úterý 23. května 2017 Vladimír

Hemský v nájezdech rozhodl o výhře Edmontonu

aktualizováno 6. 12. 2008 11:31

New York - Český útočník Aleš Hemský v pátečním utkání NHL zařídil proměněným samostatným nájezdem vítězství hokejistů Edmontonu 5:4 na ledě Los Angeles. Odchovanec pardubického hokeje se dostal v penaltovém rozstřelu na řadu na konci třetí série za stavu 1:1 a po hbité kličce do bekhendu vstřelil rozhodující gól.

Aleš Hemský (vpravo)

Penaltovému rozstřelu předcházela v normální hrací době divoká přestřelka. Oilers vedli po první třetině už 3:0, Králům se ale v prostředním dějství podařilo čtyřmi góly během necelých jedenácti minut skóre otočit. V 49. minutě po akci Hemského vyrovnal Dustin Penner, v nájezdech pak vedle českého kanonýra skóroval Marc Pouliot, zatímco v dresu Kings se prosadil pouze Patrick O'Sullivan.

Brankář Oilers Mathieu Garon tak vylepšil svou bilanci v penaltových rozstřelech na 11 výher bez porážky od chvíle, kdy před minulou sezonou přišel do Edmontonu právě z Los Angeles. "Když vedete o tři góly, měli byste zápas vyhrát. Nevím, co se v druhé třetině stalo, ale najednou to byl úplně jiný zápas. V první třetině jsme jim nedali šanci, a v druhé se to úplně otočilo. Ale dokázali jsme se ještě zvednout a prostě víme, že se takové věci mohou stát," řekl Garon.

Vancouver prolomil špatnou sérii

Sérii čtyř porážek ukončili hokejisté Vancouveru díky výhře 2:1 na ledě Minnesoty. Jedním ze strůjců úspěchu Canucks byl brankář Cory Schneider, který pustil jedinou ze 17 střel a při svém čtvrtém startu vychytal premiérové vítězství v kariéře. "Je to skvělý pocit, konečně jsem se dočkal. Připadám si, jako bych ze sebe shodil nějaké břímě," radoval se Schneider, který dostal šanci při absenci zraněné týmové jedničky Roberta Luonga.

Minulostí je dlouhodobá neporazitelnost hokejistů Colorada v samostatných nájezdech. Hráči Avalanche za poslední dvě sezony vyhráli osm penaltových rozstřelů v řadě, teprve v pátek podlehli v Dallasu 1:2. Útočník Avalanche Wojtek Wolski sice proměnil hned první penaltu, avšak zbývající tři, včetně pokusu Milana Hejduka, brankář Stars Marty Turco pochytal. O výhře Dallasu pak rozhodli Mikové Ribeiro a Modano.

Domácí hráči se málem radovali z vítězství už v základní hrací době, když od 28. minuty dlouhou dobu hájili vedení 1:0. Až 55 sekund před koncem třetí třetiny vyrovnal Marek Svatoš a gólman Turco tak na poslední chvíli přišel o 34. čisté konto v kariéře. "Je skvělé, že nás to nepoložilo a nakonec jsme dokázali zápas dovést do vítězného konce," radoval se Turco.

Skvělý obrat se podařil hráčům Calgary v duelu se St. Louis. Flames v utkání dvakrát prohrávali o dvě branky, ještě po dvou třetinách 1:3, nakonec ale zvítězili 4:3 v prodloužení. Rozhodující gól vstřelil v třetí minutě nastavení Michael Cammalleri.