pátek 28. července 2017 Viktor

Sýkora vstřelil první hattrick v NHL, Pittsburgh dal devět gólů

New York - Útočník Petr Sýkora zazářil ve čtvrtečním utkání NHL, když svým prvním hattrickem v kariéře a jednou asistencí přispěl k vysokému vítězství Pittsburghu 9:2 nad New Yorkem Islanders. Český hokejista se dvakrát trefil v přesilové hře, zaznamenal svůj 8., 9. a 10. gól v sezoně a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Triumf Penguins, kteří přerušili sérii tří porážek, podpořil hattrickem také Pascal Dupuis.

Petr Sýkora
Petr Sýkora

Rodák z Plzně byl až do čtvrtka s 282 góly rekordmanem NHL v počtu branek, aniž by zaznamenal hattrick. Dosud sehrál 38 zápasů, v nichž vstřelil dvě branky, až nyní se mu ale za jeden večer konečně podařilo skórovat třikrát. Poprvé se trefil v 18. minutě, kdy zvýšil na 3:1. V druhé třetině pak přidal v přesilových hrách šestý a sedmý gól Pittsburghu. Slavný okamžik nastal v 36. minutě, kdy Sidney Crosby našel přihrávkou Sýkoru mezi kruhy a český kanonýr zavěsil střelou zápěstím.

Rovněž Dupuis oslavil svůj první hattrick v kariéře, dočkal se ho v 57. minutě, kdy uzavřel skóre zápasu. "Syk na něj čekal o něco déle než já, ale myslím, že si oba budeme tenhle zápas navždy pamatovat," řekl Dupuis.

Útočník Jakub Voráček rozhodl v penaltovém rozstřelu o vítězství Columbusu 2:1 po samostatných nájezdech nad Nashvillem. Český nováček se dostal na řadu v třetí sérii za stavu 1:1 a překonal brankáře Dana Ellise bekhendovou střelou po ledě mezi betony, zatímco Martin Erat vzápětí na druhé straně neuspěl.

K vítězství svých týmů přispěli góly také Radek Dvořák z Floridy a Zbyněk Michálek z Phoenixu. Dvořák v poslední minutě zápasu v Edmontonu pečetil trefou do prázdné branky výhru Panthers 2:0, Michálek svým druhým zásahem v sezoně otevřel skóre zápasu s Minnesotou, který nakonec Coyotes vyhráli 3:1.

Hrdinou Floridy se stal brankář Craig Anderson, který zlikvidoval všech 41 střel Oilers, zatímco jeho protějšek Mathieu Garon čelil pouhým 16 pokusům.

Málo vídaný obrat předvedli hokejisté Philadelphie v duelu s Carolinou. Po dvou třetinách prohrávali 1:5, v třetím dějství však dokázali čtyřmi góly manko dohnat a nakonec zvítězili 6:5 po samostatných nájezdech.

K obratu zavelel útočník Scott Hartnell, který dvěma góly v třetí třetině zkompletoval hattrick a snížil na 3:5. Pět minut před koncem přidal čtvrtý gól Scottie Upshall a necelé dvě minuty před vypršením základní hrací doby vyrovnal Simon Gagne, který byl pak společně s Mikem Richardsem úspěšný i v penaltovém rozstřelu.

Po sérii devíti porážek se konečně dočkali vítězství hokejisté Tampy, kteří uspěli v poměru 3:1 na ledě Montrealu. Na dvě branky přihrál český obránce Lukáš Krajíček.