sobota 25. listopadu 2017 Kateřina

Finové deklasovali na Karjale Švédy 7:0 a skončili druzí

Helsinky - Hokejisté Finska rozdrtili v souboji o konečné druhé místo na domácím turnaji Karjala v Helsinkách Švédsko 7:0 a zaznamenali tak nejvyšší výhru ve vzájemných soubojích se severským sokem. Tým Suomi tak skončil v druhém dílu Euro Hockey Tour se stejným bodovým ziskem jako vítězné Rusko, sborná ovládla turnaj díky výhře nad Finy po samostatných nájezdech v úvodním duelu. Švédy pokořil výběr trenéra Jukky Jalonena podruhé za sebou, protože na Českých hrách v Karlových Varech vyhrál také vysoko 8:3. Pěti body za dvě branky a tři asistence se zaskvěl Ville Peltonen.

Utkání Finsko - Švédsko

Švédům stačila úvodní čtvrteční výhra nad českým týmem na Karjale k třetí pozici. V tabulce Euro Hockey Tour se Finové posunuli na druhé místo o bod před Českou republiku a za Ruskem zaostávají o dva body. První krok k nevídanému debaklu v soubojích týmů elitní evropské čtyřky udělal v šesté minutě Immonen, který dotlačil kotouč po odrazu o své tělo poprvé za Livova záda. Další šanci měl Kerman a v osmé minutě při Weinhandlově vyloučení zvýšil střelou z mezikruží Voutilainen.

Švédové měli černý den, což se potvrdilo v druhé třetině. Třetí branku přidal v 27. minutě dokonce ve vlastním oslabení Peltonen. Finové změnili další průběh ve svou exhibici. Niskalův pokus ještě zastavila tyč, ale pak už zamířil v přesilovce přesněji. Další gól přidal Pihlström a v přesilovkách si připsali své druhé trefy v utkání Peltonen a Immonen.

Do závěrečného dějství nahradil ve švédské brance Liva Tellqvist, hned musel řešit Salmelainenovu šanci, ale brankostroj se už zastavil. Švédům ke zkorigování skóre nepomohly ani dvě přesilovky a gólman Vehanen jako druhý v letošní sérii EHT udržel čisté konto. V zářijovém turnaji v Karlových Varech se to předtím povedlo českému brankáři Mensatorovi.