sobota 21. října 2017 Brigita

Prospal rozhodl gólem v prodloužení o výhře Tampy

New York - Český útočník Václav Prospal rozhodl v prodloužení o výhře hokejistů Tampy Bay 2:1 ve čtvrtečním utkání NHL na ledě Nashvillu. Prospal se trefil v 58. sekundě nastavení, když před brankou dorazil střelu Brada Richardse a připsal si svůj 23. gól v sezoně. Rodák z Českých Budějovic byl navíc vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Václav Prospal se raduje ze vstřeleného gólu.

"Puk mě trefil do hrudi. Byla to střela, kterou jsem měl chytit. Jenže Prospal byl rychlejší," litoval brankář Nashvillu Dan Ellis. "Byli jsme
hladovější po vítězství a také jsme měli trochu více štěstí, proto jsem se
dostal k dorážce," prohlásil Prospal, jehož tým vyhrál pošesté za sebou na ledě soupeře. Před touto sérií přitom Tampa vyhrála jen tři z dvaceti
venkovních duelů.
    Lightning tak stále živí šanci na postup do play off, která už se zdála být ztracena. Na osmou příčku v tabulce Východní konference ztrácejí šest bodů. "Je před námi ještě spousta zápasů, stále jsme ve hře. Musíme si vtlouct do hlavy, že pořád není nic ztraceno," zdůraznil Richards. Utkání nedohrál útočník Nashvillu Martin Erat, který odstoupil v průběhu druhé třetiny kvůli nespecifikovanému zranění v horní části těla.
    Tomáš Plekanec z Montrealu je od čtvrtka nejproduktivnějším českým hráčem v NHL. V souboji na dálku o bod přeskočil Václava Prospala, když v utkání s Torontem zaznamenal gól a asistenci. Velkou radost z toho ale neměl, Canadiens totiž v kanadském derby podlehli "Javorovým listům" 2:4.
    Toronto se tak dokázalo oklepat z nejhorší porážky v sezoně, kterou utrpělo v úterý s Floridou (0:8). "Dneska jsme hráli jako jeden tým a navíc nás podržel Vesa Toskala v brance," řekl útočník Darcy Tucker, autor dvou branek. "Vždy když hraje Toronto s Montrealem, atmosféra připomíná play off a v kabině je to cítit. Naší hlavní motivací ale bylo odčinit tu nakládačku a ukázat lidem, že jsme mnohem lepší tým. Snad se nám to povedlo," doplnil kapitán Mats Sundin.
    Jako první otevřel skóre v první třetině Plekanec, do konce prostřední
části však Maple Leafs třemi góly otočili skóre ve svůj prospěch. V 47.
minutě Montreal snížil na rozdíl jedné branky, ale na vyrovnání už se
Canadiens nezmohli. Naopak Tucker trefou do prázdné branky v poslední
minutě pojistil výhru Toronta.
    Další porážku na domácím ledě museli překousnout New York Rangers, kteří podlehli 1:4 obhájcům Stanley Cupu z Anaheimu. Kačeři potvrdili v Madison Square Garden, že se jim vrací forma. Před úterní výhrou 3:0 nad New Yorkem Islanders totiž prohráli šest zápasů za sebou, v nichž vstřelili dohromady jen pět branek. "Je mnohem lehčí zvítězit, když dáme tolik gólů," ulevil si brankář Jean-Sebastien Giguere, který podpořil výkon svých spoluhráčů 32 zákroky.
    Vyzrál na něho pouze Ryan Callahan, který v druhé třetině vyrovnával na 1:1. Kačeři pak ale získali rozhodující náskok díky dvěma gólům v rozmezí 87 sekund. S výsledkem už neudělal nic ani kapitán Rangers Jaromír Jágr, který popáté za sebou nebodoval. "Anaheim hrál chytře, nikam se nehnal a čekal na naše zaváhání," řekl Jágr.
    Překvapivým výsledkem skončil souboj nejlepšího a nejhoršího týmu NHL. Suverén ligy Detroit prohrál na domácím ledě s Los Angeles 3:5 a to i přesto, že po dvou třetinách Rudá křídla vedla 3:1. Králové však v třetí
třetině předvedli nevídaný čtyřgólový obrat, který naštěstí pro Dominika
Haška musel v brance vytrpět Chris Osgood.
    Red Wings tak promarnili příležitost vyhrát podeváté za sebou a vytvořit nový klubový rekord. "Trápí mě hlavně to, jakým způsobem jsme prohráli. Během dlouhé základní části se může přihodit spousta věcí, ale když vedeme 3:1, měli bychom soupeře přejet. Místo toho jsme dostali na frak," litoval útočník Kris Draper. "Začali jsme dělat chyby, které jsme neudělali za celou sezonu. A soupeř je potrestal."
    Robert Lang s Martinem Havlátem přispěli k výhře Chicaga v Calgary. Lang připravil dva góly, Havlát přihrál na jeden a Blackhawks zvítězili 3:1. V brance Chicaga si dobrým výkonem spravil chuť Nikolaj Chabibulin, jenž pochytal 26 střel a ukončil svou sérii deseti porážek.
    Chabibulinovi se to povedlo v jeho oblíbené hale. V roce 2004 totiž ještě v dresu Tampy vychytal v Calgary triumf ve finále Stanley Cupu. "Pořád mám rok 2004 v paměti. Rád tady hraju, je tu vždycky skvělá atmosféra," přiznal pětatřicetiletý veterán.
    Parádní návrat do sestavy Ottawy prožil útočník Dany Heatley, který kvůli zranění ramena vynechal jedenáct předchozích duelů. V utkání s Floridou dvakrát překonal Tomáše Vokouna a přispěl k výhře Senators 5:4. "V první třetině jsem se do toho ještě dostával, ale od druhé třetiny už jsem cítil jistotu. Nemohl jsem si přát lepší začátek," radoval se Heatley.