pátek 28. července 2017 Viktor

Plekanec přispěl třemi body k vítězství Montrealu, dařilo se i Dvořákovi

Montreal - Hokejový útočník Tomáš Plekanec přispěl v NHL gólem a dvěma asistencemi k vítězství Montrealu nad Pittsburghem 5:3. Český reprezentant už po 29 sekundách hry svým patnáctým gólem v sezoně otevřel skóre zápasu, následně přihrál na třetí a čtvrtý gól Canadiens, kteří porazili Pittsburgh po pěti prohrách ve vzájemných zápasech v řadě. "Diktovali jsme hru, nečekali jsme na to, co udělá soupeř. Proti tak kvalitním týmům, jako je Pittsburgh, musíte hrát aktivně a snažit se je vykolejit," prohlásil Brian Gionta, střelec dvou gólů Montrealu. "Jsem naším výkonem zklamaný, nehráli jsme jako tým," posteskl si naopak trenér Tučňáků Dan Bylsma.

Tomáš Plekanec střílí gól

Jednu asistenci si v dresu Canadiens připsali také Roman Hamrlík a Jaroslav Špaček. Plekanec ziskem tří bodů potvrdil pozici nejproduktivnějšího českého hráče v NHL. S 58 body má třináctibodový náskok před druhým Tomášem Kaberlem, obráncem Toronta.

Po třítýdenní přestávce se vrátil do sestavy New Jersey útočník Patrik Eliáš, jenž absentoval kvůli otřesu mozku, porážku 1:3 s New Yorkem Rangers však neodvrátil. Kapitán českého olympijského výběru strávil na ledě přes 22 minut a v třetí třetině přihrál na jediný gól Devils.

Eliáš většinou nastupoval ve formaci s Dainiusem Zubrusem a Iljou Kovalčukem, čerstvou posilou z Atlanty. Nová útočná trojice Devils o sobě dávala na ledě hodně vědět, Kovalčuk měl plných osm střel na branku, jenže až na jedinou výjimku vždy narazili na skvělého Henrika Lundqvista v brance Rangers. Švédský gólman lapil několik vyložených šancí a celkově předvedl 44 úspěšných zákroků.

Rangers rozhodli o svém vítězství během dvou a půl minuty v polovině druhé třetiny, kdy nastříleli všechny tři góly. A pak už měli v brance Lundqvista. "Když nás Devils v třetí třetině zatlačili, Henrik předvedl fantastické zákroky. Chytal opravdu neuvěřitelně," konstatoval trenér Rangers John Tortorella.

Radek Dvořák skóroval hned dvakrát

Po patnácti zápasech protrhl střelecké trápení útočník Floridy Radek Dvořák. V utkání s Atlantou se trefil hned dvakrát, porážce Panterů 2:4 však nezabránil, stejně jako Tomáš Vokoun, který z 34 střel pustil tři góly. Na dvě branky Thrashers, kteří přerušili sérii tří porážek, přihrál obránce Pavel Kubina.

Panteři díky dvěma gólům Dvořáka vedli po první třetině 2:0, Thrashers však v prostředním dějství dokázali vyrovnat. Vítězný gól pak vstřelil čtyři minuty před koncem třetí třetiny Niclas Bergfors, který si tak připsal první trefu v dresu Atlanty, kam byl vyměněn z New Jersey za Ilju Kovalčuka. V předposlední minutě přidal pojistku gólem do prázdné branky při power-play Floridy Evander Kane.

Po delší době o sobě dal znovu vědět český útočník Jakub Voráček z Columbusu, který nebodoval v osmi zápasech za sebou. V duelu s Buffalem však přihrál na tři góly a výrazně se zasloužil o vítězství Blue Jackets 4:0. Voráček byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu po brankáři Stevu Masonovi, který zneškodnil všech 28 střel a potřetí v sezoně vychytal čisté konto.

Na jedenácti zápasech se zastavila vítězná série hokejistů Ottawy. Jejich úspěšné tažení skončilo v kanadském derby na ledě Toronta, které i díky jedné asistenci Tomáše Kaberleho porazilo Senátory vysoko 5:0.