úterý 25. července 2017 Jakub

Do čtvrtfinále postoupili také Slováci, Švýcaři a Kanaďané

aktualizováno 24. 2. 2010 08:48

Vancouver - Hokejisté Kanady zvládli bez potíží roli favoritů a v osmifinále olympijského turnaje porazili Německo vysoko 8:2. Podle předpokladů tak bez potíží postoupili do čtvrtfinále, kde v souboji dvou hlavních gigantů současného světového hokeje vyzvou ve čtvrtek od 1:30 SEČ Rusko. Kanaďané, hnáni vpřed vyprodaným hledištěm Canada Hockey Place, začali velkým náporem, jejich úvodní pokusy však dokázal zlikvidovat gólman Greiss. V polovině šesté minuty museli Němci do čtyř, dvě obrovské šance měl vzápětí Marleau, v hodně nadějné pozici se ocitl také obránce Boyle, ale Němci odolali. Do čtvrtfinále proklouzly vedle Česka týmy Slovenska a Švýcarska. Další informace přináší webový speciál zoh.cz.

Kanada - Německo

Poté, co se úvodní třetina přehoupla do své druhé poloviny, už se však domácí dočkali uklidňující úvodní trefy, kterou po přihrávce Heatleyho zpoza branky přetavil v gól Thornton. Přestože některé pasáže při hře pět na pět vypadaly jako přesilovka Kanady, ta i přes jasnou střeleckou převahu (14:4) do přestávky další gól nepřidala.

Javorové listy ale vše dohnaly v prvních devíti minutách druhého dějství. Nejprve vypálil Weber tak tvrdě, že kotouč z jeho hole prolétl brankovou sítí. Sudí však celý okamžik zaregistrovali a platnost gólu následně také ověřili u videorozhodčího. Krátce nato musel na trestnou lavici Seidenberg a už po 15 vteřinách mohl naskočit zpět do hry, když na 3:0 zvýšil Iginla.

Kanada poté přečkala bez úhony dvě oslabení krátce po sobě, i když na Luongovo čisté konto hodně dotírali Goc a Sturm. Místo snížení však v 29. minutě trefil pravý horní roh branky znovu Iginla a o osudu zápasu bylo definitivně rozhodnuto. Po chvilce mohl přidat pátý gól Crosby, ale trestné střílení, nařízené po faulu na unikajícího Nashe, neproměnil. V 37. minutě přece jen kapituloval i Luongo, kterého pokořil Goc.

Domácí ovšem neponechali nic náhodě a s přehledem zvládli i závěrečnou dvacetiminutovku. Na jejím začátku se po pěkné kombinaci trefil Crosby, krátce poté zadák Keith orazítkoval levou tyčku za bezmocným Greissem. V 47. minutě Morrow výtečně prostrčil puk mezi třemi hráči soupeře na najíždějícího Richardse a bylo to 6:1. V 52. minutě se krátce po návratu z trestné lavice prosadil zakončením mezi betony Niedermayer.

Kanaďané dohrávali v exhibičním tempu a v dobrých pozicích ještě hledali spoluhráče, což Němce možná zachránilo od potupné desítky. Marleau ještě orazítkoval brankovou konstrukci, ale vzápětí přidal osmou trefu Nash a halou se začalo rozléhat hromové "Chceme Rusko, chceme Rusko". Slavnostní náladu nemohl pokazit už ani gól Klingeho 62 sekund před koncem.

Švýcaři zdolali po nájezdech Bělorusko a jdou na USA

Hokejisté Švýcarska zdolali v osmifinále olympijských her ve Vancouveru Bělorusko 3:2 po samostatných nájezdech a ve středu od 21:00 SEČ je čeká boj o postup mezi nejlepší čtyři s dosud suverénními Spojenými státy americkými. Výhru týmu kouče Ralpha Kruegera zařídil v rozstřelu Romano Lemm. Bělorusům přitom skvěle vyšel vstup do utkání a už po 59 vteřinách se radovali z vedení. Gólman Hiller neudržel kotouč, Kaljužnyj dostal z dorážky puk za brankovou čáru a sudí po poradě s videorozhodčím gól uznali.

Na druhé straně Mezina vyzkoušel Sanitz. V polovině úvodní části hráli Bělorusové přesilovku při Lemmově trestu, ale po 58 sekundách se po faulu Kaljužného síly na ledě vyrovnaly. Následně Švýcaři při své přesilovce v 13. minutě vyrovnali díky Sprungerovi.

Švýcaři po rychle inkasované brance soupeře v úvodní části celkově přestříleli poměrem 16:7 a v závěru první třetiny mohli výsledek otočit. Mezin ale pokryl pokusy Plüsse i osamoceného Ambühla. Velkou šanci měl pak v 26. minutě Paterlini, který unikl, ale blafák se mu nepovedlo přesně zakončit. Za minutu šel ale pykat na trestnou lavici Děmagin a v přesilovce už skóroval Domenichelli.

Kruegerovi svěřenci měli i nadále střeleckou převahu, ale v 36. minutě se při Segerově vyloučení prosadili v početní výhodě Bělorusové. Po Ugarovově střele dorazil puk do odkryté branky Konstantin Zacharov a vyrovnal. Ještě před druhou pauzou navíc mohl otočit stav Sergej Kosticyn, ale přestřelil.

I v závěrečné třetině pak byli nebezpečnější Bělorusové. Nevyužili sice přesilovku, ale pak pokus Rjadinského tečoval těsně vedle Konstantin Zacharov a po Hillerově chybné přihrávce měl šanci Děmagin, švýcarský gólman ale své zaváhání napravil. V další šanci se ještě ocitl v 52. minutě Antoněnko. Za minutu a půl spálil obrovskou příležitost i Švýcar Plüss.

Zápas dospěl do prodloužení, v němž měli Bělorusové přesilovku po Wickově faulu, ale nevyužili ji a naopak v oslabení zahrozil Sannitz. Rozhodnout musely nájezdy. Švýcary dostali do vedení 2:0 Déruns a Lemm, protože Antoněnko neuspěl. Meleško sice snížil a Rüthemann dal Bělorusům ještě naději, ale Kosticyn Hillera nepřekonal. Bělorusové tak při svém třetím startu pod pěti kruhy obsadí nejhorší umístění, protože budou nejlépe devátí. V Naganu v roce 1998 byli sedmí, o čtyři roky později v Salt Lake City dokonce čtvrtí a do Turína se minule nekvalifikovali.

Slováci vydřeli výhru 4:3 nad Norskem, zahrají si se Švédskem

Slovenští hokejisté zdolali v osmifinále olympijských her ve Vancouveru po velkém boji Norsko 4:3 a ve čtvrtek od 6:00 SEČ se utkají s obhájci titulu z Turína Švédy. Norové sice vyrovnali ve druhé části z 1:3 na 3:3, ale ve 49. minutě rozhodl Miroslav Šatan a favorit zápasu i při závěrečném tlaku soupeře těsný náskok udržel. Slováci měli v úvodní části jasně navrch. Ve druhé minutě Norové stihli při Gáboríkově šanci odvrátit nebezpečí, za tři minuty se Jurčinova střela otřela o tyč.

V čase 6:01 fauloval ve středním pásmu Tollefsen loktem do hlavy Bartečka, tomu v pádu spadla helma a udeřil se prudce zátylkem o led. S krvácející hlavou byl po dlouhém ošetření odvezen na nosítkách, ale podle zpráv ze slovenského týmu se nejedná o vážné zranění. Podle mluvčího slovenského svazu třiatřicetiletý útočník ani nemusel do nemocnice. "Je stále na stadionu v péči lékařů. Nemělo by jít o nic vážného, je v pořádku," citoval server Hokej.sk mluvčího Petera Dobiaše ještě v průběhu zápasu.

Bartečkovi spoluhráči se z ošklivě vypadající situace otřepali a Tollefsenův trest na pět minut a do konce utkání využili k dvoubrankovému vedení. V osmé minutě dorážel úspěšně po Gáboríkově střele Handzuš, vzápětí se nepodařilo sice ještě zvýšit Pálffymu, ale v 10. minutě už Gáborík tečí Demitrovy střely Grotnese překonal. Necelé dvě minuty před první pauzou snížil střelou z pravého kruhu Zuccarello Aasen. Za 46 sekund ale Zedník zakončil kombinaci Pálffyho se Stümpelem a Filcův tým měl opět dvoubrankový náskok.

Zatímco v úvodní části Slováci soupeře přestříleli 21:2, ve druhé třetině se hra vyrovnala a střelecké pokusy byly už jen 13:10. Při přihrávce Zuccarella Aasena překonal u levé tyče Haláka šťastně bruslí Vikingstad a sudí gól po poradě s videorozhodčím uznali. Norové se v oslabeních ubránili a téměř se závěrečnou sirénou vyrovnali. Desetinu sekundy před pauzou střelou švihem skóroval Bastiansen. Překvapení ale Slováci nepřipustili, i když drama trvalo až do posledních sekund. Ve 49. minutě se prosadil po přihrávce Višňovského před brankou Šatan a pak předvedl své umění slovenský gólman.

Více fotek
  • Slovenský hokejista Luboš Bartečko po tvrdém zákroku v zápase s Norskem autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1454/145307.jpg