pátek 26. května 2017 Filip

Výhru Phoenixu zařídilo české trio

New York - Trojice českých hokejistů Martin Hanzal, Zbyněk Michálek a Robert Lang zařídila svými góly výhru Phoenixu 4:1 na ledě Columbusu ve středečním utkání NHL. Všichni se trefili v přesilových hrách, jednu asistenci si navíc připsal další Čech Radim Vrbata. Pozici nejlepšího týmu celé NHL potvrdilo Colorado výhrou 3:2 v Calgary. K desátému vítězství Avalanche v sezoně přispěl i David Kočí. V 8. minutě svým druhým gólem v kariéře snížil na 1:2, a odstartoval tak obrat svého týmu.

Čeští hokejisté Robert Lang a Petr Průcha v dresu Phoenixu
  • Čeští hokejisté Robert Lang a Petr Průcha v dresu Phoenixu autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1204/120315.jpg?1256802330

Kojoti z Phoenixu se začali prosazovat až v druhé polovině zápasu. V 31. minutě nejprve Hanzal svou první letošní trefou vyrovnal na 1:1, o tři minuty později dostal Phoenix do vedení James Vandermeer. V 51. minutě zvýšil na 3:1 Michálek a čtvrtý gól přidal Lang pět a půl minuty před koncem třetí třetiny.

"Kéž bychom tak jako dnes hráli celou sezonu," zasnil se kouč Dave Tippett. "Předvedli jsme dobrý týmový výkon. Musíme na tom dál stavět. Důležitá je konzistence výkonů, žádné nahoru dolů," dodal trenér, jehož tým zatím patří k nejslabším v Západní konferenci.

Hrdinou utkání Colorada s Calgary se stal Wolski, jenž se po krásné individuální akci v útočném pásmu prosmýkl mezi dvěma hráči soupeře, už nikým neatakován si najel až před branku a střelou švihem přesně zakončil. "Milan Hejduk s Paulem Stastnym se natlačili k tyčkám, natáhli na sebe obránce a udělali mi hodně volného prostoru. Pak už stačilo jen dobře vystřelit," uvedl třiadvacetiletý rodák z polského Zabrze. "Šílený gól," zlobil se kouč Sutter. "Všichni naši hráči na ledě jenom stáli a koukali, až si Wolski najede před branku a vystřelí," dodal.

Crosby si příjemně zastřílel

Na přesvědčivé výkony navázali dalším vítězstvím hokejisté Pittsburghu, kteří na domácím ledě rozstříleli Montreal 6:1. Hvězdou večera se stal kapitán Penguins Sidney Crosby, který si po třech letech znovu vychutnal radost z hattricku.

Domácí měli zápas pevně pod kontrolou, ve 36. minutě Crosby svým třetím gólem v zápase zvýšil na 4:0. Pak sice snížil český útočník Tomáš Plekanec, jenže závěr zápasu patřil opět obhájcům Stanleyova poháru, kteří si připsali desáté vítězství v sezoně a s 20 body vedou tabulku Východní konference.

Buffalo pokračuje ve výborných výkonech, Rangers ztrácejí dech

Podařený začátek sezony prožívají také hokejisté Buffala, kteří zvítězili 4:1 na ledě New Jersey a zaznamenali sedmou výhru z devíti zápasů. "Čekal někdo, že bychom mohli mít bilanci 7-1-1? Pravděpodobně ne, ale předvádíme dobrý hokej a daří se nám najít cestu k výhrám," konstatoval trenér Sabres Lindy Ruff.

Letošní první výhru v základní hrací době vybojovali New York Islanders, kteří v městském derby porazili Rangers 3:1. Vyrovnaný duel zlomil gólem na 2:1 v 39. minutě v přesilové hře Kyle Okposo, pojistku přidal pět minut před koncem třetí třetiny John Tavares, jednička letošního draftu. Rangers po skvělém vstupu do sezony pomalu ztrácejí dech a prohráli již čtvrtý z posledních pěti zápasů.

Skvělý návrat po osmizápasové pauze způsobené nespecifikovaným zraněním v dolní části těla v úvodním utkání sezony prožil na ledě Floridy obránce Filip Kuba z Ottawy. Domácí v brance s Tomášem Vokounem ztratili zápas ve 38. minutě, kdy za stavu 2:2 inkasovali dva góly během 38 sekund. První přitom padl poté, co se přihrávka hostujícího útočníka Nicka Folignoa odrazila za Vokounova záda od brusle obránce Bryana McCabea.

Na pondělní první výhru v sezoně nedokázali navázat hokejisté Toronta, kteří se sice v Dallasu srdnatě bili, ale nakonec prohráli 3:4 v prodloužení. Domácí Stars se tak konečně dočkali bodu navíc, předchozí čtyři zápasy, které skončily po základní hrací době nerozhodně, totiž prohráli.

Sidney Crosby střílí svou třetí branku v zápase proti Montrealu.