středa 18. října 2017 Lukáš

Pittsburgh se po roce dostal do finále Stanleyova poháru

Carolina - Hokejisté Pittsburghu proměnili v NHL finále Východní konference v jednoznačnou záležitost a po roce si opět zahrají o Stanleyův pohár. Postupový krok udělali Penguins v úterý na ledě Caroliny, kde zvítězili 4:1, a sérii ovládli bez jediné porážky. "Abych byl upřímný, výsledek neodpovídá náročnosti série. Rozhodně to nebyla jednoduchá utkání," konstatoval trenér Pittsburghu Dan Bylsma.

Hokejisté Pittsburghu s pohárem pro vítěze Východní konference NHL
  • Hokejisté Pittsburghu s pohárem pro vítěze Východní konference NHL autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/9/889/88813.jpg?1243410529

Jeho svěřenci se podruhé za sebou mohou těšit na finále ligy. Loni Pittsburgh prohrál s Detroitem v šesti zápasech a je pravděpodobné, že dojde na odvetu. V boji o titul v Západní konferenci vedou Red Wings nad Chicagem 3:1 na zápasy. "Loni jsme na trofej nedosáhli, ale myslím si, že bychom to mohli letos změnit," uvedl kapitán Penguins Crosby.

Detroit může sérii s Chicagem ukončit už v noci na čtvrtek. Reprízy finále NHL by se soutěž dočkala poprvé od roků 1983 a 1984, kdy se vždy rozhodovalo mezi Edmontonem a New Yorkem Islanders. Carolina prohrála sérii v play off poprvé od roku 2002. Od té doby totiž Hurricanes byli ve vyřazovací části jen jednou a v roce 2006 vyhráli Stanleyův pohár.

Také čtvrtý zápas série byl jednoznačný

V Raleighu se v úterním čtvrtém utkání série postaral o první změnu skóre už ve druhé minutě útočník Caroliny Eric Staal, který rychlou otočkou zpoza branky našel skulinu u levé tyčky brankáře Marka-Andréa Fleuryho. To byl však také poslední moment, kdy měl domácí tým v této sezoně důvod k radosti.

Pittsburgh na jeho trefu odpověděl ještě do první přestávky dvěma zásahy. Nejdříve se prosadil Ruslan Fedotěnko a po něm dal kuriózní gól Maxime Talbot. Jeho střelu zblokoval obránce Hurricanes Anton Babčuk, ale odražený puk vysokým obloučkem přepadl přes lapačku brankáře Cama Warda. "Ztratil jsem puk na chvíli z dohledu. Špatný moment, hrozný gól," komentoval situaci Ward.

Obránce Babčuk byl smutným mužem i ve druhé třetině. Po jeho chybě na útočné modré čáře sehráli gólové přečíslení dva na jednoho Sidney Crosby se zakončujícím Billem Guerinem. V poslední třetině pak zpečetil výhru a postup střelou do prázdné branky Craig Adams. Carolina ale už zápas nezdramatizovala, v sérii ji Pittsburgh přehrál s celkovým skóre 20:9. Hlavní podíl na tom měli útočníci Jevgenij Malkin a Sidney Crosby. Rus zaznamenal v sérii devět bodů, Kanaďan o dva méně.