středa 24. května 2017 Jana

Čeští hokejoví junioři nestačili na USA, na MS skončili šestí

aktualizováno 5. 1. 2009 09:44

Ottawa – S pouhými dvěma vítězstvími v šesti odehraných zápasech odjedou čeští hokejisté mladší 20 let z juniorského mistrovství světa v kanadské Ottawě. V závěrečném utkání o 5. místo, do kterého je poslala porážka ve čtvrtfinále, prohráli s mladíky ze Spojených států 2:3 v prodloužení. Vítězný gól vstřelil ve třetí minutě nastavení James van Riemsdyk. Český výběr do dvaceti let tak zůstal již počtvrté za sebou bez medaile.

ČR - USA
ČR - USA

Svůj závěrečný zápas na juniorském MS začal český tým lépe než jeho soupeř. Na amerického gólmana Uniceho zprvu vypálili Jordán a Štich. Mužstvo Spojených států záhy zareagovalo a na začátku sedmé minuty měl obrovskou šanci Hayes. Jeho střelu ale zastavil český gólman Vošvrda.

Za další dvě minuty ale dostal puk za jeho záda Tangradi. Češi svou hrou záhy začali zaostávat za Američany, kteří je v první třetině výrazně přestříleli, na Vošvrdovu bránu vystřelili 22krát, čeští hokejisté kontrovali pouze osmkrát. Zato nechali své soupeře pětkrát hrát přesilovku.

"Začátek se nám moc nepovedl. Měli jsme více bojovat. Možná se nám to trošku vymstilo," řekl po zápase obránce Radko Gudas.

Podobně jako ta první probíhala také druhá dvacetiminutovka, i když Američané již stříleli o poznání méně. Český gólman musel zastavit především Palushajovu střelu, slibné šance k navýšení náskoku měl i autor prvního gólu Tangradi a také Bowman, Kristo a Wilson, ale ke druhé přestávce odcházeli hráči obou týmů za stejného stavu jako po úvodní dvacetiminutovce.

Ve třetím dějství zahájilo mužstvo trenéra Sýkory tlak na soupeřovu bránu. V polovině 43. minuty tak Okál po akci Novotného dorazil puk za brankovou čáru a vyrovnal. Svou aktivitou si následně čeští mladíci vysloužili i dvě přesilovky, druhý gól přesto vstřelit nedokázali. V 50. minutě se na ledě strhla bitka. Kvůli ní odešli předčasně do kabin Američan Ruth a český kapitán Štich. Jen pár sekund po opětovném zahájení hry jeli Češi v přečíslení tři na jednoho, avšak nakonec je zastavil Unice. O minutu později nahrál Káňa rozjetému Romanovi, jenž prostřelil obranu a Češi se poprvé v zápase dostali do vedení 2:1.

O další dvě minuty později srovnal nahozením od modré čáry Fairchild, když využil Vošvrdova zakrytého výhledu. V závěru základní hrací doby se musel český výběr bránit přesilovce po faulu Okála, jenž navíc inkasoval osobní desetiminutový trest, ale na vyrovnaném skóre se již nic nezměnilo.

"Spadl nám tam docela smolný gól. Odrazilo se to od kalhot do víka. Hodně nás to srazilo," mínil Gudas.

V prodloužení naplno zazářil talent van Riemsdyka, který se i díky pádu Jordána dostal až před Vošvrdu, kde v čase 62:49 rozhodl.

Junioři se nakonec umístili po porážce od Američanů na šestém místě, což je pro ně zklamání. "Chtěli jsme hrát o medaili, ale do turnaje jsme vstoupili špatně proti Kanadě. Druhý zápas proti Američanům byl lepší, ale zase jsme prohráli. Porazili jsme pouze nejhorší týmy na turnaji. Nehráli jsme špatně proti Rusům, to nás stálo semifinále," zhodnotil české vystoupení kapitán mužstva David Štich.