pátek 28. dubna 2017 Vlastislav

Při výhře nad Columbusem byl klíčovou postavou Edmontonu Hemský

aktualizováno 21. 1. 2009 10:49

New York - Hlavní postavou Edmontonu při vítězství 4:3 nad Columbusem byl v úterním utkání NHL český útočník Aleš Hemský. Pardubický technik se v zápase zaskvěl dvěma góly a stejným počtem asistencí, přičemž vítěznou branku vsítil v poslední minutě řádné hrací doby.

Aleš Hemský (vlevo) slaví vítězství Edmontonu
  • Aleš Hemský (vlevo) slaví vítězství Edmontonu autor: John Ulan, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Poprvé v sezoně prožil Hemský čtyřbodový večer a ve dvou zápasech po návratu po otřesu mozku si připsal čtyři góly a dvě přihrávky. "Když získám čtyři body a podobně, vždycky se ptáte, zda to byl můj nejlepší zápas v kariéře," konverzoval český útočník po povedeném utkání s novináři. "Já se cítím dobře po každém zápase, který vyhrajeme. Chci hrát a odvést svou práci. Cítím se skvěle, že jsme vyhráli zápas, a výborná nálada panuje právě teď i u nás v kabině," dodal Hemský.

Hemský rozhodl o výhře svého týmu 35 sekund před třetí sirénou. Hokejisté Columbusu ztratili ve středním pásmu puk, Hemský si ho jednou rukou dovezl do útočné třetiny, z pravé strany si nabruslil do středu a střelou na lapačku brankáře Masona vstřelil vítězný gól.

"To bylo neskutečné. Neviděl jsem něco podobného už nějakou dobu," rozplýval se nad výkonem první hvězdy utkání trenér Oilers Craig McTavish. "Dva góly a dvě asistence, to už tady bylo. Ale nestává se, že by všechny čtyři body byly výsledkem prvotřídních akcí. Byl to od Aleše skvělý výkon, dovedl nás k vítězství," dodal kouč šestého týmu Západní konference.

U všech branek svého celku byl i český obránce Marek Židlický, který si v souboji Minnesoty proti Los Angeles připsal gól a přihrávku. Bodový příspěvek jedenatřicetiletého hokejisty hráčům Wild k úspěchu nestačil a na vlastním ledě prohráli 2:5.

Židlický se opět prosadil v přesilové hře a s devíti góly je nejlépe střílejícím českým obráncem soutěže. Zároveň branka, kterou v polovině zápasu snížil na 2:3, byla jeho dvoustým bodem v kariéře. Wild, kteří o den dříve zvítězili v Chicagu, se však už na víc nezmohli.

"Nemyslím si, že bychom prohráli kvůli únavě. Zápas nám nevyšel a já nevím proč. Bylo to naprosto odlišné utkání ve srovnání s včerejším. Takhle nemůžeme hrát," zlobil se brankář Niklas Bäckström. Prohrou Minnesota vypadla z elitní osmičky v Západní konferenci a na vině je zejména její mizerná koncovka. "Před Utkáním hvězd jsme chtěli být v tabulce výše," konstatoval jiný český obránce Martin Škoula.

Po pěti a půl letech nastoupil v NHL Claude Lemieux a zažil s týmem San Jose výhru 2:1 v prodloužení nad Vancouverem. Lemieux se na svůj návrat chystal osm týdnů v dresu Worcesteru, týmu AHL. "Je těžké popsat, jaké myšlenky se mi honily hlavou celý večer, ale stále jsem doufal ve vítězství, protože tento tým mnoho zápasů neprohrál," uvedl třiačtyřicetiletý Lemieux, čtyřnásobný vítěz Stanleyova poháru, který se San Jose podepsal smlouvu v prosinci jako volný hráč.

Sharks prohrávali od 13. až do poslední minuty, než se dočkali 40 sekund před koncem základní hrací doby vyrovnání. O výhře 2:1 pak rozhodl kapitán Patrick Marleau. "Úžasný zápas a zkušenost. Aktuálně mě mrzí, že musím čekat šest dní na další," dodal Lemieux, který odehrál 12 střídání ve čtvrté řadě. Trenérovi San Jose Toddu McLellanovi se jeho výkon líbil. "Dohrával souboje, nebyl na ledě vůbec pasivní. Dobře bruslil, což bylo přesně to, co jsme požadovali. Myslím, že může být se sebou spokojený."

Také hokejisté Ottawy rozhodli o výhře 3:2 nad Washingtonem v samotném závěru a před přestávkou na Utkání hvězd si udrželi naději na postup do play off. V něm nechyběli hráči z hlavního města Kanady jedenáct let, ale v této sezoně ztrácejí aktuálně na poslední postupové místo dvanáct bodů.

"Chtěli jsme se před přestávkou dostat na vítěznou vlnu," uvedl Dany Heatley, který dal dva góly v první třetině. Výhru ale zařídil až Brendan Bell 82 sekund před koncem zápasu. Všechny tři branky Ottawy padly v přesilové hře, po jedné asistenci si připsali domácí obránce Filip Kuba a hostující útočník Tomáš Fleischmann.

Hokejisté Phoenixu doma porazili vítěze Stanleyova poháru Detroit 6:3. O triumfu rozhodli třemi góly v závěrečné části, dva z nich dal Enver Lisin. Český útočník Martin Hanzal podpořil výhru Coyotes asistencí, stejné bilance dosáhl i Jiří Hudler, jenž stál u zrodu prvního gólu Red Wings.