faksa, sice svého soupeře jasně přestřílel, na druhou stranu Seveřané měli dobře přečtenou českou hru a do vyložených pozic hráče v bílém moc často nepouštěli.

Čechům se podařilo přelstít dobře pracující obranu a vypracovat si tutovou příležitost v první části pouze dvakrát. První moment přišel v desáté minutě, kdy šli dva na jednoho Červenka s Pastrňákem. Před brankou si puk dvakrát přihráli a první z nich zakončoval do prázdné. Jenže střelu na čáře zastavil hokejkou obránce Nielsen. Druhou velkou šanci si reprezentace vytvořila těsně před odchodem do kabin. Plekance ale tentokrát vychytal Dahm.

Sestřih utkání Dánsko - Česko

Dánové v úvodní dvacetiminutovce vypálili pouze dvakrát. O obě rány se postaral Hansen a obě zaváněly brankou. Zejména pak druhý moment, kdy se útočník severského celku zjevil sám před Furchem, ale ten ho dobrým zákrokem vychytal.

Třicetiletý Dán byl i u první velké příležitosti Seveřanů v druhé třetině a znovu si vylámal zuby na českém brankáři. V té době už promarnil jednu dobrou pozici Červenka, ale první česká lajna byla i nadále vidět a nakonec se dočkala gólu. Právě aktivní Červenka trefil v pětadvacáté minutě břevno, od něhož se puk odrazil k Plekancovi a kapitán národního celku si připsal pátý gól na turnaji.

Ještě veseleji mohlo být hned vzápětí, jenže Birner rozezvučel tyč. Češi poté prožili horké chvíle. Po půlhodině šli do tří a Dánové si vytvořili velký tlak. Ovšem obětaví obránci a dobře chytající Furch žádný kotouč do branky nepustili.

I Češi dostali výhodu přesilovky, i když jen 5 na 4, ale ani oni ji nedokázali využít a neuspěli ani těsně před odchodem do kabin. Pastrňák vypálil, do letící střely vložil hůl Plekanec a za dánským brankářem Dahmem potřetí v zápase zazvonila branková konstrukce.

Smůla ve střelbě národní tým pořádně zamrzela v třiačtyřicáté minutě. Dánové dostali výhodu přesilovky, při níž se dostal k dorážce Madsen a jako první hráč překonal na mistrovství světa Furcha.

Furch: Nájezdy si za rámeček nedám

Dánům vstřelená branka vlila elán do žil. Seveřané si díky dobrému bruslení vytvořili hned několik šancí a jen díky dobrým zákrokům Furcha nedošlo k obratu. I český tým se hnal kupředu a v závěrečných minutách základní hrací doby byl aktivnější. Ani Vůjtkovi svěřenci však už branku nedali, i když v posledních vteřinách se zjevil ve velké šanci Kašpar.

Prodloužení nabídlo příležitosti na obou stranách, jenže gól nepadl, a duel tak musely rozhodnout nájezdy. V nich byli po dvou letech opět úspěšnější Dánové, kteří proměnili všechny pokusy a mohli se radovat z nečekaného triumfu.

ČR - Dánsko 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Plekanec (Červenka) - 44. Madsen (Storm, Nicklas Jensen), rozhodující sam. nájezd Ehlers. Rozhodčí: Björk (Švéd.), Rantala (Fin.) - Chartrand-Piche (Kan.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 4:1, navíc Řepík (ČR) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 8107.

ČR: Furch - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, T. Zohorna - Jarůšek (23. Faksa), Koukal, Filippi. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Dánsko: Dahm - D. Nielsen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Nicholas Jensen, Mads Boedker, Lassen, Kristensen - J. Hansen, Eller, Ehlers - Nicklas Jensen, Madsen, Storm - Christensen, Green, Poulsen - Bau Hansen, Starkov, P. Bjorkstrand. Trenér: Jan Karlsson, Thies Moeller Hansen a Tomas Jonsson.