pátek 15. prosince 2017 Radana / Radan

Brankář Pavelec byl hvězdou zápasu při vítězství Atlanty v Ottawě

aktualizováno 17. 12. 2008 10:11

New York - Český brankář Ondřej Pavelec byl vyhlášen první hvězdou úterního zápasu NHL mezi Atlantou a domácí Ottawou. Pavelec předvedl 28 úspěšných zákroků a hosté díky němu zvítězili 4:1.

Ondřej Pavelec chytá střelu útočníka Ottawy Senators Nicka Foliigna.

Talentovaný gólman se oklepal z předchozího utkání, ve kterém byl po třech inkasovaných brankách ze čtyř střel vystřídán, a proti Senators podal spolehlivý výkon. Nestačil pouze na střelu Chrise Kellyho, jenž ho v předposlední minutě připravil o první čisté konto v NHL.

"Odehrál (Pavelec) skvělé utkání. Gólová střela byla přes clonícího hráče. Je škoda, že jsme pro něj nedokázali udržet čisté konto," litoval Colby Armstrong, jenž dvěma góly v rozmezí 31 sekund na začátku třetí části zvýšil náskok Atlanty na 3:0. "Nejdůležitější ale je, že jsme získali dva body. Jsem přesvědčen, že s tím bude i on souhlasit. I když je opravdu škoda, že jsme tomu zápasu nedali pomyslnou třešničku v podobě čistého konta," dodal.

Nájezdy rozhodly o výhře Toronta

Obránce Tomáš Kaberle asistoval v základní hrací době u obou branek Toronta, které po samostatných nájezdech udolalo New Jersey 3:2. V napínavém penaltovém rozstřelu byl k vidění ve druhé sérii český minisouboj, v němž se však Kaberle ani Patrik Eliáš neprosadili. Český útočník ve službách Devils se k exekuci nájezdu postavil i ve třetí sérii, ve které povedenou střelou zápěstím oddálil porážku. O té nakonec rozhodl Jason Blake, jenž překonal brankáře Clemmensena efektní otočkou kolem vlastní osy. "Je to risk, snaha soupeře překvapit a udělat něco odlišného," vysvětlil nečekané zakončení Blake.

Výrazný nepoměr vyloučených hráčů ovlivnil utkání mezi Carolinou a Montrealem. Zatímco domácí Hurricanes měli na trestné lavici za celý zápas pouze jednoho hráče, hosté pykali jedenáctkrát. Nedisciplinovanost soupeře dokázala Carolina potrestat třemi góly, z toho dvakrát při vyloučení Romana Hamrlíka, a zvítězila nad Montrealem 3:2.

Zatímco montrealského trenéra Guye Carbonneaua způsob řízení zápasu znechutil, autor dvou gólů Caroliny Eric Staal mu oponoval. "Spousta jejich faulů byla hákování a podražení. S tím nemůže rozhodčí dělat nic jiného, než je vyloučit," řekl.

Na jeho góly v první třetině dokázali hosté v úvodu druhé části odpovědět a během 82 sekund vyrovnali. Robert Lang přitom pomohl ruskému útočníkovi Alexeji Kovaljovovi ukončit sérii 19 zápasů bez vstřelené branky. Na další přesilovkový zásah Joea Corva z poloviny utkání už ale Montreal nezareagoval.

Philadelphia prodloužila sérii vítězství

Herní pohoda se drží na hokejkách hráčů Philadelphie a Chicaga, kteří shodně uspěli popáté v řadě. Zatímco Flyers na domácím ledě zdolali Colorado 5:2, Blackhawks si počínali ještě suverénněji v Edmontonu, kde si doslova otevřeli střelnici a soupeře deklasovali 9:2. "Bylo to ponižující. Ve všech oblastech nás přehráli. Už je to hodně dlouho, kdy jsem naposledy zažil takový zápas," řekl zdrceně obránce Edmontonu Sheldon Souray.

Chicago nasázelo v jednom utkání devět branek poprvé po devíti letech. Na debaklu se podílelo osm střelců, dvakrát se trefil pouze Troy Brouwer. "Máme neuvěřitelný tým. Jsme mladí a přitom víme, že jsme dobří. Hrajeme každý zápas s vědomím, že ho můžeme vyhrát," konstatoval Brouwer. Český útočník Martin Havlát přispěl k výhře asistencí, v dresu poražených si přihrávku připsal také Aleš Hemský.

Potřinácté v kariéře a podruhé v této sezoně zaznamenal útočník Calgary Jarome Iginla čtyřbodový zápas, když dvěma góly a dvěma asistencemi přispěl k vítězství Flames 6:3 v St. Louis. Shodou okolností přesně na den před rokem zaznamenal proti St. Louis rovněž čtyři body. "Opravdu ve stejný den? To je úžasné," divil se Iginla. "Jsem rád, že jsem o tom nevěděl. Je to tady dobrá hokejová aréna, kde je dobrá atmosféra," řekl útočník, jemuž chybí jeden bod k dosažení hranice 800 bodů v NHL.

Krize u jezdců z New Yorku

Stále níže ke dnu padají hokejisté New Yorku Islanders, kteří doma podlehli Washingtonu 4:5 v prodloužení, připsali si už sedmou prohru v řadě a jsou na předposledním místě v soutěži. V poslední třetině sice Islanders přestříleli hosty 17:5 a smazali dvoubrankovou ztrátu, v nastavení je ale dorazil druhým gólem v zápase Alexandr Ovečkin.

"Takové věci dělají jen superhrdinové. A přitom bude pravděpodobně prvním hráčem, který vám řekne, že jsme nehráli dobře," ocenil přístup ruského útočníka trenér Bruce Boudreau. Ovečkin to záhy potvrdil. "Nelíbí se mi, že jsme přestali v poslední třetině hrát," řekl Ovečkin, který je se 42 kanadskými body třetí v produktivitě soutěže.

V prodloužení zvítězili i hráči Dallasu, kteří se vítězstvím 2:1 nad Phoenixem odpoutali od poslední příčky v Západní konferenci. Oba zásahy zařídil Loui Eriksson, který je se 14 góly nečekaně nejlepším střelcem týmu. "Obě branky jsem dal z předbrankového prostoru. Je to místo, odkud musíte skórovat. Někdo se musí do této oblasti propracovat a někdo zase musí v dalších částech hrát za vás," vysvětloval Eriksson.